moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana na stanowisku dowódcy 10 BKPanc

20 marca w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej nastąpiła zmiana warty. Dotychczasowy dowódca świętoszowskich pancerniaków generał brygady Artur Pikoń przekazał sztandar brygady obejmującemu obowiązki pułkownikowi Rafałowi Kowalikowi.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami, uroczystość przekazania sztandaru odbyła się w Klubie Wojskowym w Świętoszowie. W uroczystości wziął udział dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) wraz z dowódcami jednostek Czarnej Dywizji, a także kierownicza kadra 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Uroczystość zaszczycił także swoją obecnością były dowódca dywizji, a obecnie zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Podczas kulminacyjnego punktu uroczystości gen. bryg. Artur Pikoń przekazał sztandar jednostki płk. Rafałowi Kowalikowi. Następnie została odczytana uchwała, na mocy której kapituła uhonorowała odznaką przechodnią w kolorze złotym Dowódcę 10BKPanc na czas pełnienia służby w tej Brygadzie-płk. Kowalika oraz repliką odznaki pamiątkowej w kolorze złotym po zakończeniu służby w Brygadzie jako odchodzącego Dowódcę- gen. bryg. Pikonia. Po wręczeniu odznak gen. bryg. Pikoń i płk Kowalik zameldowali Dowódcy 11LDKPanc- zdanie i objęcie obowiązków Dowódcy Brygady. Następnie gen. bryg. Parylak nałożył płk. Rafałowi Kowalikowi czarny naramiennik- wyróżnik żołnierzy Czarnej Dywizji, która dziedziczy tradycje 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. broni Stanisława Maczka.

Później nastąpił czas przemówień. Gen. bryg. Artur Pikoń podziękował za czas spędzony wśród pancerniaków. „Powodem do dumy jest i była możliwość dowodzenia Wami. Dzięki Waszemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu, a także wspólnemu wysiłkowi nie raz udowodniliśmy, że świętoszowska Brygada zasługuje na miano najlepszej w Wojsku Polskim”- generał zwrócił się do zebranych.

Również nowy dowódca 10 BKPanc skierował swoje słowa do pancernego grona: „Dla czołgisty z Żurawicy, która kultywuje tradycje jednostek i żołnierzy współtworzących 10 Brygadę Kawalerii oraz żołnierza garnizonu Rzeszów, gdzie pułkownik Maczek pełnił służbę jako dowódca 10Brygady Kawalerii, wyznaczenie na stanowisko Dowódcy jednostki, której patronem jest gen. broni Stanisław Maczek, to ogromny zaszczyt. Dowodzenie Brygadą to wielki przywilej i satysfakcja, a nade wszystko ogromna odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę z wielu wyzwań i obowiązków, które stoją przede mną i przed Brygadą. Jestem świadom faktu, że różnych przedsięwzięć i zadań szkoleniowych będzie wiele. Jestem jednak przekonany, że i mnie i żołnierzom oraz pracownikom 10 Brygady Kawalerii Pancernej wystarczy zapału, by stawić czoła wszystkim trudnościom. Przekonanie to czerpię ze świadomości, że powierzono mi dowodzenie zespołem profesjonalistów; dowodzenie ludźmi z ogromnym i bogatym doświadczeniem zdobytym podczas służby i pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.(…) Szanowni Państwo! Przyjmując dzisiaj sztandar, zobowiązuję się do postępowania zgodnego z honorem i godnością żołnierza Pancernej Brygady oraz przyrzekam, że nie zapomnę o tradycjach jednostek dowodzonych przez legendarnego dowódcę, a naszego patrona gen. Stanisława Maczka.”

Na pamiątkę służby w brygadzie gen. bryg. Artur Pikoń otrzymał replikę sztandaru 10 BKPanc.

Gen. bryg. Arturowi Pikoniowi dziękujemy za dowodzenie i służbę w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz życzymy powodzenia na nowym stanowisku służbowym, natomiast pułkownikowi Rafałowi Kowalikowi życzymy samych sukcesów od samego początku w pancernych szeregach „Dziesiątki”.

Tekst: kpt. Monika Wywiórka

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Brukseli
Skromny początek wielkiej wojny
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Ślubowanie kadetów OPW
Invictus w zimowym stylu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Wojna o porządek świata
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Spadochroniarze na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowe śmigłowce kawalerii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Zielone światło dla Barbary
Gwiazdy sportu dają lekcję
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Rakietowy szach
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zamiana po włosku
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO