moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-35 coraz bliżej Polski

Procedura zakupu myśliwców F-35 wkracza w ostateczną fazę. Amerykański Kongres zgodził się na sprzedaż Polsce 32 – czyli dwóch eskadr – wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35A Lightning II. Ustalona przez Departament Stanu maksymalna cena to 6,5 mld dol. – Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę – zapowiada minister Mariusz Błaszczak.

O wyczekiwanej decyzji dwuizbowego (Senat i Izba Reprezentantów) Parlamentu USA poinformował dzisiaj w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – To jeden z ostatnich kroków przed zawarciem kontraktu, jednak nie koniec naszej pracy – poinformował szef MON. Dodał, że teraz rozpoczyna się kolejny etap pozyskiwania maszyn, czyli negocjacje handlowe z ich producentem, firmą Lockheed Martin.

Przypomnijmy, Departament Stanu zgadzając się dwa tygodnie temu na sprzedaż Polsce dwóch eskadr F-35A, określił jednocześnie, że ich producent nie może zażądać za nie ceny wyższej niż 6,5 mld dolarów. Minister Błaszczak zapowiedział wówczas, że naszym celem jest znaczące obniżenie tej kwoty. – Zakładam, że jesteśmy w stanie wynegocjować cenę zbliżoną do tej, za jaką Belgia kupiła F-35 – deklarował wówczas szef MON (Belgia za 34 samoloty zapłaciła 4,5 mld dol). Dziś minister potrzymał te deklaracje. – Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę – zapowiedział w mediach społecznościowych.

O planach zakupu Harpii, czyli samolotów, które zastąpią w pierwszej kolejności wysłużone myśliwsko-bombowe Su-22, a w dalszej perspektywie także myśliwce MiG-29, MON poinformowało w listopadzie 2018 roku.

Polska zwróciła się do USA o zgodę na sprzedaż dwóch eskadr wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35A w maju tego roku. A 11 września Departament Stanu USA poinformował, że amerykański rząd zgodził się na sprzedaż i ustalił maksymalną cenę za 32 samoloty, 33 silniki Pratt & Whitney F-135, systemy walki radioelektronicznej, systemy wsparcia dowodzenia i rozpoznania, a także systemy logistyczne i szkoleniowe, na 6,5 mld dolarów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy o bezpieczeństwie nad wodą
Warszawo, do broni!
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Coraz więcej Panter w Polsce
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Brytyjczycy żegnają Malbork
Zwycięska batalia o stolicę
Flytrap, czyli młot na drony
Amunicja dla FA-50 kupiona
Akcja ratunkowa amerykańskich żołnierzy
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Nawrocki: Będę wspierał modernizację armii
Służby badają wybuch pod Łukowem
„Nitro-Chem” i Grupa Azoty łączą siły
Wojskowa Bożena i jej możliwości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cel – pełna suwerenność w dziedzinie zbrojeń
Polskie drony dla wojska
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Już za kilka dni komandosi opanują Dziwnów
Najważniejszy jest żołnierz
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Rosyjski atak po spotkaniu w sprawie pokoju
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Kolejne spotkanie Trump-Zełenski
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Świetne występy polskich żołnierzy
Jak zostać kapralem rezerwy
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Kosmiczny prestiż
Eksplozja na Lubelszczyźnie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Strzelanina w bazie US Army
Cisza przed wojną
Kosiniak-Kamysz: Tylko zjednoczeni zwyciężamy
Rozkaz: sformować brygadę
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Muzeum Bitwy Warszawskiej otwarte
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Nas nikt nie oszuka
Terytorialsi i czarna taktyka
Uszyte na miarę
Orlik na Alfę
W równym szyku, na centymetry
Nocne ataki na Ukrainę
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Beret „na rekinka” lub koguta
„Road Runner” w Libanie
Sławomir Cenckiewicz szefem BBN-u
Wojskowe wsparcie z Holandii
Hekatomba na Woli
Eksplozja pod Łukowem – rosyjska prowokacja
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprasza!
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO