moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premiery Grupy WB

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego spółki należące do WB Group zaprezentują swoje najnowsze produkty. Wśród nich będą wielowarstwowy system W2MPIR, wielozadaniowy system bezzałogowy FT-5 w wersji hybrydowej, a także cała rodzina zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia.


Spotkanie przedstawicieli zarządu WB Group z dziennikarzami odbyło się w warszawskim showroomie spółki. Tematem konferencji były produkty, które WB zaprezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (7–10 września 2021 roku). Jednym z nich będzie wielowarstwowy system W2MPIR, który służy do przełamywania obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Został on w całości opracowany przez polskich inżynierów.

 

Najważniejszym elementem tego systemu są różnego rodzaju bezzałogowce (takie jak FlyEye i FT5, które umożliwiają działania rozpoznawcze), a także amunicja krążąca Warmate i Warmate 2. Dzięki temu możliwe jest namierzanie stacji zakłócających i radiolokacyjnych, pozorowanie celów powietrznych czy przeprowadzanie ataków. Co ciekawe, rój utworzony przez bezzałogowce w powietrzu może być też wykorzystywany jako powietrzny magazyn amunicji. – – Może to być przydatne, na przykład podczas działań wojsk specjalnych. Wówczas można dostarczyć żołnierzom jedną lub kilka sztuk amunicji krążącej, które przez godzinę mogą czekać w powietrzu, zanim zostaną nakierowane na konkretny cel. Dzięki temu żołnierze nie będą musieli sami nosić bezzałogowców – powiedział Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Group.

Zaletą systemu jest także jego niski koszt produkcji dzięki zastosowaniu stosunkowo niedrogich komponentów. Mimo to ten sprzęt potrafi zniszczyć znacznie droższe uzbrojenie.

W ofercie WB Group pojawiła się także nowa wersja bezzałogowego statku powietrznego FT-5 Łoś. Produkt gliwickiej firmy Flytronic został opracowany kilka lat temu na potrzeby programu „Orlik”. FT-5 Łoś ma wykonywać zadania z zakresu rozpoznania, a także przenoszenia uzbrojenia. Dawid Bielecki z zarządu spółki Flytronic poinformował, że w Kielcach po raz pierwszy zostanie zaprezentowana wersja bezzałogowca z silnikiem hybrydowym. To rozwiązanie sprawia, że urządzenie może spędzić w powietrzu aż o cztery godziny dłużej (w przypadku silnika spalinowego czas lotu Łosia wynosi 10 godzin). Prędkość lotu to 100–110 km/h, a maksymalna wysokość, na jakiej może operować, to 5 tys. m. Zasięg maszyny wynosi 180 km. Co istotne, start i lądowanie odbywają się automatycznie, jednak konieczne jest zapewnienie 100-metrowego odcinka utwardzonego terenu, który mógłby odegrać rolę pasa startowego.

Podczas MSPO po raz pierwszy będzie można zobaczyć opracowaną przez należącą do WB Group spółkę Arex rodzinę zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia ZSU. Każda z nich ma lekką, kompaktową konstrukcję, którą można zaimplementować na stacjonarnych lub mobilnych platformach. W zależności od wersji stacja może być wyposażona w różnego rodzaju karabiny maszynowe, granatniki lub w oba rodzaje uzbrojenia jednocześnie. Śledzenie celów może być realizowane przez operatora za pomocą manipulatora lub odbywać się automatycznie, z zewnętrznego systemu kierowania ogniem. Samo naprowadzenie uzbrojenia na cel dzięki cyfrowym napędom elektrycznym odbywa się szybko i skutecznie. – Nie sztuką jest zaprojektować system, który będzie strzelał. Ważne, aby te strzały były celne – mówił Krzysztof Bielawski, prezes firmy Arex. Poinformował także, że system wieżowy był już testowany za granicą, spółka otrzymała również pierwsze zamówienie na dostawę produktu. W czasie MSPO będzie można zobaczyć stację uzbrojenia m.in. zaimplementowaną na pojeździe COMBATMATE, który jest oferowany klientom zagranicznym.

– Oczywiście to nie wszystko, co podczas MSPO będzie można zobaczyć na naszym stoisku, ale nie chcemy odkrywać wszystkich kart – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Group.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WB Group

dodaj komentarz

komentarze


Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
 
Saperzy na wschodzie Polski
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Misja: obronić Finlandię
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Realia, a nie teoria
Wszystkie Pilice w wojsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ostre strzelanie w Świętoszowie
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Terytorials na etacie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Kolejne zakupy dla wojska
Zielony talizman Polaków
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Co może Hugin
Loty M-346 wstrzymane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Uwolnić zakładników
Polski dzień strzelania w Rumunii
Abramsy jadą na ukraiński front
Wiara bez wiedzy
Ekspresowa pomoc
Futsal na zakończenie rywalizacji
Porozumienie Sikorski-Stalin
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Zimowy test dobrowolsów
Fiński debiut w Sojuszu
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
„Sokół” wylądował
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Spoczęli w ojczyźnie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PKW Orlik już w Estonii
Podchorążowie świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polsko-koreańskie rozmowy
Orka po koreańsku
Laserowa rewolucja
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Sokół czuwa w Tatrach
PKW Orlik gotowy na misję
Out of the Shadow
PGZ rośnie w siłę
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Certyfikacja Eurokorpusu
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO