moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń

Te obchody stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział dzisiaj prezydent Andrzej Duda przy Pomniku Czynu Powstańczego. Na Górze św. Anny odbyły się państwowe uroczystości 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. W jego wyniku w granicach Polski znalazła się część tego ważnego dla przyszłości państwa regionu.


Prezydent przypomniał, że 11 listopada 1918 roku, choć właśnie tę datę symbolicznie świętujemy, nie zakończyła się walka o niepodległość Polski. Dla zapewnienia nowemu państwu możliwości przetrwania i perspektyw rozwoju konieczne było przyłączenie do niego kolejnych terytoriów – Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego i właśnie Górnego Śląska. – Pod tym względem Górny Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie, jako kraina i region przemysłowy, jako obszar zasobny w surowce, jako to miejsce, gdzie był zdecydowanie najdynamiczniejszy w tamtym okresie rozwój gospodarczy, i który rokował wielkimi nadziejami także i na przyszły rozwój ekonomiczny – mówi Andrzej Duda.

– To miejsce, góra Świętej Anny, ma dla tamtych wydarzeń znaczenie szczególne. To o niej i walkach, które w tamtych dniach się toczyły, powstały pieśni, opowieści i legendy chwały. To tutaj toczono najcięższe walki. To tutaj własną piersią powstańcy śląscy osłonili tę część, którą chcieli, by została wcielona do Polski – powiedział prezydent.

Andrzej Duda powiedział też, że modlił się dzisiaj za wszystkich tych polegli w walce o polskość Śląska. – Przybyłem tu przede wszystkim po to, żeby złożyć hołd rodakom, którzy o Polskę i za Polskę tutaj walczyli i mogę z tego miejsca zadać pytanie: co było w tej polskości, że mimo iż Polski nie było tutaj od 600 lat (Śląsk był czeski, austriacki, pruski), a jednak przez te wszystkie lata, w tym przez 146 lat, przez które w ogóle Polski w okolicy nie było, bo nie było jej na mapie, to jednak polskość w ludziach trwała, cały czas jej chcieli – mówił prezydent. – Składam głęboki hołd powstańcom śląskim, chłopcom ze śląskich wiosek, ze śląskich chałup, śląskich domów, co szli dla Polski i do Polski, o niej marzyli, jej pragnęli i dla niej Górny Śląsk odzyskali, płacąc krwią, a nawet życiem – dodał.


III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki o Górę św. Anny. Choć ostatecznie wzgórze zostało zajęte przez oddziały niemieckie, nie udało im się strategicznie wykorzystać tego zwycięstwa. Niedługo potem, obie strony usiadły do stołu rokowań i ustaliły nowy podział prowincji. Polsce przyznano 3214 kilometrów kwadratowych spornego terytorium (29%) zamieszkanego przez prawie 1mln ludzi. Były to teren wartościowy pod względem ekonomicznym, bo znajdowała się na nim większość górnośląskich kopalń węgla, cynku i ołowiu oraz stalowni i hut. Rok później na Górny Śląsk wkroczyły oddziały Wojska Polskiego i odbyły się oficjalne obchody powrotu regionu w granice Rzeczpospolitej.

MC

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Abordaż z polskim wsparciem
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Legion Medyczny na poligonie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Powietrzna defilada
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Próba przed morską paradą
Morska parada 15 sierpnia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej Alpha Scramble
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Flanka pod strażą
Bataliony przyszłości
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Z prądem i pod prąd
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Generał w niewoli
Azjatycka szansa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wicher na morzu
Szachownica na Wisłostradzie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Wsparcie ma znaczenie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szkolenia na pomostówkę
Nocna próba na Wisłostradzie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
PGZ o koalicji antybalistycznej
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Odnaleziono „Roja”
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
„Wicher" wkrótce na wodzie
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Walka, entuzjazm i nadzieja
Zapraszamy na defiladę
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Cyfrowa tarcza F-16
MON i MSZ o szczycie NATO
Gorący lipiec PKW Łotwa
Młodzi medycy na poligonie
Lubawa wyposaży saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO