moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Były dowódca generalny w rękach żandarmerii

Gen. broni rez. Lech M., były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, został zatrzymany dziś rano przez żołnierzy z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej. Prokuratura chce mu postawić zarzuty związane z domniemanymi nieprawidłowościami przy organizacji pokazów lotniczych Air Show w Radomiu.

Wraz z generałem zostały zatrzymane dwie inne osoby: płk Dariusz M., szef Oddziału Ekonomiczno-Finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oraz płk rez. Ryszard P., prezes zarządu stowarzyszenia SWAT, które współorganizowało radomskie pokazy. – Zatrzymani zostaną dziś przesłuchani, a prokurator przedstawi im zarzuty – wyjaśnia Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Mają one dotyczyć przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz przywłaszczenia mienia wielkiej wartości. – Czynności prokuratorskie najpewniej zakończą się dopiero wieczorem. Wówczas będziemy mogli powiedzieć o sprawie więcej – choćby to, czy podejrzani przyznali się do winy i czy będą w tej sprawie wnioski aresztowe – informuje prokurator Łapczyński.

Śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy organizacji Air Show prowadzi Wydział ds. Wojskowych warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Dotyczy ono między innymi niedopełnienia obowiązków służbowych przez wysokich rangą wojskowych i działania na szkodę interesu publicznego w latach 2010–2015.

Gen. Lech M. to doświadczony pilot i dowódca. Podczas długiej służby kierował między innymi 1 Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Mińsku Mazowieckim, był dowódcą Centrum Operacji Powietrznych oraz asystentem szefa Sztabu Generalnego WP ds. sił powietrznych. W 2010 roku został dowódcą sił powietrznych. Funkcję tę pełnił przez blisko trzy lata. Od 1 stycznia 2014 był dowódcą generalnym RSZ. 30 czerwca 2015 roku odszedł do cywila.

Radomskie Air Show z kolei to największa impreza lotnicza w Polsce i jedna z największych w Europie. Historia pokazów sięga 1991 roku. Początkowo odbywały się w Poznaniu, potem w Dęblinie. W 2000 roku organizację imprezy przejął Radom.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Baobaby docierają do wojska
Prezydent RP o szczycie NATO
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wielki sukces podchorążych z AMW
Śmierć w sercu Azji
Kajakiem na światowe podium
Ostatnia niedziela…
Gen wojownika
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Morska bryza w dwóch odsłonach
MON i MSZ o szczycie NATO
Test w stratosferze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Tour przez garnizony
Innowacje z PERUNA
Pancerne starcie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wyścig snajperów
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wsparcie ma znaczenie
Polski Gnom
Marzenia częściowo spełnione
Pieta Michniowska
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
PKW Irak zostaje w Jordanii
Azjatycka szansa
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Pierwszy krok do specjalsów
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Spadochronowy triumf
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Poskromić kolosa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Inwestycje w bezpieczeństwo
Borsuki i roje dronów
Atak i przejęcie dokumentów
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
W drodze po oficerskie gwiazdki
Dawka wiedzy na trudne czasy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Paliwowy krwiobieg NATO
Pierwszy krok do Invictusa
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Powstał Komponent Obrony Pogranicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO