moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech

Do Włoch polecieli m.in. specjaliści od intensywnej terapii i anestezjologii oraz ratownicy medyczni. W sumie zespół tworzy piętnaście osób. To żołnierze, pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego oraz cywilni medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Mają poznać metody leczenia koronawirusa i pozwolą odpocząć włoskim medykom.

Lekarze i ratownicy do Włoch polecieli w poniedziałek na pokładzie wojskowej Casy z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. Dziś poinformował o tym na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Lekarze i ratownicy od 30 marca mają pracować w szpitalu polowym w Lombardii na północy Włoch. To region, w którym wybuchła europejska fala pandemii koronawirusa i nadal jest tam najwięcej chorych na COVID-19. 

Polską misję medyczną stworzyli wspólnie Wojskowy Instytut Medyczny i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W skład zespołu weszli zarówno cywile jak i wojskowi. W sumie 15 osób. – To lekarze intensywiści oraz medycy innych specjalności – mówi płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM. Oprócz specjalistów od intensywnej terapii i anestezjologów będą to także specjaliści z zakresu medycyny pola walki. – Starannie dobieraliśmy skład ekipy, by z tego wyjazdu skorzystać jak najwięcej od strony logistycznej w zakresie organizowania opieki nad pacjentami, jak i medycznej dotyczącej sposobów leczenia – dodaje rzecznik WIM.

Polacy przed wyjazdem przeszli dodatkowe szkolenia z zasad użycia środków ochrony indywidualnej i procedur pracy obowiązujących we włoskim szpitalu. Zostali też przebadani na obecność koronawirusa. Wszyscy są zdrowi. – Takie same badania przejdą za 10 dni, po powrocie z misji. Czeka ich także kwarantanna – informuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Lekarze wyjaśniają, że zdobyta we Włoszech wiedza na temat walki z koronawirusem przyczyni się do uniknięcia błędów organizacyjnych, ale także pozwoli w praktyce poznać metody leczenia najcięższych powikłań towarzyszących zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. – To doświadczenie, z którego musimy wyciągać wnioski i przenieść wiedzę na polski grunt, zanim jeszcze nastąpi szczyt zachorowań – podkreśla płk Kowal. Polacy chcą także odciążyć włoski personel, który nieprzerwanie od kilku tygodni walczy o życie chorych. – W Polsce jest około 130 tys. lekarzy i 300 tys. pielęgniarek. Wyjazd 15-osobowego zespołu na 10 dni nie osłabi polskiego systemu ochrony zdrowia. To akt solidarności i konkretnej pomocy ze strony Polski. Udzielenie wsparcia pozwoli włoskim lekarzom odpocząć – mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM.

Wojskowy Instytut Medyczny w przeszłości prowadził już podobne misje, m.in. w Afganistanie. Zatrudnieni w WIM lekarze po powrocie z misji stworzyli m.in. Zakład Medycyny Pola Walki i szkolili innych medyków w kraju zgodnie ze światowymi wytycznymi dotyczącymi taktycznej opieki nad poszkodowanymi TCCC oraz medycyny ratunkowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Dipartimento Protezione Civile (DPC.gov)

dodaj komentarz

komentarze


Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
 
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Od roku z pomocą i w gotowości
Topaz w ASzWoj-u
Jak to jest z awansami bez limitu?
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Misje na zdalnej lekcji
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Trudny rok na misjach
„Orzeł” na Bałtyku
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pamiętajmy o Wyklętych
Awanse generalskie
F-35 wylądują w Łasku
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Czołgista pod wodą
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Złoty biatlon żołnierzy
Podwodniacy na spluwaczkach
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Medalowe „oczko” żołnierzy
Armia kupuje wozy dla strażaków
Obrady ministrów obrony NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Maskowanie to nie wszystko
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Gotowi na ratunek
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Machina „Irini”
Antena Nura wypatruje F-16
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Krwawa Olszynka
W kazamatach Informacji Wojskowej
Kuźnie oficerskich kadr
Rozpoznanie na medal
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Nurek z wiązką
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na pomoc Libańczykom
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pierwszy skok do kraju
Ostatnia wola bohatera
Żołnierze sportowcy nadają ton
Opiniowanie po nowemu
Sprawdzian Krabów z Sulechowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO