moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W kieleckim studiu podpowiedzą, jak zostać żołnierzem RP

„Pięć wymiarów armii”, „Twardzi jak stal” czy „Oblicza armii” – to tylko kilka z tematów spotkań, jakie mają być relacjonowane online wprost z kieleckiego studia Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. Program będzie nadawany przez cztery dni, w trakcie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

7 września w Kielcach rozpocznie się XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na stoiskach polskich i zagranicznych wystawców pojawią się m.in. sprzęt pancerny i rakietowy, uzbrojenie jednostek marynarki wojennej, śmigłowce czy nowoczesne rozwiązania z zakresu łączności, radioelektroniki i optoelektroniki.

Ale na kieleckich targach stoisko będzie miało także Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. – Na wystawie debiutowaliśmy w ubiegłym roku, gdy obowiązywały obostrzenia związane z pandemią. Nasze transmisje online cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku również wychodzimy z taką propozycją – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura.

Na stoisku Biura będzie m.in. punkt rekrutacyjny, w którym zainteresowani dowiedzą się m.in. jak zostać żołnierzem, jakie wymogi trzeba spełnić i jakie formalności są związane z procesem rekrutacji. Centralnym punktem stoiska ma być jednak studio telewizyjne. – Przez cztery dni będziemy online transmitować z Kielc relacje i spotkania. Chcemy pokazać wojsko z różnych perspektyw, dlatego planujemy rozmowy z wieloma ciekawymi osobami. W ich gronie znajdą się m.in. eksperci wojskowi, żołnierze, a także młodzież z klas wojskowych i organizacji proobronnych – zapowiada ppłk Krzyżanowski.

Transmisje będą się odbywać od wtorku, 7 września do piątku, 10 września. Każdego dnia Biuro planuje trzy wejścia na żywo w godzinach: 11.00, 13.00 i 15.00. Każde z nich będzie dotyczyło innego zagadnienia.

Jako pierwsze odbędzie się spotkanie z gościem specjalnym. Potem, pod hasłem „Pięć wymiarów armii”, będzie można posłuchać rozmowy z przedstawicielami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. We wtorek do studia zostaną zaproszeni (wejście pt. „Zostań Żołnierzem RP”) m.in. uczniowie klas mundurowych, a także ochotnicy, którzy przeszli skróconą służbę przygotowawczą lub szkolenie w ramach programu Legii Akademickiej.

Środowa transmisja upłynie pod hasłem wojskowego szkolnictwa. Przedstawiciele czterech wojskowych akademii: Technicznej w Warszawie, Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej w Dęblinie, opowiedzą na czym polega rekrutacja do uczelni, jakie wymagania musi spełnić kandydat i jak wygląda edukacja przyszłych oficerów. W drugim wejściu będzie można poznać ofertę szkół podoficerskich: w Poznaniu, Dęblinie i Zegrzu. Tego samego dnia, podczas programu pt. „Twardzi jak stal” weterani misji pokojowych i stabilizacyjnych opowiedzą o swojej służbie.

Czwartkową transmisję otworzy cykl rozmów pod tytułem „Oblicza armii”. Żołnierze ze wszystkich rodzajów wojsk opowiedzą o specyfice służby np. strzelca wyborowego, ratownika morskiego, operatora BSP czy artylerzysty.

Nie zabraknie też rozmów o sporcie wojskowym. Jednym z gości będzie st. sierż. Artur Pelo, czterokrotny zwycięzca „Setki komandosa” i laureat „Buzdygana”, nagrody „Polski Zbrojnej”. Pojawią się też wojskowi reprezentanci w lekkiej atletyce, czy uczestników gali „Armia Fight Night”. Ostatnia, czwartkowa transmisja będzie poświęcona organizacjom proobronnym.

– Na zakończenie pokażemy wojsko bardziej od strony artystycznej. Podczas spotkań zatytułowanych „Smaki armii” i „Dźwięki armii” będzie można posłuchać rozmów z wojskowymi muzykami i kucharzami. O „Sile tradycji” Wojska Polskiego opowie z kolei żołnierz z Pułku Reprezentacyjnego WP – mówi ppłk Krzyżanowski.

W przygotowanych przez Biuro wydarzeniach może uczestniczyć każdy zainteresowany. – Wystarczy telefon lub komputer z dostępem do Internetu. Nasze relacje będzie można śledzić na profilu Biura: Facebook i YouTube – dodaje oficer.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 r. Jednym z jego zadań było opracowanie i wdrożenie zmian w systemie rekrutacji do Sił Zbrojnych (nowy system obowiązuje od września ubiegłego roku). Biuro prowadzi też szereg projektów skierowanych do osób chcących wstąpić do wojska oraz tych zainteresowanych współpracą z armią. To m.in. „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego” (dla uczniów szkół średnich) oraz „Legia Akademicka” (dla studentów). Biuro koordynuje też współpracę wojska z organizacjami proobronnymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
Mundury w linii... produkcyjnej
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO