moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach

Są wsparciem dla personelu medycznego, a jednocześnie zdobywają na oddziałach covidowych bezcenne doświadczenie – 129 wojskowych studentów medycyny od czterech tygodni pomaga lekarzom i pielęgniarkom w leczeniu pacjentów z COVID-19. Podchorążowie pracują w stołecznych szpitalach: tymczasowym na Okęciu, placówce modułowej w WIM-ie przy ul. Szaserów oraz oddziale WIML-u.

Pułkownik lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, informuje, że do pomocy medykom zostali skierowani studenci wszystkich roczników studiów. – Niebawem dwutygodniową zmianę w szpitalach zacznie kolejna, trzecia już grupa podchorążych – zapowiada. Podchorążowie z Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi do pracy w szpitalach zakaźnych przygotowywali się jeszcze w ubiegłym roku, zgodnie z decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

– Początkowo nasi podchorążowie na wniosek wojewody łódzkiego wspierali działalność m.in. izolatoriów, stacji sanepidu, laboratoriów czy wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej. Byli też oddelegowani do pomocy w wojskowych szpitalach, gdzie działali na oddziałach ratunkowych, internie czy oddziałach zakaźnych – mówi płk Aszkielaniec. – Spodziewaliśmy się jednak, że nasze wsparcie będzie musiało się zwiększyć, gdy powstaną szpitale tymczasowe – dodaje komendant WCKMed.

Wcześniej jednak studenci przeszli dodatkowe szkolenie. W zależności od roku studiów, posiadanych kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia zostali podzieleni na grupy. I tak, podchorążowie z pierwszego i drugiego roku studiów szkolili się w czynnościach pielęgnacyjnych i opiekuńczych, których wymagają pacjenci leżący. Starsi studenci przygotowywali się do wsparcia pracy pielęgniarek oraz lekarzy. Studiujący na piątym i szóstym roku medycyny mieli np. szkolenia z zaawansowanych zabiegów ratujących życie, tlenoterapii oraz respiratoroterapii. Oprócz tego każdy z podchorążych przeszedł przeszkolenie z posługiwania się środkami ochrony indywidualnej, m.in. z zakładania i zdejmowania kombinezonów.

Obecnie personelowi medycznemu udziela wsparcia 129 podchorążych. Zostali oni skierowani do trzech placówek. Chodzi o szpital tymczasowy na Okęciu, szpital modułowy WIM-u oraz oddział zakaźny Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Co należy do obowiązków wojskowych studentów? Opiekują się oni pacjentami, wykonują czynności pielęgnacyjne i pielęgniarskie. Postępują zgodnie z zaleceniami lekarzy, a pod ich nadzorem także cewnikują pacjentów i wykonują wkłucia dożylne, podają zapisane leki, monitorują stan chorych, m.in. saturację, glikemię czy pracę serca.

– Odpowiadamy przede wszystkim za czynności pielęgniarskie, ale dużo uczymy się także o metodach leczenia pacjentów wymagających intensywnej terapii – opowiada sierż. pchor. Klaudia Łapa, studentka szóstego roku medycyny. Przyszła lekarka wspiera medyków na oddziale intensywnej terapii w szpitalu modułowym przy ul. Szaserów od 17 marca. – Rotacje podchorążych odbywają się co dwa tygodnie. Ja na ochotnika zgłosiłam się do pracy przez dwie tury bez przerwy – mówi studentka. Pchor. Klaudia Łapa pomaga w opiece nad pacjentami w stanie ciężkim, utrzymywanymi w śpiączce farmakologicznej, wspomaganymi respiratorami. – Niestety nie wszystkim pacjentom udaje się pomóc, bo w pewnym momencie możliwości terapii się kończą – przyznaje studentka. – To trudne i obciążające psychicznie – dodaje.

Komendant WCKMed, płk lek. Zbigniew Aszkielaniec chciałby, aby wszyscy wojskowi studenci medycyny przeszli praktykę w szpitalach w czasie pandemii. – Praca na oddziałach covidowych to dla nich cenne doświadczenie. Bardzo ważne jest także to, by zrozumieli, że każdy członek personelu medycznego, bez względu na stanowisko, jest potrzebny. Bez pracy salowych, pielęgniarek i ratowników medycznych lekarzom byłoby bardzo trudno. Dlatego tak ważne jest, aby poznać obowiązki personelu medycznego i nauczyć się pracy w zespole – podkreśla oficer.

W gotowości do pomocy w innych szpitalach wojskowych pozostaje kolejnych kilkuset podchorążych, studentów medycyny.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WCKMed

dodaj komentarz

komentarze


Co ze sprawdzianem z WF?
 
Kara śmierci za życie Zofii
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Defender” dotarł do Europy
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
„Czajka” po udanej operacji
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Afganistan. Czas wracać do domu
Wspólny wysiłek
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Bój o czarną perłę w koronie
Sto sekund do zagłady
AFN znów w oktagonie
MON robi zakupy amunicji
Tygrysi zlot myśliwców
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kuźnie oficerskich kadr
Jak wojsko walczy z pandemią
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Kurs na dyplomację
Specjalsi lądują w wodzie
Misje kształtują charakter
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Piekło Berlina
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kto otrzyma Buzdygana?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
To było wyzwanie dla wszystkich
Śląskie salwy
WOT szkoli snajperów
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Nowe książeczki wojskowe
Pomoc w walce z dezinformacją
Rumuński „Scorpion Spring”
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
BME pod znakiem „Miecznika”
„Wolverine Strike” odpiera atak
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowy karabin z Tarnowa
Podchorążowie ćwiczą BLOS
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Course on Diplomacy
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Szczepimy się
Raki w Toruniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO