moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiartka „Projektu Wojownik”

Był pot i zmęczenie, ale nikomu nie schodził uśmiech z twarzy – mówi płk Szczepan Głuszczak, pomysłodawca i organizator treningów sztuk walki dla weteranów. W 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyła się 25. edycja „Projektu Wojownik”. Tym razem zajęcia poprowadził Roman Szymański, zawodnik KSW, a także Szymon Bońkowski, trener MMA.

Dwudziesta piąta edycja „Projektu Wojownik”, zajęć, podczas których weterani trenują sztuki walki pod okiem mistrzów, odbyła się w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jednak zanim misjonarze weszli na matę, odbyło się uroczyste rozpoczęcie zajęć. Na maszt została wciągnięta flaga Polski, a żołnierze odśpiewali hymn. Uczestników zajęć do walki zagrzewał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski oraz gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej. Oficer podkreślił, że sztuki walki to dyscyplina sportu, która jest szczególnie ważna dla żołnierzy. – Jestem przekonany, że wysiłek, jaki włożycie w realizację tego treningu da wam poczucie satysfakcji – mówił generał.

Następnie żołnierze uczestniczyli w spotkaniu z fizjoterapeutą, a także wysłuchali wykładu na temat suplementacji w diecie osób uprawiających sport. A potem… potem to już pot lał się strumieniami. O to, aby tak było zadbał Roman Szymański, zawodnik federacji FEN i KSW, a także multimedalista zawodów bokserskich i graplingowych, a także posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu. To właśnie on poprowadził zajęcia dla misjonarzy.

Wyzwanie rzucone przez mistrzowskiego zawodnika, podjęło 40 osób. Wśród nich był st. chor. szt. Wiesław Komoszewski, weteran misji w Syrii, Bośni i Hercegowinie, a także miłośnik sztuk walki. Żołnierz uczestniczył w kilkunastu edycjach „Projektu Wojownik”. – Dla nas, weteranów, to okazja aby się spotkać – przyznał weteran. – Zresztą rzadko się zdarza okazja, by trenować pod okiem mistrzów. A możliwość nauki od najlepszych jest bezcennym doświadczeniem i ciekawą odmianą od rutynowych, codziennych treningów – podkreślił.

Na macie stawił się także płk Szczepan Głuszczak, pomysłodawca „Projektu Wojownik”. – Roman Szczepański nas nie oszczędzał. Zaprezentował różne techniki, ale nie zabrakło także zadań wytrzymałościowych i lekkich sparingów, także każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, że na koniec uśmiechy nie schodziły z twarzy, a o to przecież chodzi – zaznaczył.

Drugi dzień zajęć żołnierze rozpoczęli od biegu pod okiem st. chor. sztab. Arkadiusza Kasperskiego, jednego z najlepszych biegaczy 16 Dywizji. Potem stawili się na zajęciach z jogi. Kolejnym punktem programu był trening walki w parterze i boksu, który poprowadził Szymon Bońkowski, posiadacz czarnego pasa judo, BJJ i ju-jitsu, a także trener MMA.

Organizatorem zajęć, jakie odbywają się w ramach „Projektu Wojownik” jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Treningi odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem pod okiem innego trenera i w innej jednostce, tak aby mogło wziąć w nich udział jak najwięcej weteranów. Organizatorzy zapraszają do udziału w zajęciach także rodziny poległych żołnierzy, a także podchorążych, wojskowych instruktorów WF-u czy zawodników sztuk walki. Wszystkie informacje dotyczące terminów i miejsc spotkań są publikowane na facebookowej stronie „Projektu”. Każdy kto chciałby wziąć udział w zajęciach powinien wcześniej zgłosić się do organizatorów. Można to zrobić za pośrednictwem strony na facebooku lub wysyłając mail na adres s.gluszczak@ron.mil.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


MON robi zakupy amunicji
 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Raki w Toruniu
Śląskie salwy
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Jak wojsko walczy z pandemią
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowy karabin z Tarnowa
„Czajka” po udanej operacji
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Tygrysi zlot myśliwców
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kto otrzyma Buzdygana?
Bój o czarną perłę w koronie
Sto sekund do zagłady
Kurs na dyplomację
To było wyzwanie dla wszystkich
Podchorążowie ćwiczą BLOS
„Wolverine Strike” odpiera atak
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Nowe książeczki wojskowe
AFN znów w oktagonie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Misje kształtują charakter
WOT szkoli snajperów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Specjalsi lądują w wodzie
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Polska stawia na fregaty Miecznik
BME pod znakiem „Miecznika”
Kara śmierci za życie Zofii
Co ze sprawdzianem z WF?
„Defender” dotarł do Europy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Rumuński „Scorpion Spring”
Course on Diplomacy
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Kuźnie oficerskich kadr
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Szczepimy się
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Wspólny wysiłek
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Pomoc w walce z dezinformacją
„Łucznik” łączy siły z naukowcami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO