moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

B-1B Lancer w Powidzu

Od naszej sojuszniczej współpracy zależy przyszłość NATO – mówił gen. Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce, który dziś odwiedził 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Na największym lotnisku wojskowym w Polsce amerykańcy lotnicy zaprezentowali tankowanie bombowca B-1B Lancer przy włączonych silnikach.

Samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego brały udział w eksporcie bombowca B-1B Lancer.

Gen. broni Steven Basham, zastępca dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (Deputy Commander, U.S. Air Forces in Europe-Air Forces Afrika), odwiedził w piątek Powidz, gdzie znajduje się największe wojskowe lotnisko w Polsce. Stacjonują tu żołnierze dowództwa 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, a także kilkuset amerykańskich żołnierzy służących w ramach operacji Atlantic Resolve. Amerykańskiemu generałowi towarzyszyli m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, oraz gen. broni Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy tu być i współpracować z naszymi polskimi sojusznikami. Ćwiczymy razem i szkolimy się po to, by rozwijać wspólne zdolności do obrony regionu Morza Bałtyckiego i odstraszania potencjalnych agresorów – mówił amerykański generał.

Podczas spotkania w Powidzu amerykańcy lotnicy zaprezentowali bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Maszyny tego typu, mogące przenosić największy ładunek kierowanych i niekierowanych pocisków balistycznych w siłach powietrznych na świecie, od lutego stacjonują w norweskiej bazie lotniczej Orland, a ich zadaniem jest m.in. wsparcie prowadzonych nad Europą misji Bomber Task Force (BTF). – Nasza współpraca z Siłami Powietrznymi RP jest wyrazem amerykańskiego zaangażowania w zapewnienie stabilności tego regionu. Stanowi także znak ciągłego doskonalenia się wielonarodowego zespołu. Częścią tego zobowiązania jest przesuwanie granic tego, co możemy zrobić, oraz zdobywanie doświadczeń na rzecz zaawansowanego sposobu walki w przyszłości – podkreślił gen. Basham.

W podobnym tonie wypowiadał się gen. Śliwka. – Realizujemy misję treningową nad Polską wspólnie z lotnictwem strategicznym USA. To znak dobrego przygotowania i wspólnie osiągniętego, wysokiego poziomu interoperacyjności – ocenił oficer z Dowództwa Generalnego.

Podczas spotkania w Powidzu odbyło się tankowanie bombowca przy pracujących silnikach. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, skupić się na innych obszarach walki, zwiększa też wydajność działań bojowych. – Jako pilot mogę powiedzieć, że ten samolot ma rekordowy zasięg i prędkość wymaganą do wykonania zadania. Przy współczesnych wyzwaniach często kluczowe znaczenie ma tankowanie w różnych lokalizacjach. Nasi lotnicy, ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, mogą zarządzać szybkim tankowaniem, aby utrzymać nasze bombowce w powietrzu – mówił generał. Generał Basham podkreślał, że Polska zawsze angażowała się w obronę militarną swoich przyjaciół, dlatego jest szczególnie wartościowym sojusznikiem. Dowodem na zaangażowanie i chęć współpracy z amerykańskim partnerem jest – jak mówił generał – decyzja o zakupie przez Polskę samolotów F-35. – Doceniamy także ciągłe starania o coraz większą interoperacyjność z naszymi siłami, począwszy od goszczenia zdalnie pilotowanych samolotów w bazach, po systematyczne doskonalenie taktyki chociażby za pomocą floty F-16 – zauważył.

Generał nawiązał też do przypadającej dziś 22. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Przyznał, że nasz kraj jako ważny członek Sojuszu przyczynił się do znaczących sukcesów w utrzymaniu globalnego bezpieczeństwa. – Świętujemy dziś poczynione postępy i historyczną integrację pomiędzy Polską a USA. Dzięki sojuszniczej współpracy będziemy nadal niestrudzenie pracować na rzecz stabilizacji w regionie – mówił amerykański generał.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Martyna Fedro-Samojedny, Luiza Wawrzyniak-Kozera

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Układ nerwowy Mieczników
Ostatnia droga Pileckiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nowe zadania szefa SKW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO