moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitni po raz trzeci w Libanie

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczynają trzecią zmianę PKW UNIFIL. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy do ich zadań w Libanie będzie należało prowadzenie patroli na tzw. niebieskiej linii oraz ochrona bazy Shamrock. Tak jak w ostatnich latach, Polacy zaangażują się również w akcje pomocowe dla lokalnej ludności.

Ze względu na pandemię rotacja trzeciej zmiany PKW UNIFIL odbyła się w dwóch turach i trwała od końca stycznia do połowy lutego. Obecnie w bazie Shamrock, w której stacjonują polscy żołnierze, trwa przejęcie obowiązków w ramach batalionu irlandzko-polskiego (IRISHPOLBATT). – Rotacja przebiegła zgodnie z przyjętym harmonogramem. Plan uwzględniał sytuację związaną z pandemią COVID-19 zarówno w kraju, jak i w rejonie misji – zapewnia mjr Sławomir Herbich, oficer prasowy PKW UNIFIL. Przerzut polskich żołnierzy odbywał się dwuetapowo właśnie ze względu na lokalne wymogi związane z pandemią. – Ponieważ działamy w Republice Libańskiej i pod flagą ONZ, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania lokalnego prawa, obostrzeń oraz przepisów sanitarnych. Należy przy tym zaznaczyć, że wykonywanie zadań mandatowych ONZ nie było i nie jest zagrożone – podkreśla mjr Herbich.

Do najważniejszych obowiązków żołnierzy stacjonujących w ramach misji PKW UNIFIL w Libanie należy ochrona bazy wojskowej, prowadzenie dziennych i nocnych patroli oraz zabezpieczenie konwojów logistycznych. Celem jest utrzymanie bezpieczeństwa na tzw. niebieskiej linii, czyli w strefie buforowej utworzonej przez ONZ na granicy libańsko-izraelskiej. – Do naszych zadań należy także wsparcie lokalnej ludności. To m.in. element budowania pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego – dodaje mjr Sławomir Herbich. Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej nie tylko współpracują z organizacjami humanitarnymi, m.in. przy dystrybucji żywności, leków, artykułów higienicznych czy odzieży, lecz także realizują własne programy pomocowe.

Do tej pory Polacy wyposażyli jedną ze szkół w sprzęt multimedialny oraz zorganizowali solarne oświetlenie uliczne. Prowadzili także zajęcia z pierwszej pomocy i wychowania fizycznego. – Przy realizacji tych projektów współpracujemy z wojskowymi ze wszystkich krajów, które uczestniczą w misji UNIFIL. Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi można osiągnąć założone cele – zaznacza mjr Herbich. Głównym partnerem Polaków są jednak żołnierze irlandzcy oraz węgierscy. – Spotkaliśmy się z przyjacielskim przyjęciem i obecnie przygotowujemy się do współdziałania. Prawdopodobnie od połowy marca rozpoczniemy samodzielne działania w ramach IRISHPOLBATT – podsumowuje major.

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej realizują mandat misji UNIFIL od listopada 2019 roku. Główną siłę III zmiany PKW stanowią wojskowi z 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. To oni zmienią swoich kolegów z 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej ze Stargardu. Natomiast dowództwo nad trzecią zmianą objął ppłk Daniel Kowalewski, oficer 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Głównym celem misji ONZ jest monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochrona lokalnej ludności. 

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. chor. szt. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1617582180
rozumie że jak zajdzie konieczność to my możemy liczyć na ich pomoc
D4-E9-3B-6E

Z okazji urodzin wielkiego Polaka
 
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Laserowa rewolucja
Zielony talizman Polaków
Sokół czuwa w Tatrach
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Uwolnić zakładników
Szef MON-u o planach obrony kraju
Abramsy jadą na ukraiński front
Podchorążowie świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Out of the Shadow
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Futsal na zakończenie rywalizacji
Certyfikacja Eurokorpusu
Ostre strzelanie w Świętoszowie
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiara bez wiedzy
PGZ rośnie w siłę
PKW Orlik już w Estonii
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Porozumienie Sikorski-Stalin
Polsko-koreańskie rozmowy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski dzień strzelania w Rumunii
Wszystkie Pilice w wojsku
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PKW Orlik gotowy na misję
Co może Hugin
„Sokół” wylądował
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejne zakupy dla wojska
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Najdłuższa noc
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Spoczęli w ojczyźnie
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Loty M-346 wstrzymane
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ekspresowa pomoc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Terytorials na etacie
Misja: obronić Finlandię
Saperzy na wschodzie Polski
Realia, a nie teoria
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Orka po koreańsku
Fiński debiut w Sojuszu
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO