moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

77 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino

Spotykamy się w miejscu świętym, zroszonym krwią polskiego żołnierza, który walczył tu 77 lat temu i pokazał naszą waleczność i gotowość do poniesienia najwyższej ofiary w imię wolności – mówił minister Mariusz Błaszczak na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino podczas obchodów 77 rocznicy zdobycia wzgórza przez Polaków.

Minister zaznaczył, że walczący na włoskiej ziemi żołnierze 2 Korpusu Polskiego po 17 września 1939 roku znaleźli się pod sowiecką okupacją. Wywiezieni na Syberię, wyszli stamtąd z armią gen. Władysława Andersa i dotarli do Włoch, aby walczyć z Niemcami o wolną Polskę. – Postawa żołnierzy sprzed 77 lat, ich oddanie, waleczność i męstwo, stanowi wzór dla dzisiejszych wojskowych – podkreślił szef MON-u. Dodał też, że także dziś, dzięki wysiłkowi naszych żołnierzy, Polska jest wolna, jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i w Unii Europejskiej. – Przykładem tego są obecni z nami polscy żołnierze, którzy na co dzień służą bezpieczeństwu w natowskim dowództwie w Neapolu i na misji UE na Sycylii – mówił Błaszczak.

Z kolei Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech wyraziła żal, że z powodu ograniczeń i zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa w uroczystości nie mogą wziąć udziału kombatanci – byli żołnierze 2 KP. – Marzę, aby nastały czasy, gdy będą mogli tutaj przyjechać, na groby swoich kolegów – stwierdziła ambasador. Podkreślała także, że podkomendni jej ojca są dla niej jak rodzina.

– Dzięki ofierze złożonej przez polskich bohaterów Włochy zostały uwolnione od faszyzmu – zaznaczył gen. Gualtiero De Cicco, komisarz generalny ds. uczczenia poległych. Mówił, że na czterech polskich cmentarzach we Włoszech spoczywa ponad 4 tys. polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. – Przywrócili oni wolność Włochom i nasz naród zachowa ich w wiecznej pamięci – dodał generał.

Podczas pobytu na polskim cmentarzu minister uczestniczył we mszy celebrowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza. – Stoimy w miejscu, gdzie za cenę krwi Polacy przynieśli włoskiej ziemi wolność. Kosztowało to życie ponad 1000 żołnierzy, o których dziś zobowiązani jesteśmy pamiętać – podkreślił kardynał podczas homilii. Szef MON-u złożył też wieniec przy Krzyżu Virtuti Militari.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie przez ministra Błaszczaka i dr. Enzo Salerę, burmistrza Cassino, pierwszej z dwunastu tablic tworzących ścieżkę historyczną wiodącą szlakiem polskich żołnierzy z miasta Cassino na Monte Cassino. Szlak powstał z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

– Ścieżka ta w atrakcyjny sposób upamiętnia bitwę i dzięki niej turyści mogą umiejscowić w przestrzeni wszystkie epizody walki – mówił szef polskiego MON-u. Dodał też, że szlak w sposób nowoczesny oddaje hołd polskim żołnierzom 2 KP, którzy tutaj walczyli. – Inicjatywa jest także przykładem doskonałej przyjaźni i współpracy polsko-włoskiej – stwierdził minister.

Do uczestników spotkania list skierował Piotr Gliński, minister kultury. – Cieszy mnie, że z inicjatywy WIW pamięć o bohaterach bitwy, która rozsławiła polskie oręże, została upamiętniona na szlaku z Cassino na słynne wzgórze – napisał minister.

– Czas zaciera ślady bohaterów, którzy walczyli na Monte Cassino. Poczuliśmy to, wspinając się 2 lata temu na wzgórze i wtedy powstał pomysł, aby uwiecznić tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat – mówił w trakcie uroczystości Maciej Podczaski, dyrektor WIW. Dodał, że dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej te marzenia stały się realne. – Komponując narrację ścieżki staraliśmy się pokazać, że opowiada ona o rzeczach dla nas świętych oraz że chcemy, aby historia naszych żołnierzy zawsze była tutaj obecna – zaznaczył dyrektor WIW.

Podkreślił też, że tablica otwierająca szlak ulokowana została w centrum Cassino – zniszczonym mieście, które po wojnie podniosło się z ruin. Maciej Podczaski dziękował ministrowi Błaszczakowi za objęcie projektu ścieżki honorowym patronatem. – Było to dla nas zobowiązaniem i motywacją – mówił. Dyrektor podkreślił również, że inicjatywa nie doszłaby do skutku bez dobrej współpracy z włoską stroną: dr. Enzo Salerą, burmistrzem Cassino, Antoine'm Tortolano, prezesem włoskiego stowarzyszenia sportowego „Aprocis”, Pino Valente, pasjonatem historii oraz pomocy polskiego olimpijczyka Bogusława Mamińskiego, organizatora „Biegu na Monte Cassino”.

 

Michał Góras, zastępca prezesa zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, która sfinansowała projekt, stwierdził z kolei, że Fundacja jest niezwykle dumna, że mogła wspólnie z WIW zrealizować ścieżkę edukacyjną upamiętniającą dokonania polskich żołnierzy. – Dzięki niej możemy przekazać obecnym i przyszłym pokoleniom historię stoczonych tu bojów – mówił Góras.

– My, mieszkańcy Cassino, jesteśmy wdzięczni Polakom, którzy 77 lat temu wyzwolili nas spod niemieckiej dominacji – stwierdził dr Salera. Mówił, że dzięki powstałej ścieżce zarówno włoscy uczniowie, jak i turyści z całego świata będą mogli nie tylko wziąć udział w „Biegu na Monte Cassino”, ale też przejść historycznym szlakiem polskich żołnierzy i dowiedzieć się o ich waleczności. – Oni bili się „za wolność Naszą i Waszą” – dodał burmistrz Cassino.

Ostatnim punktem uroczystości we Włoszech było złożenie przez ministra Błaszczaka wieńca przy pomniku 6 Pułku Pancernego w Piedimonte.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
 
Koszykarskie święto w Łodzi
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Eurosatory 2024 idą na rekord
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Gortat Team vs drużyna NATO
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sześcioosobowe armie na start!
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Czołgi K2. Made in Poland
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Docenić „misjonarzy”
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Policjanci szkolą wojsko
Paryskie trendy
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Zbrodnicza farsa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AWACS-y dostarczone
Incydent lotniczy
Plan na szczyt
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Osiodłać krowę”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Siła z morza
Przez Dunaj do Rumunii
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Pokazali swoją siłę
„Umieram jak Polak”
Przemoc za przemoc
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Eurosatory 2024: festiwal premier
Wyrwali się z niemieckiego kotła
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Kajakarze i wioślarze na podium
Borsuk w Paryżu
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Sztandar dla cyberwojsk
Pierwsi za sterami Apache
„Czarownice” nad Londynem
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mistrzowie Spike`ów
„Pierwsza Drużyna” na start
M-ATV po polsku
Marsz po medale
Spadochroniarze w operacji TALO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO