moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

AWL reaguje na zagrożenia biologiczne

Czy broń biologiczna zostanie użyta w trzeciej wojnie światowej?

Powołaliśmy w Akademii Wojsk Lądowych zespół ekspertów, którego zadaniem jest opracowanie nowych treści, a w przyszłości także przedmiotów, uwzględniających zagrożenia biologiczne. Znajdą się one w programach kształcenia podchorążych. Zgodnie z założeniem, że przygotowujemy naszych absolwentów do przyszłych konfliktów zbrojnych, opracowujemy model trzeciej wojny światowej Delta - TWSD (pierwotna nazwa „trzecia wojna światowa minus”). Delta to a priori przyjęty w modelu błąd predykcji, który zwiększa jego wiarygodność. Założyliśmy w nim, że konflikty będą rozgrywane w trzech obszarach: wojny w cyberprzestrzeni, wojny informacyjnej i wojny technologicznej w obszarze działań kinetycznych. Dzisiaj już nie mamy wątpliwości, że błąd predykcji powinien być pomniejszony o zagrożenia biologiczne, natomiast model TWSD rozszerzony o obszar wojny biologicznej.

Badania dotyczące zagrożeń biologicznych AWL będzie prowadziła z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Przyrodniczym i 4 Wojskowym Szpitalem Klinicznym. Są w tej sprawie zawarte już wstępne porozumienia. Reagujemy na nowe zagrożenie w naszej uczelni bardzo szybko, ponieważ inercja organizacji działa zdecydowanie na jej niekorzyść. W pierwszej kolejności doskonalimy procedury, które były u nas opracowywane, wdrażane i weryfikowane w czasie trwającej w naszym kraju pandemii.

 

Gdzie zostaną implementowane wyniki prowadzonych badań?

Wyniki badań będziemy implementować w procesie dydaktycznym oraz w procesach zarządzania i dowodzenia w uczelni. Nowe treści programowe zostaną dodane do programów kształcenia wszystkich specjalności wojskowych, a szczególną uwagę zwrócimy na wojska chemiczne. Zasadne wydaje się przeniesienie w przyszłości punktu ciężkości z obszarów zagrożeń chemicznych na zagrożenia biologiczne. Z analiz, które prowadzimy w AWL, wynika, że broń biologiczna może być wykorzystywana do precyzyjnej eliminacji wybranych populacji. Daje to bardzo duże możliwości przeciwnikowi do skrytych, a przez to skutecznych uderzeń. Ponadto zaletą wykorzystania broni biologicznej jest stosunkowo niski koszt i możliwość ograniczania strat własnych.

Co może różnić atak biologiczny od ataku konwencjonalnego?

Można założyć, że istnieje prawdopodobieństwo braku jednoznacznej identyfikacji źródła ataku biologicznego, co daje przeciwnikowi możliwość prowadzenia efektywnych działań dyplomatycznych. Ta efektywność wynika z faktu, że nie jest on jednoznacznie postrzegany przez społeczność międzynarodową jako agresor. Z kolei państwo zaatakowane w taki sposób będzie miało problemy w skutecznym zabieganiu o wsparcie sojuszników. Reakcja może odbywać się na zasadzie: nie ma jasno sprecyzowanego agresora, nie zachodzi podstawowa przesłanka do udzielenia pomocy.

Jak sprawdzają się żołnierze AWL w walce z pandemią?

Okres pandemii to dla nas także czas kształtowania prospołecznych postaw. Podchorążowie AWL wspierają społeczeństwo praktycznie na terenie całej Polski. Pomagają służbie zdrowia, weteranom, wspierają działania logistyczne i związane z utrzymaniem porządku. Z dużym zaangażowaniem biorą udział w akcjach krwiodawstwa i wielu akcjach charytatywnych. Są przez to wzorem dla swoich kolegów i koleżanek z innych uczelni. To doskonała lekcja budowania morale w wojsku i jego relacji ze społeczeństwem.

gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka , rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Prezydenckie weto dla SAFE
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
„Delty” w komplecie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Together on the Front Line and Beyond
Nie ma nudy
Nasz jedyny
Krok w przyszłość
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Koniec olimpijskich zmagań
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
One Step Ahead of the Enemy
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Szlify pod lodem
PFM bez tajemnic
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Piekło „Pługa”
Tankowanie w przestworzach
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Siła współpracy
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Oko na Bałtyk
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Przecieranie szlaków
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Zacięta walka o medale pod siatką
Trójskok Belmy
System San z koreańskimi elementami
Zakochałam się w slalomie
Zawiszacy z kompletem Langust
Prosta droga do wojska
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Saperzy z dronami
Cel: Podwoić moc
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Polska będzie zbrojna!
Pancerna nauka strzelania
ORP „Wodnik” zimową porą
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Leopard nie stoi w kolejce
Gala MMA coraz bliżej
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Generał Molenda doradcą NATO
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
W poszukiwaniu wyzwań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO