Prezydent Andrzej Duda zadeklarował wysłanie do Stanów Zjednoczonych wojskowej misji medycznej. Stworzy ją Wojskowy Instytut Medyczny. Polscy lekarze mają wesprzeć amerykańskich medyków i zdobyć doświadczenie w leczeniu zakażonych pacjentów. To już druga tego rodzaju misja WIM. Kilka dni temu wojskowi lekarze wrócili z Włoch.
Na początku kwietnia lekarze i ratownicy medyczni z WIM oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej byli we Włoszech. Zdobyli tam doświadczenia dotyczące m.in. organizacji sieci oddziałów intensywnej terapii oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w warunkach pandemii.
Jak poinformował minister Krzysztof Szczerski, szef kancelarii prezydenta, w sobotę odbyła się trzydziestominutowa rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Prezydenci rozmawiali o polsko-amerykańskiej współpracy w dobie pandemii, zaangażowaniu NATO w walkę z COVID-19 oraz współpracy gospodarczej i zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa.
– Jeśli chodzi o współpracę dwustronną, polsko-amerykańską, to padły tu trzy ważne tematy. Po pierwsze chodzi o współpracę instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa – mówi w oświadczeniu minister Szczerski. Dodał także, że Polska chce pozyskać zza oceanu nowoczesne, szybkie testy diagnostyczne na Covid-19. – Prezydent przekazał Donaldowi Trumpowi, że Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago, do stanu Illinois, by wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia oraz by polscy i amerykańscy lekarze wspólnie zdobywali praktykę w leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem – dodał minister.
Płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego, potwierdza, że wojskową misję medyczną stworzą pracownicy stołecznego szpitala. – Będzie to personel z WIM, ale szczegóły są jeszcze ustalane – mówi oficer. O przebiegu misji i medycznej WIM będzie informował prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia. Dla Wojskowego Instytutu Medycznego będzie to druga misja medyczna związana z Covid-19. Na początku kwietnia medycy z WIM byli we Włoszech. 15 medyków pojechało do Lombardii, czyli w regionie w którym wybuchła europejska fala pandemii koronawirusa i nadal jest tam najwięcej chorych na COVID-19. Byli to m.in. specjaliści od intensywnej terapii i anestezjologii oraz ratownicy medyczni z WIM oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Lekarze i ratownicy zdobyli tam doświadczenia dotyczące m.in. organizacji sieci oddziałów intensywnej terapii oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w warunkach pandemii.
Podczas rozmowy prezydenci Polski i USA zaznaczyli, że w obliczu zagrożenia koronawirusem należy zwiększyć zaangażowanie sił NATO. Chodzi tu głównie o wykorzystanie zasobów wojskowej medycyny. Jak informuje szef kancelarii prezydenta, Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda i Donald Trump mówili także o konsekwencjach ekonomicznych, jakie spowoduje pandemia i o dwustronnych relacjach gospodarczych.
autor zdjęć: PCPM
komentarze