moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pracodawcy hojni dla absolwentów WAT

Przeciętne wynagrodzenie tych, którzy ukończyli Wojskową Akademię Techniczną wynosi aż 7004 zł brutto. Absolwenci WAT zajmują pod tym względem drugie miejsce w Polsce. – Od lat kładziemy duży nacisk na dostosowanie kierunków studiów do potrzeb zmieniającego się rynku pracy – mówi dr inż. Zdzisław Chudy, kierownik Działu Organizacji Kształcenia WAT.

Dobrze płatna praca po ukończeniu wyższej uczelni to marzenie wszystkich studentów. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniej szkoły wyższej (i kierunku), który stwarza takie możliwości. Okazuje się, że bardzo dobre perspektywy mają absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej. Mediana zarobków osób, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia na tej właśnie uczelni, wynosi 7 004 brutto. Pod tym względem WAT uplasował się – ex aequo z Politechniką Wrocławską – na drugim miejscu w kraju wśród uczelni publicznych. Najwyższą medianę zarobków w 2020 roku mieli absolwenci Politechniki Warszawskiej. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń, sporządzonym przez firmę Sedlak & Sedlak, wzięto pod uwagę wynagrodzenia ponad 118 tysięcy osób.

Wysoka pozycja Wojskowej Akademii Technicznej w rankingu to efekt działań prowadzonych przez władze warszawskiej uczelni. – Od lat kładziemy duży nacisk na dostosowanie kierunków studiów do potrzeb zmieniającego się rynku pracy, ścisłą współpracę z pracodawcami oraz odpowiadanie na specyficzne potrzeby kształcenia dla danego regionu. Otwarcie każdego nowego kierunku zawsze poprzedzamy analizą rynku i własnych możliwości. Sprawdzamy zarówno zapotrzebowanie pracodawców, jak i zainteresowanie kandydatów – tłumaczy dr inż. Zdzisław Chudy, kierownik Działu Organizacji Kształcenia WAT. – Oferta dydaktyczna adresowana do kandydatów na żołnierzy zawodowych jest wynikiem działalności kadrowej MON. Natomiast uczelnia modyfikuje każdego roku ofertę edukacyjną z myślą o kandydatach na studia cywilne – dodaje dr inż. Zdzisław Chudy.

REKLAMA

Obecnie na rynku pracy największym zapotrzebowaniem cieszą się zawody związane z branżą IT, analityką, zarządzaniem kryzysowym czy zarządzaniem zdalnym. Okazuje się, że właśnie kierunki, kształtujące kompetencje związane pośrednio lub bezpośrednio z tymi zawodami są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia w Wojskowej Akademii Technicznej. – Niezależnie od zmieniających się trendów istnieje grupa kierunków, które od wielu lat niezmiennie zajmują czołowe pozycje, jeśli chodzi o popularność wśród kandydatów na studia. To m.in. informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, budownictwo, zarządzanie oraz logistyka – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy Wojskowej Akademii Technicznej.

W roku akademickim 2020/2021 uczelnia uruchomiła kilka nowych kierunków. Kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą studiować logistykę ekonomiczną. Z kolei w ofercie studiów cywilnych I stopnia znalazły się geodezja i kataster, inżynieria geoprzestrzenna, infrastruktura komunikacyjna i transport multimodalny oraz inżynieria systemów bezzałogowych. – Od roku akademickiego 2021/2022 w Wojskowej Akademii Technicznej będzie można studiować budownictwo zrównoważone i eksploatację infrastruktury komunikacyjnej – informuje dr inż. Zdzisław Chudy.

Rejestracja wszystkich zainteresowanych jednolitymi studiami magisterskimi dla kandydatów na żołnierzy zawodowych ruszyła 1 marca i potrwa do 31 maja za pośrednictwem Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) Wojskowej Akademii Technicznej. – Równolegle uruchomiliśmy w systemie IRK rejestrację na studia cywilne I stopnia. Każdy zainteresowany studiami dla kandydatów na żołnierzy zawodowych może również wskazać wybrane studia cywilne – tłumaczy kierownik Działu Organizacji Kształcenia WAT.

Rejestracja na studia cywilne potrwa do 16 lipca. W roku akademickim 2021/2022 uczelnia zaplanowała, że łącznie ze studiami wojskowymi przyjmie niemal 3300 osób. Na studia wojskowe zarejestrowało się już blisko 400 osób. 

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
 
W BBN o sytuacji na granicy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Afganistan. Czas wracać do domu
Test odporności
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Orlik po raz dziesiąty
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Żołnierz ranny na granicy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Sojusznicze wsparcie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Będzie ustawa o obronie
Course on Diplomacy
W jedynym słusznym kierunku
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Na straży polskich rubieży
Niepowtarzalność 1918
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Nocne ataki na granicę udaremnione
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Hybrydowa agresja ze Wschodu
SOMA dla specjalsów
Gdy mąż i tata na misji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
F-16 lecą na Litwę
Oczy na wschodnią flankę
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Amerykanie polegli nad Polską
Mecz z mistrzem!
Mielec wraca do odrzutowców
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Tumak ’21” na finiszu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Tor pod osłoną
Zespół NATO na bojowo
Niemiec z Goździkiem
Cougary dla Wojska Polskiego
Polskie wyrzutnie Wisły
Bryza na południowej flance
O Polskę walczyli u boku Napoleona
W Sejmie o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Reforma administracji wojskowej
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Nowy stopień w siłach zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO