moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie obowiązków rektora-komendanta w LAW

Szkoła Orląt jest jedyną uczelnią w Polsce, która kształci pilotów wojskowych. Do tej szkoły przyjeżdżają młodzi ludzie z każdego zakątka naszego kraju ponieważ chcą spełniać swoje marzenia. My te marzenia spełniamy – powiedział gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur podczas ceremonii przekazania obowiązków rektora-komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej.

Uroczystość odbyła się 4 grudnia 2020 r. w dęblińskiej Szkole Orląt. W obecności dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego obowiązki rektora-komendanta LAW przekazał gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, który kierował uczelnią przez ostatnie cztery lata. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztofa Cura. Najważniejszym punktem uroczystości była ceremonia symbolicznego przekazania sztandaru Lotniczej Akademii Wojskowej nowemu rektorowi-komendantowi.

Gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podziękował wszystkim pracownikom Akademii za trud włożony w rozwój uczelni oraz resortowi obrony narodowej za wsparcie finansowe i merytoryczne działań LAW. Podkreślił, że Szkoła Orląt może poszczycić się najpotężniejszym lotniczym ośrodkiem szkoleniowym w Europie stworzonym dla podchorążych, a ostatnie cztery lata to okres znacznego rozwinięcia floty Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego. Przypomniał o mnogości inwestycji wykonanych i zaplanowanych w tym okresie (m.in. budowa hangaru i płyty postojowej dla samolotów, przebudowa internatu, hotelu, basenu klubu uczelnianego, biblioteki).

REKLAMA

Zwracając się do podchorążych gen. Krawczyk powiedział: - Drodzy mojemu sercu i mojej pamięci na zawsze podchorążowie. Jesteście wyjątkowi, wiecie o tym. Dziękuję Wam za wszystkie emocje, których mi dostarczyliście przez te prawie cztery i pół roku. Dziękuję za wyjątkowe przeżycia, za Wasze zaangażowanie, za Waszą odpowiedzialność, za Waszą determinacje w dążeniu do swoich marzeń i celów. Nie zgubcie tych swoich cech i nigdy ich nie zatraćcie.

Nawiązując do słów gen. Krawczyka nowy rektor-komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur powiedział: Zastanawiam się co jest łatwiejsze obejmowanie obowiązków czy ich zdawanie. Ze słów ustępującego rektora-komendanta wiemy, że nie jest to rzeczą łatwą. Oddać coś nad czym się czuwało, pracowało przez ostatnie cztery lata. Cieszę się, ze tak wiele rzeczy zostało zrobionych. Jesteśmy wszyscy tego udziałem, bo wielu z Państwa pracuje tu przez praktycznie całe zawodowe życie, ale jest jeszcze coś do zrobienia.

Gen. Cur przypomniał, że studia w Lotniczej Akademii Wojskowej to nie tylko szkolenie pilotów i nawigatorów, ale także szkolenie pilotów – operatorów bezzałogowych statków powietrznych, kontrolerów ruchu lotniczego, logistyków oraz studentów cywilnych i zagranicznych.

Nowy rektor-komendant wyraził przekonanie, że wszyscy pracownicy i żołnierze Akademii zrobią wszystko, aby dęblińska Uczelnia reprezentowała jak najwyższy poziom oraz podziękował przełożonym oraz dowódcom jednostek współpracujących z Szkołą Orląt za wsparcie okazane Uczelni.

Kończąc swe przemówienie gen. Cur życzył odchodzącemu rektorowi powodzenia na nowym stanowisku służbowym, a podchorążym spełnienia lotniczych marzeń.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.

Tekst: mjr Marek Kwiatek

red. PZ

autor zdjęć: Marta Serafin

dodaj komentarz

komentarze


Wspólny wysiłek
 
Misje kształtują charakter
Polska stawia na fregaty Miecznik
Śląskie salwy
Bój o czarną perłę w koronie
MON robi zakupy amunicji
Nowy karabin z Tarnowa
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Tygrysi zlot myśliwców
Sto sekund do zagłady
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Podchorążowie ćwiczą BLOS
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Pomoc w walce z dezinformacją
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
To było wyzwanie dla wszystkich
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Co ze sprawdzianem z WF?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowe książeczki wojskowe
Szczepimy się
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Rumuński „Scorpion Spring”
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kara śmierci za życie Zofii
Jak wojsko walczy z pandemią
„Czajka” po udanej operacji
BME pod znakiem „Miecznika”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kurs na dyplomację
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Course on Diplomacy
Kto otrzyma Buzdygana?
Raki w Toruniu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Wolverine Strike” odpiera atak
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
WOT szkoli snajperów
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kuźnie oficerskich kadr
AFN znów w oktagonie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjalsi lądują w wodzie
„Defender” dotarł do Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO