Będą się szkolić z mieszanych sztuk walki pod okiem najlepszych sportowców, nauczą się motywacji przez sport i zasad prawidłowego żywienia. 25 maja ruszy „Projekt Wojownik” – akcja sportowa integrująca środowisko weteranów misji. Gwiazdą majowego spotkania będzie zawodnik MMA Łukasz „Juras” Jurkowski. Pomysłodawcą projektu jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
– Dlaczego powstał ten projekt? Bo nikt tak dobrze nie zrozumie wojownika jak drugi wojownik. Już jakiś czas temu powstała koncepcja wspólnych treningów zawodników mieszanych sztuk walki MMA z weteranami. Teraz ten plan uda się zrealizować – mówi płk Szczepan Głuszczak, szef oddziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i pomysłodawca „Projektu Wojownik”. – Postawiłem na sporty walki, gdyż żołnierze mają być przecież dobrymi wojownikami, dlatego też ten rodzaj sportu wydaje się być dla nich idealny – dodaje. Głównym celem inicjatywy jest integracja środowiska weteranów – uczestników misji poza granicami kraju przez sport.
– Nauka MMA pozwala nabyć umiejętności walki bezpośredniej, nieograniczającej się tylko do rzutów czy boksu, umożliwiającą stosowanie znacznie więcej technik, czyniącą walkę efektywniejszą, a żołnierza wszechstronniejszym – podkreśla ambasador sportowy projektu Tomasz Drwal, pierwszy Polak walczący w UFC (Ultimate Fighting Championship). W spotkaniach mogą wziąć udział nie tylko żołnierze, którzy już trenują sztuki walki, lecz także ci, którzy dotąd nie mieli do czynienia z takimi dyscyplinami. – Może pierwsze zajęcia z MMA kogoś tak zainteresują, że postanowi trenować regularnie – mówi płk Głuszczak.
Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest organizatorem projektu, zaprasza żołnierzy na spotkania raz w miesiącu. Pierwsze z cyklu odbędzie się 25 maja w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Kolejne są planowane w Giżycku, Gdyni, Szczecinie, Rzeszowie, Łasku, Świętoszowie i na koniec roku w Krakowie. W spotkaniach może wziąć udział każdy uczestnik misji, także żołnierze będący już w rezerwie. Chętni powinni zgłosić chęć uczestnictwa do osób zajmujących się sprawami weteranów w jednostkach wojskowych lub wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem strony Projekt Wojownik na Facebooku. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Podczas zajęć żołnierze wezmą udział w treningach z mieszanych sztuk walki, tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC, czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. To jednak nie wszystko. – Podczas treningów odbędą się także zajęcia z psychologii sportu i zasad prawidłowego żywienia. Będzie też można posłuchać o motywacji w sporcie i służbie wojskowej – mówi pomysłodawca projektu.
Gwiazdą majowego spotkania będzie Łukasz „Juras” Jurkowski, mistrz KSW z 2004 roku, zawodnik MMA i komentator sportowy. O motywacji w służbie wojskowej opowie natomiast st. kpr. Tomasz Rożniatowski, weteran poszkodowany w misji w Afganistanie. Żołnierz podczas służby na IX zmianie PKW pod Hindukuszem stracił lewą rękę. – Dołączyłem do projektu, ponieważ trenuję sporty walki i mam nadzieję, że swoją postawą i determinacją do osiągnięcia celu zarażę innych ludzi. Pokażę, że jeśli się czegoś bardzo chce, to można osiągnąć każdy cel – mówi st. kpr. Rożniatowski. – Tomek jest postacią nietuzinkową. Zaprosiłem go do udziału w tym projekcie, bo doskonale potrafi zmotywować innych. Mnie też motywuje i inspiruje – przyznaje płk Głuszczak. – To chłopak, który mimo nieszczęścia, które go spotkało podniósł się i może być wzorem dla wielu osób. Zajmuje się sportem, pisze teksty piosenek i prozę, teraz przygotowuje się też do udziału w Invictus Games, igrzyskach w Sydney – dodaje. Weteranów wspiera także Dominik Grabowski, znany jako „Doniu” (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz ze st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt.
Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek; grafika: płk Szczepan Głuszczak
komentarze