moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacja WIM w walce z koronawirusem

Występowanie gorączki, duszności czy kaszlu to pytania, na które odpowiadają użytkownicy aplikacji „COVID-19” opracowanej w Wojskowym Instytucie Medycznym. Odpowiedzi trafiają do WIM i jeśli wyniki będą niepokojące, system ostrzeże o tym lekarzy. „COVID-19” przeznaczony jest dla pracowników i pacjentów WIM, którzy zostaną skierowani na kwarantannę związaną z koronawirusem.

– Przebieg kliniczny zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza utajony jego początek, skłaniają do skrupulatnego monitorowania samopoczucia w poczuciu bezpieczeństwa całej wspólnoty – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Generał dodaje, że taki sposób postępowania daje szansę na ujawnienie pierwszych objawów zakażenia oraz ograniczenie ryzyka jego dalszej transmisji.

W tym celu w WIM opracowano i wdrożono Medyczną Kartę Samokontroli, czyli aplikację „COVID-19”. – System skierowany jest do naszych pracowników i pacjentów, którzy zgłoszą się do szpitala i zostaną skierowani na domową kwarantannę związaną z koronawirusem – tłumaczy płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM i autor aplikacji. Tacy pacjenci zostaną wpisani do systemu razem z informacjami, na co chorują i jakie mają objawy oraz otrzymają link do pobrania aplikacji, który pozwoli im pozostać pod nadzorem lekarzy.

Jak działa „COVID-19”? Aplikacja jest prosta w obsłudze. Po jej pobraniu i zainstalowaniu każdy użytkownik jest identyfikowany przez numer telefonu komórkowego oraz indywidualne hasło. Potem regularnie raz na dobę wypełnia krótką ankietę odpowiadając na osiem pytań dotyczących samopoczucia. Wśród nich jest np. pytanie o temperaturę, występowanie duszności, bólu głowy czy kaszlu. – Jeśli ktoś zapomni o wypełnieniu ankiety, na telefon komórkowy, przyjdzie sms przypominający mu o tym obowiązku – podaje płk Murawski.

Odpowiedzi trafiają do ekspertów z działu epidemiologii WIM. Tam są automatycznie analizowane i jeśli wyniki będą niepokojące, system ostrzeże o tym lekarzy. Mogą wtedy zareagować i np. zmienić ustawienia aplikacji, aby użytkownik musiał odpowiadać na pytania kilka razy dziennie. Dzięki temu można dokładniej monitorować jego stan. Lekarze mogą też od razu zadzwonić do użytkownika z dalszymi pytaniami lub zdecydować o potrzebie hospitalizacji i wysłać po niego karetkę.

– Zadaniem aplikacji jest wzmocnienie naszej samokontroli i wspomaganie diagnostyki, aby dzięki regularnym odpowiedziom na pytania nie przeoczyć któregoś z ważnych symptomów choroby i ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – wyjaśnia płk Murawski.

„COVID-19” może zostać pobrany na komputer z systemem Windows lub telefon z androidem. Uruchomiona będzie również wersja na iOS. Na razie aplikacja działa od tygodnia i zarejestrowanych jest w niej 785 pracowników WIM. – Docelowo obejmiemy nią wszystkich, czyli ponad 3 tys. pracowników, a także naszych stałych dostawców i partnerów oraz pacjentów – wylicza szef Oddziału Teleinformatyki WIM. Jak zapewnia, udostępniane przez użytkowników aplikacji dane są bezpieczne. Informacje przesyłane są za pośrednictwem szyfrowanego łącza i udostępniane wyłącznie działowi epidemiologii WIM.

Gen. Gielerak podkreśla, że sprawność systemu zależy od jakości informacji, jakie zostaną do niego wprowadzone. – Wiarygodne dane, którymi są wszelkie odstępstwa od normalnego samopoczucia, są gwarantem wspólnego bezpieczeństwa w dobie towarzyszącego nam zagrożenia epidemicznego – dodaje dyrektor WIM.

AD

autor zdjęć: Wikipedia, WIM

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Wojna o porządek świata
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO