moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko buduje ogrodzenie wzdłuż granicy

Wczoraj na Podlasiu rozpoczęła się budowa ogrodzenia, które ma powstrzymać próby nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy. Płot o wysokości dwa i pół metra stanie na odcinku 150 kilometrów. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadają żołnierze z 11 Pułku Artylerii. Obecnie pograniczników wspiera 1500 wojskowych z 16 Dywizji Zmechanizowanej.

– Wzmacniamy granice! Żołnierze rozpoczęli budowę ogrodzenia na polsko-białoruskiej granicy. Płot zwiększy jej szczelność i znacznie utrudni próby nielegalnego przekraczania – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prace związane z budową ogrodzenia rozpoczęły się w środę w okolicy miejscowości Szudziałowo. – Do realizacji tego zadania zostali skierowani żołnierze z 11 Pułku Artylerii. W miejscu, w którym ma stanąć ogrodzenie, są wykonywane odwierty o głębokości jednego metra, w których są umieszczane 3,5-metrowe słupy, a następnie montuje się trzy zwoje drutu kolczastego – wyjaśnia mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Całość zostanie również wzmocniona za pomocą lin i haków – dodaje rzecznik.

Taka konstrukcja w pierwszej kolejności ma powstać na 150-kilometrowym odcinku granicy lądowej z Białorusią, gdzie Straż Graniczna odnotowuje najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy. W drugim etapie zostanie zabezpieczony kolejny, 97-kilometrowy odcinek pasa granicznego. Jak długo potrwają te prace?

– Termin zakończenia budowy nie jest określony, bo to zależy od wielu czynników. Ale wczoraj, podczas pierwszego dnia prac, żołnierze rozstawili słupy na pasie mierzącym kilometr, a gotowa konstrukcja powstała na odcinku 700 m – powiedział mjr Nabzdyjak.

Budowa ogrodzenia o wysokości dwa i pół metra wzdłuż polsko-białoruskiej granicy to konsekwencja wydarzeń, do jakich w tym rejonie dochodziło w ciągu kilku ostatnich tygodni. Tylko w sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie miejscowości Usnarz Górny, gdzie utknęła grupa kilkudziesięciu osób. Kilkanaście dni temu Straż Graniczna powstrzymała je przed wkroczeniem na teren naszego kraju, jednak migranci nie mogą cofnąć się na Białoruś, gdyż uniemożliwiają im to tamtejsze służby.

Aby zapobiec kolejnym próbom nielegalnego przekroczenia granicy, do wsparcia pograniczników, którzy odpowiadają za jej zabezpieczenie, zostało skierowane wojsko. Jednym z zadań żołnierzy, oprócz patrolowania terenów przygranicznych, było rozłożenie wzdłuż pasa granicznego zasieków, jednak okazało się, że nie jest to wystarczające zabezpieczenie przed próbami nielegalnego przekraczania granicy. Obecnie w rejonie granicy znajduje się 1500 wojskowych z 16 Dywizji Zmechanizowanej, ale zgodnie z zapowiedzią szefa MON-u, ich liczba może być zwiększona nawet do dwóch tysięcy.

Z podobnymi problemami mierzą się także państwa bałtyckie. Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym oświadczeniu poinformowali, że nie mają one związku z kryzysem migracyjnym, ale są „politycznie zaaranżowaną operacją hybrydową reżimu Aleksandra Łukaszenki, mającą na celu odwrócenie uwagi od coraz częstszych przypadków łamania praw człowieka i praw obywatelskich przez ten reżim”.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1629989940
Amatorszczyzna! Można taki płot sforsować taranem własnym ciałem.
BA-7B-2D-AE
~J.
1629979980
Panowie żołnierze, szanowni. Słupki pod ogrodzenie nie wbija się młotkiem to nie są paliki pod pomidory:) Każdy słupek najlepiej o profilu dwuteowym powinien być zagłębiony poniżej granicy przemarzania i zabetonowany. Dla mnie prowizorka.
A0-5A-CC-19

Włoskie Eurofightery na polskim niebie
 
Prezydent Zełenski w Warszawie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Czujemy się tu jak w rodzinie
Strzelnice dla specjalsów
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ostatnia niedziela…
Oczy na Kijów
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Spędź wakacje z wojskiem!
RBN przed szczytem NATO
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Olimp gotowy na igrzyska!
Mark Rutte pokieruje NATO
Miliardy na modernizację armii
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szkolenie do walk w mieście
Biało-czerwona nad Wilnem
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Lato pod wodą
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
„Jaguar” z Gujany
Szkolenie na miarę czasów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szpital u „Troski”
Ludzie bez twarzy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Za zdrowie utracone na służbie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Pancerny sznyt
Wsparcie MON-u dla studentów
Roczny dyżur spadochroniarzy
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Śmierć przyszła po wojnie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Polsko-litewskie konsultacje
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Nowy porządek w Europie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Serwis bliżej domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochroniarze na warcie w UE
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO