31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim

Bardzo się cieszę się i jestem dumny z tego, że podczas mistrzostw Polski w kolarstwie torowym w większości konkurencji na podium stanęli reprezentanci Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni oraz żołnierze rezerwy – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz. Na torze w Pruszkowie marynarze i rezerwiści wywalczyli 31 medali, w tym 10 złotych i 13 srebrnych.

Chorąży Rapsiewicz, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w kolarstwie, na co dzień pracuje w gdyńskim WZS. Dlatego najbardziej ucieszyły go medale zdobyte przez marynarzy: Alana Banaszka i Damiana Sławka. – W 1972 i 1973 roku, na początku swojej kolarskiej kariery, tytuły mistrza i wicemistrza Polski na torze zdobywał st. chor. sztab. mar. w st. spocz. Tadeusz Mytnik. Przypomnę, że ten najbardziej znany marynarz ścigający się na rowerze największe sukcesy odniósł na szosie. W wyścigu drużynowym na czas był wicemistrzem olimpijskim i dwukrotnym mistrzem świata – mówi szkoleniowiec. I dodaje: – Liczę na to, że marynarze z gdyńskiego WZS pójdą w ślady kolarza z Wojskowego Klubu Sportowego Flota.

Mar. Alan Banaszek na torze w Pruszkowie wywalczył aż sześć medali. Tytuły mistrzowskie zdobył: w wyścigu drużynowym (wraz z nim drużynę Mazowsze Serce Polski reprezentowali: szer. rez. Daniel Staniszewski, Norbert Banaszek i Tobiasz Pawlak), punktowym i madisonie (w parze z szer. rez. Danielem Staniszewskim). Natomiast srebro wywalczył w omnium i wyścigu australijskim, a brąz w scratchu. Staniszewski zdobył też medale w rywalizacji indywidualnej: dwa złote – w omnium i wyścigu na 4 km oraz dwa srebrne – w scratchu i wyścigu punktowym.

Z kolei mar. Damian Sławek był drugi w madisonie (w parze z szer. rez. Bartoszem Rudykiem), trzeci w wyścigu na 4 km oraz australijskim. Partner Sławka z madisona na początku października złożył przysięgę wojskową, a przed kilkoma dniami wywalczył dwa medale na młodzieżowych mistrzostwach Europy na torze: był pierwszy w scratchu i trzeci w madisonie (w parze z Filipem Prokopyszynem). – Bartkowi Rudykowi najwyraźniej posłużyło przeszkolenie wojskowe. Niespełna dwa tygodnie po jego zakończeniu znakomicie spisał się na mistrzostwach Europy we Włoszech – podkreśla chorąży Robert Rapsiewicz.

Oprócz szer. rez. Bartosza Rudyka i szer. rez. Daniela Staniszewskiego medale w Pruszkowie wywalczyło pięcioro żołnierzy rezerwy. Tytuły mistrzowskie zdobyli: trzy – szer. rez. Urszula Łoś (w wyścigu na 250 m ze startu zatrzymanego, w sprincie i na 500 m), po jednym – szer. rez. Marlena Karwacka (w sprincie drużynowym z koleżankami z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska) i szer. rez. Szymon Krawczyk (w scratchu). Natomiast tytuły wicemistrzowskie wywalczyli: trzy – szer. rez. Marlena Karwacka (w wyścigu na 250 m ze startu zatrzymanego, w sprincie i w wyścigu na 500 m), po dwa – szer. rez. Nikol Płosaj (w wyścigu drużynowym z koleżankami z Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka Kórnik oraz w madisonie w parze z Łucją Pietrzak) i szer. rez. Szymon Krawczyk (w wyścigu na 4 km oraz drużynowym – z kolegami z CCC Development Team). Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli: szer. rez. Nikol Płosaj (była trzecia w wyścigu punktowym), szer. rez. Marta Jaskulska (omnium i wyścig australijski), szer. rez. Urszula Łoś (keirin) oraz szer. rez. Szymon Krawczyk (madison – w parze z Damianem Papierskim).