moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdążyć przed deszczem

Z rąk do rąk przekazują ważące ponad 20 kg worki z piaskiem. Następnie układają z nich mur, by wzmocnić i podnieść wały przy rzece. Tak w Krakowie pracują m.in. spadochroniarze. Ruszyli na pomoc ludziom, którzy ucierpieli w czasie powodzi. Podobne akcje odbywają się w kilku województwach. W sumie do pomocy skierowano ok. 700 żołnierzy.

– Wczoraj miałem całe podwórko w wodzie. Zalało mi piwnicę, do tej pory stoi w niej woda – mówi jeden z mieszkańców Krakowa. – Wał jest przesiąknięty. Ziemia jest mokra jak gąbka. Mam nadzieję, że ten mur ułożony przez żołnierzy wytrzyma – dodaje. Od kilkudziesięciu godzin wszyscy – mieszkańcy, służby mundurowe i wojsko – walczą z żywiołem. Po nocnej akcji, którą prowadzili strażacy, dzisiaj do pomocy ruszyli żołnierze. – Wczoraj utrzymywani byliśmy w ciągłej gotowości. Czekaliśmy na wezwanie, a to nadeszło rano – mówi ppor. Bartosz Grzesło, dowódca 3 plutonu szturmowego 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Oficer wraz ze swoimi żołnierzami jest tuż przy brzegu rzeki Serafa (prawy dopływ Wisły) na krakowskim Bieżanowie. To jedna z dzielnic, która w powodzi ucierpiała najbardziej.

Przez kilka godzin żołnierze napełnili, a potem ułożyli na wałach tysiące worków z piaskiem. A teraz sprawdzają szczelność ułożonego muru i z niepokojem patrzą w zachmurzone niebo. – Tempo pracy jest duże, bo chcemy uwinąć się przed zmrokiem i kolejną ulewą – mówi mjr Paweł Rokicki, dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Kraków”. – Przestało na chwilę padać, więc poziom wody w rzece zaczyna spadać. Nie można jednak lekceważyć potencjalnego niebezpieczeństwa. Wały muszą być solidnie wzmocnione – dodaje.

Pod dowództwem mjr Rokickiego w WZZ „Kraków” działa 120 żołnierzy. To spadochroniarze z 6 Batalionu Dowodzenia i 16 Batalionu Powietrznodesantowego oraz wojskowi z 5 Batalionu Dowodzenia. Oficer przyznaje, że przed nimi jeszcze sporo roboty. – Trzeba jeszcze zabezpieczyć przeciwległy wał. Część żołnierzy oddelegowałem w inne miejsce. Zagrożony jest bowiem most kolejowy w Krakowie. Budowa mostu nie jest jeszcze ukończona, więc nie jest on wystarczająco wzmocniony. Duże konary drzew i gałęzie płynące rzeką mogą zniszczyć jego konstrukcję – mówi mjr Rokicki. Prawdopodobnie żołnierze będą wyciągać konary z wody.

Wojskowi mimo zmęczenia nie odpuszczają, chcą pracować. Denerwują się nawet, gdy chwilowo brakuje worków. – Bardzo dobrze, że nas tu skierowali. Trzeba pomóc tym ludziom – mówi jeden ze szturmanów 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Przyznaje też, że w przeszłości kilkakrotnie brał udział w takich akcjach pomocowych. – W 2010 roku byliśmy w Szczurowej, gdzie była ogromna powódź. Mieszkaliśmy w szkole i pracowaliśmy na zmiany przez kilka dni i nocy – dodaje spadochroniarz.

Jak na wojsko reagują ludzie? – Są nam wdzięczni, tak jak strażakom. Reagują bardzo pozytywnie, dziękują za pomoc. Jedna pani zrobiła nam kawę i upiekła specjalnie dla nas ciasto. To więcej niż zwykłe dziękuję – mówi żołnierz. Wojskowi skończą zmianę wieczorem. Wtedy też zapadnie decyzja, o skierowaniu do działań kolej grupy żołnierzy.

W sumie do walki z powodzią na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i Świętokrzyskiego skierowanych zostało ok. 700 żołnierzy. To wojskowi z 3 Batalionu Inżynieryjnego, 16 Batalionu Saperów, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 5 Batalionu Dowodzenia, 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 11 Małopolskiej Brygady OT, 13 Śląskiej Brygady OT oraz 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Do działań wykorzystują m.in. samochody ciężarowo-terenowe, sanitarki, zestawy niskopodwoziowe, agregaty prądotwórcze i zestawy oświetleniowe. Z powietrza wspierają ich dwa wojskowe śmigłowce Mi-17. Ich głównym zadaniem jest umacnianie i uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych.

Kilka dni temu żołnierze pomagali usuwać skutki trąby powietrznej na Lubelszczyźnie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Śląskie sceny z życia
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Oko na Europę
Klasy wojskowe po nowemu
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Walka i dyplomacja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cienka niebieska linia
Nowy wiceminister w MON
Zapal światło dla ofiar Katynia
Defendery 2019 – część 3
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rok Żelaznej Dywizji
Irańskie szachy
Warszawa – miasto nieujarzmione
„Robot” w akcji
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Umarły dla świata
Historia Liberatora wyjaśniona
Iranian Chess Game
Jedna misja, jeden zespół
Defendery 2019 – część 4
Chorwacki test polskich kadetów
W Indiach mieli swój drugi dom
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Thin Blue Line
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wrzesień ’39 na południu Polski
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt
Kosmiczny gość
Sprawdzają Brutusa
Samochód do desantowania
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Głos (z) płonącej Warszawy
Polska nie pozostanie osamotniona
Rozpoczynamy nową erę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Z maratonu programowania do wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO