moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Opowiedzą o doświadczeniach z misji w Lombardii

Organizacja SOR-ów w czasie pandemii koronawirusa, zasady użycia środków ochrony indywidualnej przez lekarzy oraz organizacja opieki zdrowotnej w Lombardii – to tematy seminarium online, które organizuje Wojskowy Instytut Medyczny. Wirtualne wykłady poprowadzą 16 kwietnia o 18.00 lekarze z WIM, którzy uczestniczyli w zagranicznej misji medycznej.

– We Włoszech chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o organizowaniu opieki nad pacjentami z koronawirusem, poznać metody diagnostyki i leczenia oraz rokowania dotyczące stanu zdrowia chorych – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, dowódca wojskowo-cywilnej misji medycznej we Włoszech. Kapitan na co dzień pracuje w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, jest kierownikiem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej.

Do Włoch 30 marca poleciało 15 osób: lekarze z WIM i cywilni medycy z zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Byli wśród nich specjaliści od intensywnej terapii i anestezjologii oraz ratownicy medyczni.
Podczas 10-dniowej misji polscy medycy wspierali włoskich kolegów w walce z epidemią koronawirusa. Pracowali na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w mieście Brescia w Lombardii, w regionie najbardziej dotkniętym epidemią SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. – Włosi chętnie dzielili się swoją wiedzą, aby ustrzec inne kraje przed scenariuszem, który tam się wydarzył – dodaje kpt. Siewiera.

Po pierwsze: intensywna terapia

Jakie są główne wnioski z pobytu w Lombardii? Lekarz z WIM zaznacza, że kluczowym elementem leczenia pacjentów z COVID-19 jest rozwinięcie na wysokim poziomie szpitalnej intensywnej terapii. – Mieliśmy też okazję zobaczyć, jak powinny być wyposażone i zorganizowane miejsca opieki nad osobami chorymi – opowiada kpt. Siewiera. Zaznacza, że wszystkie stosowane w szpitalu rozwiązania muszą być modułowe i mobilne. – Musi istnieć możliwość szybkiego przemieszczania stanowisk intensywnej terapii czy tymczasowych szpitali do rejonów, które są w danym momencie najbardziej dotknięte epidemią – mówi lekarz.

Ponadto, jak podkreśla kpt. Siewiera, tak wielu pacjentów, jak to tylko możliwe, powinno być leczonych w domu. Ważne jest też wsparcie organizacyjne ochrony zdrowia przez pozostałe państwowe instytucje i służby, aby szpitale mogły skupić się na pacjentach najbardziej potrzebujących pomocy.

Polscy lekarze przekonali się też we Włoszech, że podstawą dla zachowania bezpieczeństwa medyków są środki ochrony indywidualnej: kombinezony, gogle, przyłbice, maseczki i rękawiczki oraz ich umiejętne i rygorystyczne stosowanie. – Mój zespół kończy kwarantannę po powrocie z Włoch i nikt nie ma objawów zakażenia. A to pokazuje, że można pracować w bezpieczny sposób – podkreśla kapitan.

Kilka z włoskich rozwiązań zostało już wprowadzonych w Wojskowym Instytucie Medycznym. Zorganizowano m.in. bloki do opieki nad chorymi z koronawirusem. – Kluczowe było odizolowanie tych stref od pozostałej części szpitala ze względu na bezpieczeństwo innych pacjentów – podkreśla kpt. Siewiera. Wprowadzono też stosowaną przez Włochów diagnostykę radiologiczną pacjentów z COVID-19, czyli ocenę ich stanu na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Lekarz tłumaczy, że Włosi dzielą płuca na sześć sektorów i punktują od zera do trzech każdy z nich w zależności od typu i wielkości zmian. Na tej podstawie decydują o dalszych metodach leczenia.

Wirtualne wykłady

Swoją wiedzą wojskowi lekarze podzielą się podczas webinarium (seminarium online) pt. „Doświadczenia z Lombardii w leczeniu COVID-19”. Na wirtualne warsztaty zaprasza szpital na Szaserów w czwartek 16 kwietnia, o godz. 18.00. Jak podkreślają organizatorzy w zapowiedzi spotkania, pomoc humanitarna to także okazja do nauki i przeniesienia najlepszych rozwiązań na grunt krajowy. „Chcemy się tym z Państwem podzielić!” – zapraszają medycy.

Poza kpt. Siewierą, wykłady poprowadzi jeszcze dwóch lekarzy z WIM-u, którzy uczestniczyli w misji medycznej w Lombardii: płk dr n. med Robert Ryczek, szef Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego WIM oraz dr n. med. Jakub Klimkiewicz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WIM. Medycy podczas 1,5 godzinnego wykładu opowiedzą o reorganizacji szpitalnych oddziałów ratowniczych na potrzeby pacjentów z COVID-19, zasadach dotyczących użycia środków ochrony indywidualnej oraz organizacji systemu opieki zdrowotnej w Lombardii w czasie pandemii.

Webinarium jest dostępne dla wszystkich. Na stronie: wim.mil.pl/szpital/medycyna-w-mundurze/3521-webinar-w-wim znajdziemy link oraz kod, który można zeskanować, aby dołączyć do spotkania.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: PCPM, MON

dodaj komentarz

komentarze


Antena Nura wypatruje F-16
 
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
W kazamatach Informacji Wojskowej
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nurek z wiązką
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Opiniowanie po nowemu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Machina „Irini”
Krwawa Olszynka
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Gotowi na ratunek
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ostatnia wola bohatera
Od roku z pomocą i w gotowości
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Medalowe „oczko” żołnierzy
Podwodniacy na spluwaczkach
Czołgista pod wodą
Na pomoc Libańczykom
Laserowa artyleria US Army
F-35 wylądują w Łasku
Kuźnie oficerskich kadr
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Ukraiński kurs na Zachód
Awanse generalskie
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Maskowanie to nie wszystko
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Pierwszy skok do kraju
Trudny rok na misjach
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Pamiętajmy o Wyklętych
Armia kupuje wozy dla strażaków
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Misje na zdalnej lekcji
Pokazali wojskową ekstraklasę!
„Orzeł” na Bałtyku
Rozpoznanie na medal
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze sportowcy nadają ton
Jakie zmiany w mundurówce?
Jak to jest z awansami bez limitu?
Amerykanie odmładzają F-16
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Złoty biatlon żołnierzy
Topaz w ASzWoj-u
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO