moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Smaki (nie tylko) na wigilię

Pieczony dorsz z winegretem i kawiorem, ośmiorniczka i galaretka z jabłek – kucharze w wojskowych mundurach rozpoczęli już przygotowania do zawodów kulinarnych w Luksemburgu. Plut. Piotr Welter, kapitan Narodowej Reprezentacji Kucharzy WP, znalazł jednak czas, by podpowiedzieć czytelnikom „Polski Zbrojnej”, co ugotować na świąteczną ucztę.

Najlepsi kucharze w armii reprezentują Wojsko Polskie podczas konkursów kulinarnych, takich jak Olimpiada Kulinarna w Niemczech czy Puchar Świata w Luksemburgu. Mistrzowie smaku w mundurach mogą się pochwalić kilkoma brązowymi medalami, które przywieźli z Olimpiady Kulinarnej i Kulinarnego Pucharu Świata. Podczas ostatniego startu, na PŚ w Luksemburgu zdobyli wyróżnienie. Do miejsca na podium zabrakło im pół punktu. Żołnierze swój kulinarny talent prezentują przygotowując także posiłki podczas najważniejszych imprez państwowych w kraju i za granicą. W ubiegłym roku gotowali m.in. potrawy na wigilijne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z żołnierzami. Dania serwowali dla ponad 1700 osób.

– Ten rok dla gastronomii jest szczególny i bardzo trudny. Przez pandemię nie możemy razem gotować i szkolić się. Nie przygotowujemy menu także na żadne wydarzenia państwowe – mówi plut. Piotr Welter, żołnierz batalionu dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i jednocześnie kapitan Narodowej Reprezentacji Kucharzy WP. Podoficer dołączył do reprezentacji 12 lat temu, a od dekady stoi na jej czele. – Z gotowaniem jest jak ze sportem, nie można go odłożyć na później i przeczekać pandemię. By nie wypaść z wprawy, gotujemy indywidualnie, spotykamy się na wirtualnych treningach, wymieniamy się recepturami, wspólnie opracowujemy nowe przepisy – podkreśla.

 

Podoficer zaznacza jednak, że choć na odległość, to reprezentacja kucharzy WP przygotowuje się już do startu w Kulinarnym Pucharze Świata, który w Luksemburgu odbędzie się w 2022 roku. – Podczas tych zawodów rywalizują reprezentacje kilkunastu państw, a poziom jest niezwykle wysoki. Trzeba wiedzieć, jak się tam zaprezentować. Potrawy serwowane w Luksemburgu odbiegają nieco od smaków, które znamy w Polsce – zauważa plut. Welter. Wyjaśnia, że bardziej cenione są smaki wytrawne, a nie słodkie. – Tam mięsa flambiruje się (sposób podawania potrawy polegający na oblaniu lub skropieniu dania alkoholem i podpalenia go – przyp. red.) koniakami, tymczasem w Polsce do flambirowania najczęściej używa się słodkich win – mówi. Przyznaje jednak, że zachodnich kucharzy urzekły niektóre tradycyjne, polskie potrawy, np. bigos czy pierogi z kapustą i grzybami.

Co będzie specjalnością polskiej reprezentacji podczas Pucharu Świata w 2022 roku? Na razie kucharze zbierają pomysły, analizują receptury i dobierają produkty. Zdradzają tylko, że chcą połączyć regionalne, polskie smaki ze światowymi trendami. – Czekamy na pierwszy wspólny trening. Będziemy przygotowywać ośmiornicę, galaretkę z jabłek, pieczonego dorsza z truflami, ciepłym winegretem i kawiorem – wymienia kapitan reprezentacji.

Natomiast czytelnikom „Polski Zbrojnej” plutonowy Welter radzi, by podczas tegorocznych świąt przypomnieć sobie rodzinne receptury i sięgnąć po klasyczne smaki. Na wigilijnym stole powinien się znaleźć barszcz czerwony na domowym zakwasie z uszkami albo zupa grzybowa lub rybna z wielu gatunków ryb morskich i słodkowodnych. Nie może także zabraknąć kapusty z grochem, klusek z makiem, pasztecików z nadzieniem z grzybów leśnych lub pierogów i kompotu z suszonych owoców. Kolejnym daniem może być ryba pieczona, np. karp z pieczarkami lub łosoś w ziołach, a także gołąbki z kapustą i grzybami. – Nie zapominajmy o słodkościach. Na święta przygotujmy rolady makowe, pierniki lub keksy – mówi plut. Welter. Podkreśla także, że każde danie można nieco zmodyfikować serwując nowe dodatki. Zwykły makowiec podany z sosem zyska na oryginalności, a z pewnością będzie pyszny. – Pamiętajmy, że dania będą lepiej smakowały, gdy zostaną podane na ładnej zastawie i trafią na stół przykryty pięknym obrusem – zaznacza.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Mateusz Buliński, kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
 
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Celne oko strzelców CWZS-u
Great Game on the Sea
Medic on the Battlefield
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Słowo czekisty
Air Policing piątej generacji
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cegiełka na morzu
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na ratunek „Rudemu”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polski wkład w „Wisłę”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
NATO patrzy na wschód
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
F-35 w powietrzu
Wojna w świecie popkultury
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
To dobra ustawa dla wojska
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
O pomocy dla Ukrainy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Śladem profesjonalistów
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Więcej Bystrych dla armii
Kormorany, czyli praca zespołowa
VIS na misję
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Młot na dyktatora
Startuje „Jaskółka”
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Garnizon US Army na stałe
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wspólne zakupy amunicji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
NATO podsumowało 2022 rok
Nowatorskie manewry Marszałka
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Na trasie legendarnego biegu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Pod okiem rangersów
GROM szuka odważnych
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Będziemy produkować więcej amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO