moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wakacje w mundurze

Już za kilka tygodni rozpocznie się kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. To oferta głównie dla uczniów, studentów i nauczycieli, którzy w czasie roku szkolnego czy akademickiego nie mogli wziąć udziału w 16-dniowych szkoleniach podstawowych. Zainteresowani mogą się już zgłaszać do wojskowych komend uzupełnień lub wypełnić zgłoszenie online.

W poprzednich latach szkolenia dla ochotników, organizowane w czasie wakacji i ferii zimowych, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niestety, w ubiegłym roku – ze względu na pandemię koronawirusa i działania antykryzysowe terytorialsów – powołania wakacyjne były mocno ograniczone. W tym roku jednak projekt „Wakacje z WOT” powraca. – Zachęcamy do wstąpienia w szeregi WOT ludzi młodych: uczniów, studentów, ale także ich nauczycieli oraz wykładowców. Liczymy na ochotników, którzy nie mogli dołączyć do nas wcześniej ze względu na naukę w ciągu roku szkolnego czy akademickiego – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT.

Szesnastodniowe szkolenia podstawowe odbędą się latem we wszystkich brygadach OT, przy czym niektóre brygady zorganizują „16-tki” dwukrotnie.

Do szkolenia ochotników przygotowuje się już m.in. 3 Podkarpacka Brygada OT. W szeregi tej jednostki podczas poprzednich edycji projektów „Wakacje z WOT” i „Ferie z WOT” wstąpiło niemal 550 żołnierzy. – Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji i ferii to złoty środek na to, aby pogodzić naukę czy pracę z realizacją swoich marzeń o służbie wojskowej – mówi płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Osoby zainteresowane wakacyjnym przeszkoleniem i służbą w WOT powinny już zgłaszać się do właściwych dla swojego miejsca zamieszkania wojskowych komend uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można także złożyć elektronicznie za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Podczas szesnastodniowych szkoleń podstawowych ochotnicy będą się uczyć posługiwania bronią, taktyki, łączności, topografii, zasad zachowania na polu walki i udzielania pierwszej pomocy medycznej. – Szkolenie podstawowe w czasie wakacji nie różni się od tych organizowanych w WOT w innych terminach. To szesnaście dni bardzo intensywnych ćwiczeń, które są dużym wyzwaniem i sprawdzianem dla kandydatów – mówi ppor. Daniel Woś z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Kielecka brygada „16-tkę” rozpocznie 3 lipca. – Pierwszego dnia ochotników czekają badania i testy sprawnościowe, a później już tylko zajęcia praktyczne, które są organizowane na terenie jednostki, na strzelnicach i pasach taktycznych – dodaje.

Finałem szkolenia podstawowego jest zawsze pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych przez terytorialsów, a następnie przysięga wojskowa.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bataliony przyszłości
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Cyfrowa tarcza F-16
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Wicher na morzu
Legion Medyczny na poligonie
Lubawa wyposaży saperów
Szkolenia na pomostówkę
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Z prądem i pod prąd
Powietrzna defilada
Morska parada 15 sierpnia
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Odnaleziono „Roja”
Generał w niewoli
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Coraz więcej Alpha Scramble
Nocna próba na Wisłostradzie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Flanka pod strażą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Młodzi medycy na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szachownica na Wisłostradzie
Wsparcie ma znaczenie
„Wicher" wkrótce na wodzie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
PGZ o koalicji antybalistycznej
Azjatycka szansa
Zapraszamy na defiladę
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Gorący lipiec PKW Łotwa
Abordaż z polskim wsparciem
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
MON i MSZ o szczycie NATO
Próba przed morską paradą
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO