moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów

4,6 mld dolarów, czyli około 18 mld złotych, zapłaci nasz kraj za 32 wielozadaniowe samoloty piątej generacji F-35A Lightning II – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych. To korzystniejsza cena niż ta, którą zatwierdził w ubiegłym roku Kongres USA. Podpisanie kontraktu odbędzie się w piątek, w bazie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Finalizacja zakupu F-35A to kwestia dni. „Już w ten piątek, w Dęblinie o godz. 15, podpiszę wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35” – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Oznacza to, że Polska zapłaci za najnowocześniejsze amerykańskie maszyny prawie 2 miliardy dolarów mniej niż maksymalna cena, jaką zatwierdził jesienią ubiegłego roku Kongres Stanów Zjednoczonych.

We wrześniu 2019 roku kongresmeni zgodzili się na sprzedaż Polsce dwóch eskadr F-35A Lightning II oraz 33 silników Pratt & Whitney F-135, systemów walki radioelektronicznej, systemów wsparcia dowodzenia i rozpoznania, a także pakietu logistycznego i szkoleniowego. Cenę ustalono wówczas na poziomie 6,5 mld dolarów. Kierownictwo MON od początku deklarowało, że będzie starać się obniżyć tę kwotę. – Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę – zapowiadał Mariusz Błaszczak. 

I wszystko wskazuje na to, że negocjacje zakończyły się sukcesem. Cena 4,6 mld dolarów – czyli około 18 mld złotych – jest zbliżona do kwoty, jaką zapłacili Belgowie za 34 samoloty. Jednak za 4 mld euro, czyli około 4,3 mld dolarów, mają oni otrzymać tylko cztery zapasowe silniki Pratt & Whitney F-135 (oraz podobne do zamówionego przez Siły Zbrojne RP wyposażenie radioelektroniczne, systemy dowodzenia i wsparcie logistyczne oraz szkoleniowe).

O tym, że priorytetem Planu Modernizacji Technicznej polskiej armii na najbliższe lata jest pozyskanie Harpii, czyli wielozadaniowych samolotów piątej generacji, szef resortu obrony poinformował publicznie w listopadzie 2018 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze

~marko
1580386500
czyli 18 mld zł za 32 samoloty, do tego trzeba doliczyć koszty uzbrojenia, bo w Umowie nic na ten temat nie ma, a to kolejne miliardy zł. plus 4 mld zł podatku dla KAS od transakcji, do tego należy doliczyć też ok. 3 mld zł. na budowę nowych baz itd. to wszystko kosztem modernizacji całych SZ RP. Samoloty sumarycznie z całą infrastrukturą szkoleniem itd, ok 30 mld zł !!!, które zasadniczo nie będą w stanie współdziałać z pozostałymi RSZ z uwagi na przepaść technologiczną, więc pytanie po co ??? Amerykanie natomiast dla własnych SZ zakupują najnowsze wersja F-15, tańsze i bardziej przystające do naszych realiów, podobnie zresztą zamierza zrobić Izrael. Rozumiem, że politycy PIS bez przetargu z wolnej ręki, bez offsetu napychają kasę amerykańskim firmom, czy przypadkiem za tym nie kryją się osobiste korzyści, bo wątpię w interes państwa :-(
BF-0C-20-21
~Georealista
1580147760
Wedle innych doniesień te 33 silniki to nie są zapasowe, tylko ogółem wszystkie sprzedane Polsce. Czyli dla Polski 32 w maszynach i 1 zapasowy silnik za 4,6 mld dolarów. Belgowie kupili 34 maszyny z silnikami i 4 silniki zapasowe za 4,2 mld dolarów. To nie wygląda na dobry interes.
8D-23-0B-FC

Raki dla 12 Brygady
 
Lecieć między graniami
Javelin gwarantuje skuteczność
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
NATO ćwiczy w Gruzji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kurs na dyplomację
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Poligon na miarę XXI wieku
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
NATO Andersa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
GROM, czyli gotowi ratować życie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Rozkaz: nie brać jeńców
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afghanistan: Going Back Home
Nagroda nie tylko od dowódcy
Course on Diplomacy
Medalowy dzień Polaków!
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Abramsy dla 1 Brygady
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Lider po amerykańsku
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Cel: namierzyć okręt podwodny
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Żeglarki na kursie po medal
Psy (w) WOT
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Świętuj razem z żołnierzami!
Nowe książeczki wojskowe
Abrams – czołg niepokonany w walce
Powstanie było czymś niezwykłym
Żołnierze bez testów z WF-u
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Kontyngent do zmiany
Pół roku pod egidą ONZ
Military Doctor 2021
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Umowa na Mieczniki podpisana
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO