moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyślij bohaterów na ferie!

Zabrał kombatantów na wakacje, teraz chce, by odpoczęli również podczas zimowych ferii. Tomasz Sawicki, organizator akcji charytatywnej „Paczka dla Bohatera”, startuje z nowym pomysłem i potrzebuje wsparcia. Zbiera pieniądze na tygodniowe ferie dla 60 kombatantów, uczestników walk o wolną Polskę, m.in. żołnierzy Armii Krajowej, powstańców warszawskich i opozycjonistów z okresu stanu wojennego.

„Ferie dla Bohatera” to projekt, który zakłada, że na tygodniowy urlop do jednego z ośrodków wypoczynkowych w Mielnie pojedzie 60 kombatantów. – Takie były założenia, ale już teraz wiem, że będzie ich więcej, bo zgłasza się mnóstwo ludzi, a ja nie potrafię im odmówić wyjazdu na ferie – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, organizator akcji „Paczka dla Bohatera”. To właśnie on wraz z wolontariuszami dwa razy w roku – przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą – zbiera produkty żywnościowe, środki czystości, ciepłe ubrania, koce oraz świąteczne kartki i rozwozi je potrzebującym bohaterom. Rok temu za swoją działalność otrzymał od czytelników portalu polska-zbrojna.pl nagrodę Buzdygana Internautów. W zeszłym roku po raz pierwszy Sawicki zorganizował akcję „Wakacje dla Bohatera”. Przez tydzień 38 kombatantów wypoczywało w Międzyzdrojach. – Byli tak zadowoleni, że żałowałem, że tak późno wpadłem na ten pomysł – mówi Tomasz Sawicki. Radość i podziękowania kombatantów były dla niego motywacją do zorganizowania również zimowego wypoczynku.

– Na liście chętnych na wyjazd znajduje się np. ppłk Zbigniew Galperyn, ps. Antek, powstaniec warszawski; por. Maria Jeziorska, ps. Jola, sanitariuszka i łączniczka z powstania; kpt. Zbigniew Piasecki, ps. Czekolada, który również był powstańcem. Będzie z nami również dwóch żołnierzy maczkowców z Holandii, ale też opozycjoniści z Grudnia ’70 i roku stanu wojennego – mówi Sawicki. Dodaje, że nie chce, by był to zwykły wypoczynek. Kombatanci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych i konsultacji lekarskich. Zaplanowane są też wycieczki do muzeów, prelekcje historyczne oraz konkurs strzelecki. – Podczas wakacyjnego wypoczynku był też czas na zabawę. Uczestnicy mogli potańczyć, powspominać i poopowiadać, jak wyglądała ich młodość. Teraz chcę to powtórzyć – zapewnia Sawicki.

„Ferie dla Bohatera” będą trwały od 7 do 14 marca. Żeby się udały, potrzeba jednak finansowego wsparcia. Aby pomóc Tomaszowi Sawickiemu i wolontariuszom, można wziąć udział w licytacjach przedmiotów: wojskowych kalendarzy, żywności z wojskowych „esek”, książek i plakatów. Można również przekazać wyjątkowe przedmioty na licytację albo wpłacić pieniądze na konto 44 1140 2004 0000 3202 7690 1396 z dopiskiem „Ferie dla Bohatera”. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na opłacenie pobytu kombatantów w Mielnie. – Akcję robimy charytatywnie. Zarówno ja, jak i wszyscy, którzy mi pomagają, jesteśmy wolontariuszami i za to, co robimy, nie bierzemy żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki. Wciąż szuka sponsorów, firm, które mogłyby wspomóc jego akcję. – Mamy niewiele czasu na zbiórkę, ale wierzę, że się uda. Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy naszym bohaterom powiedzieć, że tym razem nie wyjadą. Zakładam, że dzięki ludziom, którzy wiedzą, ile oddali walcząc o wolną Polskę, uda się chociaż tak im podziękować – podsumowuje Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: materiały organizatora
 

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne zakupy dla wojska
 
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Loty M-346 wstrzymane
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Terytorials na etacie
Orka po koreańsku
Fiński debiut w Sojuszu
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ekspresowa pomoc
Szef MON-u o planach obrony kraju
Out of the Shadow
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy
Zimowy test dobrowolsów
AW101 już w Darłowie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Spoczęli w ojczyźnie
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Misja: obronić Finlandię
PKW Orlik gotowy na misję
Zielony talizman Polaków
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik już w Estonii
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Realia, a nie teoria
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Kolejne Kraby dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laserowa rewolucja
Saperzy na wschodzie Polski
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Certyfikacja Eurokorpusu
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Podchorążowie świętują
Wiara bez wiedzy
Uwolnić zakładników
PGZ rośnie w siłę
Porozumienie Sikorski-Stalin
Debiutancka misja Hugina
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Sokół czuwa w Tatrach
Co może Hugin
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Polski dzień strzelania w Rumunii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wszystkie Pilice w wojsku
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO