moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ogień z trzech poligonów

Trzy poligony, wspólne stanowisko dowodzenia i dziesiątki sztuk sprzętu – począwszy od wyrzutni rakiet BM-21 Grad, aż po samobieżne haubice Krab. 11 Mazurski Pułk Artylerii zaliczył największy w historii jednostki trening kierowania ogniem. Łącznie żołnierze zrealizowali 19 zadań z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na terytorium odpowiadającym środkowo-wschodniej Europie doszło do konfliktu pomiędzy fikcyjnymi państwami. Wojska przeciwnika opanowały sporą część Wislandii, zatrzymując się na linii Wisły, kilkaset kilometrów na północny zachód od tego miejsca wysadziły desant powietrzny i przygotowują się do desantu morskiego. W odparciu ataku pomóc mają pododdziały 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa. – Nasze siły zostały rozmieszczone na trzech poligonach. Do Ustki przerzuciliśmy samobieżne haubice Krab oraz jedną baterię wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. W Toruniu mieliśmy Langusty i armatohaubice Dana, wzmocnione haubicami Goździk z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, w Drawsku z kolei wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad – wylicza mjr Michał Kijewski z węgorzewskiego pułku. Ale na tym nie koniec. Dzięki systemowi symulacyjnemu na polu walki zagościły także lekkie wyrzutnie rakiet Homar/HIMARS, które dopiero wejdą do wyposażenia polskiej armii.

W Ustce powstało stanowisko dowodzenia. Kierujący nim dowódca pułku – płk Mariusz Majerski wraz ze swoim sztabem odpowiadał za podział zadań i koordynację samych strzelań. Ogień na wszystkich trzech poligonach był prowadzony w tym samym czasie.

Kraby, które strzelały nad Bałtykiem, miały zatrzymać desant wojska. – Do dyspozycji mieliśmy dwie baterie liczące w sumie osiem haubic. Strzelaliśmy do rozmieszczonych na morzu tarcz imitujących okręty – wyjaśnia mjr Tomasz Cichecki, zastępca dowódcy 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Cele znajdowały się zarówno w zasięgu wzroku załóg, jak i za linią horyzontu. Maksymalna odległość, na jaką Kraby prowadziły ostrzał, wynosiła niemal 30 km. – Korzystaliśmy ze wskazań radaru Liwiec, bezzałogowego statku powietrznego FlyEye, ale też sekcji obserwatorów ognia połączonego. Wspomagał nas pododdział z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim – relacjonuje mjr Cichecki.

Kraby to najnowocześniejsze haubice polskiej armii. Mogą prowadzić skuteczny ogień na odległość 40 km, a 155-milimetrowa armata wyrzuca do sześciu pocisków na minutę. Wyposażone w gąsienice pojazdy są w stanie szybko i sprawnie poruszać się nawet po najtrudniejszym terenie. Kraby produkuje Huta Stalowa Wola. Żołnierze węgorzewskiego pułku zaczęli z nich korzystać jako pierwsi w Polsce. Od tej pory wielokrotnie już wyjeżdżali na poligon. Latem ubiegłego roku wzięli na przykład udział w ćwiczeniach „Anakonda”. Wspomagali marynarkę wojenną i lotnictwo, strzelając do obiektów rozmieszczonych na Bałtyku. Teraz pomyślnie przeszli kolejny sprawdzian. Zresztą nie tylko oni. – Łącznie żołnierze wykonali 19 zadań ogniowych z użyciem amunicji bojowej – informuje mjr Kijewski. – Test wypadł bardzo dobrze. Dla nas to szczególnie ważne, bo nigdy wcześniej w historii pułku nie organizowaliśmy treningu kierowania ogniem na taką skalę – dodaje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej miejsc na studiach w LAW
 
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Słowa jak pociski
Gotowi na dyżur w SON
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Wojsko poza schematem
Koniec XI zmiany PKW Orlik
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
„Anakonda” inna niż wszystkie
Finlandia w NATO
Wojny wygrywają logistycy
Polska potrzebna od zaraz
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Litwini kupią zestawy Grom
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Razem gotowi na wszystko
Sukces eksportowy Meska
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
B9 stawia na solidarność
FA-50 dla Polski
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Nowy regulamin dla żołnierzy
Śladem profesjonalistów
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
WOT i „Anakonda”
Do końca walczył z tyranią
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Piekielny ogień dla polskiej armii
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Polska wśród światowych liderów
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Przysięga dobrowolsów
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Nowy wymiar wojska
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
D-Day, czyli aliancki sukces
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Amunicja dla artylerzystów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przeciwko czerwonemu imperium zła
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO