moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raport NIK-u o PGZ

Przyjęcie Kodeksu Grupy PGZ, rozpoczęcie konsolidacji kluczowych procesów biznesowych oraz opracowanie nowej średnioterminowej strategii skorelowanej z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” i głównymi kierunkami strategii rozwoju sił zbrojnych – to najważniejsze działania, jakie podjął obecny Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej w celu poprawienia sytuacji finansowej holdingu.

W ubiegłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła swój raport na temat działalności Polskiej Grupy Zbrojeniowej w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2018 roku. Niestety, ocena holdingu zrzeszającego ponad pięćdziesiąt państwowych spółek obronnych i zatrudniającego ponad 18 tysięcy osób nie wypadła pozytywnie. „Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie funkcjonowanie Grupy Kapitałowej PGZ S.A. w okresie objętym kontrolą, w tym przede wszystkim sposób zarządzania tą Grupą oraz brak strategii działania” – czytamy w raporcie pokontrolnym.

Izba postawiła szefostwu PGZ trzy zasadnicze zarzuty. „Potencjał produkcyjny i rozwojowy spółek GK PGZ S.A. nie gwarantował pełnego i terminowego zaspokojenia bieżących potrzeb Sił Zbrojnych RP ani ich potrzeb perspektywicznych, skatalogowanych m.in. w »Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022«. Sytuacja ekonomiczna spółek GK PGZ S.A. nie była stabilna, występowały w niej niekorzystne zjawiska, aczkolwiek nie było bezpośrednich zagrożeń dla równowagi finansowej. Nadzór właścicielski Ministra Obrony Narodowej nad PGZ S.A. i jej spółkami zależnymi nie był w pełni skuteczny, co wynikało przede wszystkim z niewłaściwej organizacji tego nadzoru oraz braku konsekwencji w podejmowaniu decyzji nadzorczych” – oskarżają kontrolerzy.

Dzisiaj do raportu Najwyższej Izby Kontroli odniósł się obecny Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Władze spółki podkreślają, że objęły stery holdingu już po okresie, który był przedmiotem badania przez Izbę, czyli we wrześniu 2018 roku, i natychmiast podjęte zostały działania mające na celu poprawę finansowej sytuacji Grupy. Został przyjęty Kodeks Grupy PGZ i rozpoczęta konsolidacja kluczowych procesów biznesowych, takich jak: zakupy, finanse, IT czy handel międzynarodowy. Ruszyły także prace nad nową średnioterminową strategią skorelowaną z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” i głównymi kierunkami strategii sił zbrojnych. „Zarząd PGZ S.A. polecił opracowanie nowej Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2019–2023, poprzedzonej rzetelnymi analizami systemowymi. Strategia została wypracowana wspólnym wysiłkiem PGZ S.A. i spółek Grupy, w tym z udziałem przedstawicieli strony społecznej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument jest skorelowany z »Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP«” – czytamy w komunikacie przesłanym mediom.

„Nowa strategia, która w najbliższym czasie zostanie zaprezentowana opinii publicznej, odpowiada na najważniejsze i najpilniejsze wyzwania stojące dziś przed Grupą Kapitałową PGZ. Charakteryzuje ją całościowe podejście, spójność wewnętrzna pomiędzy poziomem strategicznym i operacyjnym, konkretny plan wdrożenia, wykonalność zadań i mierzalność wyników oraz rozpoznanie zidentyfikowanych ryzyk i możliwość wprowadzenia korekt w celu minimalizacji ich skutków” – przekonują przedstawiciele Zarządu PGZ.

Dodają oni, że praprzyczyną obecnej sytuacji finansowej PGZ są błędy z etapu tworzenia Grupy. „Nieprzemyślana konsolidacja spółek przemysłu obronnego w strukturze nowego podmiotu gospodarczego – PGZ S.A. spowodowała szereg błędów, których naprawienie wymaga przede wszystkim czasu, realnego planu, strategii działania, dyscypliny i żelaznej konsekwencji, co z pełną determinacją realizuje Zarząd PGZ S.A.” – czytamy w komunikacie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: rosomaksa.pl

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Psiakrew, harmata!
NATO coraz silniejsze
Początek wielkiej historii
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Pierwsze K9 w Braniewie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Testy autonomicznego Black Hawka
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Prototyp E-7 dla USAF
„Ślązak” w warsztacie
Lasery dla polskiego wojska
Ćwiczą, aby bronić granicy
Sztuka spadania
Ratunek na szczycie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Daglezja bez tajemnic
Nie tylko błękitne berety
Zostać pilotem Apache’a
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Czas nadziei, czas pokoju
Program „Narew” się rozkręca
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Borsuki wyszły w pole
Piekło „Pługa”
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Akcja młodego terytorialsa
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Wypadek w PKW UNIFIL
A może studia na WAT?
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Syndrom Karbali
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Polska buduje przewagę w kosmosie
Patrol z Syriusza
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Francuski most na Odrze
Polski sukces w Duńskim Marszu
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Muzeum na fali
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Historyczny triumf terytorialsa
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Buty żołnierzy po nowemu
Pasja i fart
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
MON pomoże uczcić ofiary UPA
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Debata o bezpieczeństwie
Wojskowe roboty prosto z Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polsko-estoński sojusz
Szkoła pilotów FPV
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Fińska armia luzuje rygory
PKW Irak ewakuowany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO