moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premiery Grupy WB

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego spółki należące do WB Group zaprezentują swoje najnowsze produkty. Wśród nich będą wielowarstwowy system W2MPIR, wielozadaniowy system bezzałogowy FT-5 w wersji hybrydowej, a także cała rodzina zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia.


Spotkanie przedstawicieli zarządu WB Group z dziennikarzami odbyło się w warszawskim showroomie spółki. Tematem konferencji były produkty, które WB zaprezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (7–10 września 2021 roku). Jednym z nich będzie wielowarstwowy system W2MPIR, który służy do przełamywania obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Został on w całości opracowany przez polskich inżynierów.

 

Najważniejszym elementem tego systemu są różnego rodzaju bezzałogowce (takie jak FlyEye i FT5, które umożliwiają działania rozpoznawcze), a także amunicja krążąca Warmate i Warmate 2. Dzięki temu możliwe jest namierzanie stacji zakłócających i radiolokacyjnych, pozorowanie celów powietrznych czy przeprowadzanie ataków. Co ciekawe, rój utworzony przez bezzałogowce w powietrzu może być też wykorzystywany jako powietrzny magazyn amunicji. – – Może to być przydatne, na przykład podczas działań wojsk specjalnych. Wówczas można dostarczyć żołnierzom jedną lub kilka sztuk amunicji krążącej, które przez godzinę mogą czekać w powietrzu, zanim zostaną nakierowane na konkretny cel. Dzięki temu żołnierze nie będą musieli sami nosić bezzałogowców – powiedział Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Group.

Zaletą systemu jest także jego niski koszt produkcji dzięki zastosowaniu stosunkowo niedrogich komponentów. Mimo to ten sprzęt potrafi zniszczyć znacznie droższe uzbrojenie.

W ofercie WB Group pojawiła się także nowa wersja bezzałogowego statku powietrznego FT-5 Łoś. Produkt gliwickiej firmy Flytronic został opracowany kilka lat temu na potrzeby programu „Orlik”. FT-5 Łoś ma wykonywać zadania z zakresu rozpoznania, a także przenoszenia uzbrojenia. Dawid Bielecki z zarządu spółki Flytronic poinformował, że w Kielcach po raz pierwszy zostanie zaprezentowana wersja bezzałogowca z silnikiem hybrydowym. To rozwiązanie sprawia, że urządzenie może spędzić w powietrzu aż o cztery godziny dłużej (w przypadku silnika spalinowego czas lotu Łosia wynosi 10 godzin). Prędkość lotu to 100–110 km/h, a maksymalna wysokość, na jakiej może operować, to 5 tys. m. Zasięg maszyny wynosi 180 km. Co istotne, start i lądowanie odbywają się automatycznie, jednak konieczne jest zapewnienie 100-metrowego odcinka utwardzonego terenu, który mógłby odegrać rolę pasa startowego.

Podczas MSPO po raz pierwszy będzie można zobaczyć opracowaną przez należącą do WB Group spółkę Arex rodzinę zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia ZSU. Każda z nich ma lekką, kompaktową konstrukcję, którą można zaimplementować na stacjonarnych lub mobilnych platformach. W zależności od wersji stacja może być wyposażona w różnego rodzaju karabiny maszynowe, granatniki lub w oba rodzaje uzbrojenia jednocześnie. Śledzenie celów może być realizowane przez operatora za pomocą manipulatora lub odbywać się automatycznie, z zewnętrznego systemu kierowania ogniem. Samo naprowadzenie uzbrojenia na cel dzięki cyfrowym napędom elektrycznym odbywa się szybko i skutecznie. – Nie sztuką jest zaprojektować system, który będzie strzelał. Ważne, aby te strzały były celne – mówił Krzysztof Bielawski, prezes firmy Arex. Poinformował także, że system wieżowy był już testowany za granicą, spółka otrzymała również pierwsze zamówienie na dostawę produktu. W czasie MSPO będzie można zobaczyć stację uzbrojenia m.in. zaimplementowaną na pojeździe COMBATMATE, który jest oferowany klientom zagranicznym.

– Oczywiście to nie wszystko, co podczas MSPO będzie można zobaczyć na naszym stoisku, ale nie chcemy odkrywać wszystkich kart – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Group.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WB Group

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ostatnia droga Pileckiego
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Podróż po AWACS-ie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO