moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Arrow-3. Sukces technologii, problem polityki?

Pod koniec lipca Izrael, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, przeprowadził w bazie Kodiak na Alasce serię testów systemu antybalistycznego Arrow-3. Ich zwieńczeniem było pozaatmosferyczne przechwycenie i zniszczenie głowicy pocisku – celu. Izraelska prasa zwraca jednak uwagę, że sukces, jaki osiągnięto w wymiarze technologicznym i militarnym, nie musi oznaczać sukcesu politycznego. Co więcej, według niektórych specjalistów w tym ostatnim wymiarze może być kwestią wręcz kłopotliwą.

Z uwagi na skomplikowaną sytuację bezpieczeństwa, w której zagrożeniem są nie tylko wrogie, bądź potencjalnie wrogie państwa, ale również takie organizacje jak libański Hezbollah czy palestyńskie Hamas i Islamski Dżihad, Izrael od dawna przywiązywał dużą uwagę do kwestii obrony antyrakietowej. Dzięki temu oraz stosunkowo niewielkiej powierzchni jaką państwo to zajmuje, jako jedyne na świecie może ono pochwalić się wielowarstwowym systemem obrony antyrakietowej/antybalistycznej. Najniższą jego warstwę stanowi Żelazna Kopuła, system zaprojektowany do zwalczania niekierowanych pocisków rakietowych o zasięgu do 70 km oraz dużych pocisków artyleryjskich. Powyżej niego operuje Proca Dawida, zwalczająca niekierowane pociski rakietowe dalszego zasięgu oraz pociski samosterujące, a także balistyczne o zasięgu do ok. 300 km. Kolejne piętro stanowi system Mur, zdolny do zwalczania celów balistycznych średniego i pośredniego zasięgu w górnych warstwach atmosfery przy pomocy pocisków Arrow-2, a także Arrow-3 zaprojektowanych do zwalczania celów balistycznych już poza atmosferą. Lipcowy sukces tego ostatniego oznacza, że izraelska tarcza jest bardziej szczelna, a to w opinii części komentatorów utrudni premierowi Benjaminowi Netanyahu uzasadnianie konieczności ataku na irańskie instalacje jądrowe.

Iran to dla Izraela dziś wróg numer 1, o czym można się przekonać chyba na każdej konferencji czy spotkaniu z udziałem izraelskich polityków, wojskowych czy specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem. Sprawujący od dziesięciu lat urząd premiera Netanyahu wielokrotnie podkreślał zagrożenie, jakie płynie ze strony Teheranu, światowe media niemal tak samo często donosiły o planach Tel Awiwu dotyczących potencjalnego ataku. Premier Izraela od początku krytykował również porozumienie jądrowe, które zostało zawarte z Iranem w 2015 roku. Według niego Iran nigdy nie wyzbył się ambicji jądrowych, a samo porozumienie pozwala na cichą kontynuację prac. Decyzja o wypowiedzeniu umowy podjęta przez prezydenta Donalda Trumpa, powrót do polityki sankcji, a także otwartych gróźb pod adresem Teheranu, zostały przyjęte w Tel Awiwie z dużym zadowoleniem. Dziś pojawiają się jednak opinie, że działania prezydenta USA dotyczące polityki zagranicznej przebiegają wedle podobnego wzorca: najpierw pada zapowiedź maksymalnej presji, szczególnie w wymiarze ekonomicznym, później sugestia podjęcia rozmów, a następnie zapowiedź historycznego, choć bliżej niedookreślonego, porozumienia. Przykładem takiego schematu działania jest kwestia północnokoreańska, wojna handlowa z Chinami. Dlatego w Izraelu zaczęto się niepokoić, że podobnie może zakończyć się kwestia irańska. Pod koniec lipca podczas briefingu prasowego Trump stwierdził zresztą, że Iran chce zawrzeć porozumienie, choć gdyby on sam był na miejscu strony irańskiej, to czekałby na to, aż w fotelu prezydenta USA pojawi się jego potencjalny kontrkandydat i następca – określony jako śpiący – Joe Biden, z którym będzie można zawrzeć dowolne porozumienie. Oczywiście Trump chętnie widziałby się jako twórcę nowych, lepszych porozumień międzynarodowych, bo to – jak uważa – zapewniałoby mu miejsce w historii.

Arrow-3 osiągnął gotowość operacyjną w styczniu 2017 roku. Szczegółowe dane pocisku nie są z oczywistych względów jawne, na pewno jest on zdolny do zwalczania pocisków średniego i pośredniego zasięgu, a być może również pocisków międzykontynentalnych. Wyposażony w głowicę kinetyczną interceptor zdolny jest do przechwytywania celów poza atmosferą, czyli na wysokości większej niż 100 km. Jego zasięg może sięgać 2400 km.

Sukces testu Arrow-3 to dobra wiadomość dla Izraela. Niezależnie od politycznych kalkulacji jakakolwiek próba siłowego rozwiązania problemu irańskiego przyniosłaby zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Obawy, że sukces defensywnego systemu ograniczy pole politycznego manewru to dość pokrętna logika. Odwracając ją można przecież stwierdzić, że uszczelnienie systemu antybalistycznego, w połączeniu z izraelskimi zdolnościami ofensywnymi, to dla każdego państwa poważny argument, aby powstrzymać się przed bardziej konfrontacyjnymi działaniami.

Rafał Ciastoń , ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: U.S. Embassy in Israel

dodaj komentarz

komentarze


Sandhurst: końcowe odliczanie
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Gunner, nie runner
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Głos z katyńskich mogił
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO