moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raport NIK-u o PGZ

Przyjęcie Kodeksu Grupy PGZ, rozpoczęcie konsolidacji kluczowych procesów biznesowych oraz opracowanie nowej średnioterminowej strategii skorelowanej z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” i głównymi kierunkami strategii rozwoju sił zbrojnych – to najważniejsze działania, jakie podjął obecny Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej w celu poprawienia sytuacji finansowej holdingu.

W ubiegłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła swój raport na temat działalności Polskiej Grupy Zbrojeniowej w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2018 roku. Niestety, ocena holdingu zrzeszającego ponad pięćdziesiąt państwowych spółek obronnych i zatrudniającego ponad 18 tysięcy osób nie wypadła pozytywnie. „Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie funkcjonowanie Grupy Kapitałowej PGZ S.A. w okresie objętym kontrolą, w tym przede wszystkim sposób zarządzania tą Grupą oraz brak strategii działania” – czytamy w raporcie pokontrolnym.

Izba postawiła szefostwu PGZ trzy zasadnicze zarzuty. „Potencjał produkcyjny i rozwojowy spółek GK PGZ S.A. nie gwarantował pełnego i terminowego zaspokojenia bieżących potrzeb Sił Zbrojnych RP ani ich potrzeb perspektywicznych, skatalogowanych m.in. w »Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022«. Sytuacja ekonomiczna spółek GK PGZ S.A. nie była stabilna, występowały w niej niekorzystne zjawiska, aczkolwiek nie było bezpośrednich zagrożeń dla równowagi finansowej. Nadzór właścicielski Ministra Obrony Narodowej nad PGZ S.A. i jej spółkami zależnymi nie był w pełni skuteczny, co wynikało przede wszystkim z niewłaściwej organizacji tego nadzoru oraz braku konsekwencji w podejmowaniu decyzji nadzorczych” – oskarżają kontrolerzy.

Dzisiaj do raportu Najwyższej Izby Kontroli odniósł się obecny Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Władze spółki podkreślają, że objęły stery holdingu już po okresie, który był przedmiotem badania przez Izbę, czyli we wrześniu 2018 roku, i natychmiast podjęte zostały działania mające na celu poprawę finansowej sytuacji Grupy. Został przyjęty Kodeks Grupy PGZ i rozpoczęta konsolidacja kluczowych procesów biznesowych, takich jak: zakupy, finanse, IT czy handel międzynarodowy. Ruszyły także prace nad nową średnioterminową strategią skorelowaną z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” i głównymi kierunkami strategii sił zbrojnych. „Zarząd PGZ S.A. polecił opracowanie nowej Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2019–2023, poprzedzonej rzetelnymi analizami systemowymi. Strategia została wypracowana wspólnym wysiłkiem PGZ S.A. i spółek Grupy, w tym z udziałem przedstawicieli strony społecznej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument jest skorelowany z »Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP«” – czytamy w komunikacie przesłanym mediom.

„Nowa strategia, która w najbliższym czasie zostanie zaprezentowana opinii publicznej, odpowiada na najważniejsze i najpilniejsze wyzwania stojące dziś przed Grupą Kapitałową PGZ. Charakteryzuje ją całościowe podejście, spójność wewnętrzna pomiędzy poziomem strategicznym i operacyjnym, konkretny plan wdrożenia, wykonalność zadań i mierzalność wyników oraz rozpoznanie zidentyfikowanych ryzyk i możliwość wprowadzenia korekt w celu minimalizacji ich skutków” – przekonują przedstawiciele Zarządu PGZ.

Dodają oni, że praprzyczyną obecnej sytuacji finansowej PGZ są błędy z etapu tworzenia Grupy. „Nieprzemyślana konsolidacja spółek przemysłu obronnego w strukturze nowego podmiotu gospodarczego – PGZ S.A. spowodowała szereg błędów, których naprawienie wymaga przede wszystkim czasu, realnego planu, strategii działania, dyscypliny i żelaznej konsekwencji, co z pełną determinacją realizuje Zarząd PGZ S.A.” – czytamy w komunikacie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: rosomaksa.pl

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Cena wolności
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojskowi medycy ratują i leczą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Psiakrew, harmata!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Będzie można zostać snajperem lądowym
Hiszpański palimpsest
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO