moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Akcja Włodurski”. Pomagamy kombatantowi

Walczył w szeregach Armii Krajowej, a po wojnie był żołnierzem wyklętym. Dziś 92-letni kpt. Daniel Nowakowski chętnie spotyka się z młodzieżą i opowiada o losach II wojny światowej i jej bohaterach. Sam jednak żyje skromnie i mieszka w bardzo trudnych warunkach. Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” postanowiło pomóc kombatantowi i wyremontować jego niewielkie mieszkanie.

Gdy wybuchła wojna Daniel Nowakowski był nastolatkiem. Przeżył wówczas pierwsze niemieckie bombardowania mostu na Nidzie. Kilka lat później wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Wówczas przyjął pseudonim „Włodurski I”. Po wojnie działał w podziemnych organizacjach niepodległościowych. W 1949 roku za udział w konspiracji został skazany na pięć lat więzienia, pracował też w obozie karnym na zachodzie Polski.

Dziś bohater walk o niepodległość mieszka w Świętokrzyskiem, w bardzo trudnych warunkach. Jego mieszkanie jest niewielkie, meble stare, a na ścianach pojawiła się pleśń. Przez nieszczelne drzwi zimą do domu wdziera się wiatr, a temperatura w pomieszczeniach jest bardzo niska. Środki, jakimi dysponuje kpt. Nowakowski, nie wystarczają na remont domu.

Pomoc zaoferował więc Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”. Znany z akcji charytatywnych młodszy chorąży rezerwy otrzymał w 2016 roku od czytelników „Polski Zbrojnej” Buzdygana. Laureat nagrody, razem z wolontariuszami, przygotował już setki świątecznych paczek dla kombatantów, zorganizował kilka turnusów „Wakacji dla bohatera” i „Ferii”, na których wypoczywało kilkadziesiąt osób. Teraz Sawicki chce wyremontować mieszkanie „Włodurskiego”. – Płk Nowakowski mieszka w bardzo trudnych warunkach, więc kiedy poprosił nasze stowarzyszenie o pomoc, postanowiliśmy zrobić wszystko, aby jego sytuacja się poprawiła – zapewnia Sawicki.

Wolontariusze ze stowarzyszenia odwiedzili „Włodurskiego” i przygotowali wstępny plan remontu, a także znaleźli fachowca, który podjął się tego zadania. Sami zadeklarowali też pomoc podczas prac. Roboty ruszą 16 sierpnia. Wciąż jednak potrzeba na nie pieniędzy. Koszt odświeżenia mieszkania, zlikwidowanie pleśni, a także naprawa dachu i wymiana drzwi to zgodnie z szacunkami przynajmniej dziesięć tysięcy złotych. A kombatant potrzebuje także nowych mebli.

– Wyposażenie, które znajduje się w mieszkaniu kapitana, ma już swoje lata. Najbardziej zniszczone jest chyba łóżko, jego wymiana jest po prostu konieczna – mówi. – Dlatego już zaczęliśmy przeglądać oferty komisów meblowych, na pewno w którymś znajdą się jakieś używane meble w dobrym stanie – dodaje.

Aby zgromadzić fundusze na poprawę warunków mieszkaniowych kombatanta, wolontariusze zorganizowali akcję charytatywną. Może się do niej przyłączyć każdy. Wystarczy przelać dowolną kwotę na konto stowarzyszenia, z adnotacją: darowizna „Akcja Włodurski”. – Liczy się każdy grosz, dlatego zachęcam do wpłacania nawet niewielkich kwot. Razem na pewno nam się uda – mówi Sawicki. – Kiedyś kombatanci walczyli dla nas, teraz my, zawalczmy dla nich – zachęca.

Wpłaty na remont mieszkania kpt. Daniela Nowakowskiego można kierować na konto:
Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”
61 1140 2004 0000 3902 7866 0327
Z dopiskiem: darowizna „Akcja Włodurski”.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na Facebooku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


SAFE – czas kontraktów
Czerwieńsze będą…
Bez zmian w emeryturach
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kraków zaprosił weteranów
Polsko-kanadyjska współpraca
Leopardy 2PL na podium
Tu nie ma miejsca na błędy
NATO i USA o Iranie
Ochrona lasu dla obronności
Pierwsze umowy z SAFE
Generał z cienia
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Drony z SAFE
Biało-czerwona na Monte Cassino
Początek wielkiej historii
Ślady, których nie widać
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Polsko-estońska współpraca
Od cyberkursu po mundurówkę
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
SAFE dla marynarki
Groźny incydent w Libanie
Roboty saperskie bez tajemnic
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Adaptacja i realizm
Blizny, których nie widzimy
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Syndrom Karbali
Wsparcie ma znaczenie
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Marsz prawdę ci powie
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Specjalsi: mała, wielka siła
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Sprawdzian na Bornholmie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Tatuaże pod mundurem
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Bez patosu o misjach
„Burza” na horyzoncie
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Symbol skupiający wiele znaczeń
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Przed misją w Rumunii
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Równanie z „Iksem”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO