moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie

Żołnierzy, którzy biorą udział w ćwiczeniach „Justice Sword ‘21” odwiedzili dziś prezydenci Polski i Rumunii. Na poligonie w Smardan Andrzej Duda i Klaus Iohannis spotkali się m.in. z wojskowymi z PKW Rumunia. Wspólne szkolenie pododdziałów obu państw obserwował także minister obrony Mariusz Błaszczak. Politycy jednogłośnie podkreślali potrzebę zwiększania interoperacyjności wojsk.

– Dobrze, że te ćwiczenia się odbywają. Tak jak stacjonujący w naszym kraju żołnierze z Rumunii ćwiczą wspólnie z naszymi żołnierzami w Polsce, tak polscy żołnierze stacjonujący w tej części Europy doskonalą się we wspólnej obronie Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał Andrzej Duda podczas spotkania na rumuńskim poligonie w Smardan.

 

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zwrócił uwagę na sprzęt wojskowy, który został wykorzystany podczas ćwiczeń. – Uzbrojenie to efekt działań modernizacyjnych w obu naszych armiach. Pan prezydent Klaus Iohannis mówił o zmianach, które następują w armii rumuńskiej. Jak widać, coraz więcej jest tego nowoczesnego sprzętu. Coraz bardziej jesteśmy także kompatybilni z innymi wojskami Sojuszu, w szczególności z wojskami Stanów Zjednoczonych, co ogromnie cieszy – zaznaczył Andrzej Duda. O tym, jak ważne są wspólne szkolenia, uczenie się od siebie nawzajem i stałe zwiększanie interoperacyjności, mówił także rumuński prezydent.

Do żołnierzy z VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia zwrócił się także minister obrony Mariusz Błaszczak. – Ćwiczenia „Justice Sword ‘21” to sprawdzenie gotowości współpracy polsko-rumuńskiej. Pozwalają zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom, ale także bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – podkreślał szef MON-u.

Seria ćwiczeń w Rumunii

„Justice Sword ‘21” to jedne z dwóch ćwiczeń, w których obecnie w Rumunii są zaangażowani polscy żołnierze. W poniedziałek spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej w ramach „Swift Response” desantowali się na lotnisku wojskowym w Boboc. – Bardzo się cieszę, że trenujemy interoperacyjność. Nasi żołnierze doskonalą umiejętności. Cieszę się także, że przerzucamy nasze wojska, ćwicząc różne rozwiązania logistyczne i strategiczne – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Wizyta prezydentów Polski i Rumunii na poligonie w Smardan odbyła się przy okazji szczytu grupy B9, który odbywa się w Bukareszcie. W poniedziałkowym spotkaniu przywódców państw z Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Spotkanie, którego Polska jest współgospodarzem, zostało przeprowadzone w formule wideokonferencji.

Ramię w ramię

Obecnie w Rumunii trwa seria ćwiczeń „Dacia ‘21”, które odbywają się równolegle z manewrami „Defender Europe ‘21” i są z nimi powiązane. Na poligonie w Smardan wspólnie z rumuńską 282 Brygadą Zmechanizowaną trenowali żołnierze z kompanii piechoty zmotoryzowanej PKW Rumunia. – Ćwiczyliśmy scenariusze defensywne, w ramach których polska kompania działała ramię w ramię z pododdziałami rumuńskimi. Naszym celem było zatrzymanie natarcia oraz umożliwienie kontrataku przez rumuńską kompanię czołgów – relacjonuje kpt. Dariusz Szeląg, oficer prasowy VIII zmiany PKW w Rumunii. Oprócz pododdziałów piechoty zmotoryzowanej i czołgów, w szkoleniu wzięły udział m.in. pododdziały artyleryjskie oraz przeciwlotnicze. Wsparcie wojskom lądowym zapewniało także lotnictwo. – W ramach współpracy z sojusznikami realizowaliśmy wszystkie elementy planowania, synchronizacji i kontroli pola walki. Ważnym elementem była także wymiana informacji, w tym stosowanie ujednoliconych procedur – dodaje kpt. Szeląg.

„Justice Sword ‘21” nie kończą cyklu przedsięwzięć, w które są zaangażowani wojskowi VIII zmiany PKW w Rumunii. Na przełomie maja i czerwca polscy żołnierze wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Scorpion Legacy” oraz „Saber Guardian”.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Igor Smirnow/ KPRP, st. szer. Wojciech Król/ CO MON, st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicza medycyna pola walki
Sportowe jubileusze
Priorytety na szczyt NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Równanie z „Iksem”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ramię w ramię z Amerykanami
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Airbus A330 MRTT
Mundur, medale i duma
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Poznański gen wolności
Mewa pisze historię
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Ważne decyzje w Brukseli
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Powrót Iksa
Od dronów po lufy armatnie
Zatrzymać drona
„Iks” nasz powszedni
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
NATO liczy wydatki przed szczytem
Królowa wspinaczki kończy karierę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Promocja oficerska na WAT
Apetyt Smoka rośnie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
SKON o budżecie MON-u
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Niebo bez dominacji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Przełomowe zdolności artylerzystów
US Army zaprasza do świętowania
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szermierze i pięściarki na podium
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Orka dobiła do brzegu
Śmierć w sercu Azji
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Podróż w ciemność
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Anglicy znów uciekną z obozu
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Zbrodnicza farsa
Na straży odporności Polski
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Wsparcie ma znaczenie
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Barakudy z Polski
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Zmiana na szczytach US Army w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO