moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi gaszą pożar w dolinie Biebrzy

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają strażakom walczyć z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Terytorialsi za pomocą bezzałogowców Fly Eye monitorują kierunek rozprzestrzeniającego się ognia i biorą udział w akcjach gaszenia. Są także gotowi, by pomóc w ewakuacji okolicznych wsi. Szef MON polecił skierowanie nad Biebrzański Park samolotu Bryza i śmigłowców.

Ogień w największym w Polsce parku narodowym pojawił się w niedzielę. Do działania zostali natychmiast skierowani strażacy z Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej natomiast z pokładów samolotów należących do Lasów Państwowych zaczęto robić zrzuty wody. Niestety żywiołu wciąż nie udało się opanować. Dyrekcja Lasów Państwowych szacuje, że ogień zniszczył już trzy tysiące hektarów. Z uwagi na suszę i wiatr ten obszar cały czas się powiększa.

„Strażacy starają się docierać jak najbliżej ognia, ale palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, w zajęte przez pożar miejsca trzeba dojść pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach podmuchy wiatru rozdmuchują ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk” – informuje w komunikacie dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Minister obrony Mariusz Błaszczak polecił dziś dowódcy generalnemu skierowanie samolotu Bryza oraz śmigłowców nad Biebrzański Park Narodowy. „Żołnierze będą oceniać skutki pożarów oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Na miejscu cały czas działa WOT, który wspiera strażaków w akcji gaśniczej” – poinformował szef MON w mediach społecznościowych.

Do pomocy strażakom zostali skierowani żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jako pierwsi do akcji wkroczyli terytorialsi z grupy rozpoznania obrazowego wyposażeni w bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye. – W poniedziałek i wtorek operatorzy BSP monitorowali obszary zajęte pożarem, a także oceniali, w jakim kierunku rozprzestrzenia się ogień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W środę do działań w Biebrzańskim Parku Narodowym zostało skierowanych kolejnych 50 żołnierzy. Tym razem wspierają funkcjonariuszy na lądzie, pomagając im gasić pożar. – Niestety teren zajęty ogniem jest bardzo trudny, nie ma możliwości, aby został tam skierowany ciężki sprzęt. Żołnierze muszą dotrzeć na miejsce pieszo, a podczas działań używają ręcznych tłumic – wyjaśnia por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy podlaskiej brygady.

Niestety sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym nadal jest dramatyczna. Z uwagi na to, kolejni żołnierze OT pozostają w gotowości. Wśród nich jest 20 wojskowych wyposażonych w pojazdy transportowo-terenowe, którzy wkroczą do akcji kiedy konieczna będzie ewakuacja mieszkańców okolicznych wsi oraz żołnierze z uprawnieniami pilarzy, którzy mogą wesprzeć strażaków torując im drogę w lesie. Wojsko jest gotowe dostarczyć na miejsce tragedii także cysterny z wodą.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zaapelował o wsparcie finansowe, tak by można było kupić dodatkowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej. „Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem, jednak każdy kto chciałby pomóc, może przekazać datek na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy, ale rozmiar tragedii i liczba wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszego sprzętu do gaszenia” – czytamy na stronie internetowej parku. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom, strażacy z OSP będą mogli kupić sprzęt, który wykorzystają do walki z żywiołem, m.in. tłumice do ręcznego gaszenia czy niewielkie motopompy, które będzie można zabrać w trudnodostępny teren.

Nie jest to pierwsza akcja, w której wojska obrony terytorialnej współpracują ze Strażą Pożarną w Biebrzańskim Parku Narodowym. Żołnierze i strażacy wspólnie usuwali skutki trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, walczyli także z powodzią na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i województwa Świętokrzyskiego. Zasady współdziałania WOT i Straży Pożarnej zostały sformalizowane w lutym tego roku, kiedy gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT i st. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, podpisali porozumienie zacieśniające współpracę obu formacji.

Każdy kto chciałby wesprzeć działania OSP może przekazać datek na konto: 

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: „Darowizna pożar 2020”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto wojskowego sportu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO