moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

35 lat ORP Gardno

W piątek, 5 kwietnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 35. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP Gardno. Z tej okazji załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.

Biało-czerwoną banderę na ORP Gardno podniesiono po raz pierwszy 31 marca 1984 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi.

Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8:00 od poniesienia na okręcie wielkiej gali banderowej. Załogę oraz zaproszonych gości na uroczystej zbiórce powitał dowódca okrętu komandor podporucznik Bartłomiej Radwański. Podczas zbiórki odczytano list skierowany do załogi przez matkę chrzestną okrętu Panią Krystynę Fabisz oraz rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał wyrazy szacunku żołnierzom rezerwy oraz wszystkim żołnierzom związanym z okrętem, dziękując im za ich lata służby. Serdeczne życzenia pomyślności oraz szczere podziękowania przekazał do żołnierskich rodzin za to, że przez ten cały czas wspierają ich i dodają im sił w realizacji misji, jaką jest gwarantowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie.

Trałowiec ORP Gardno - TR 631 wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce świnoujskiego dywizjonu został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to jednostka małomagnetyczna, przeznaczona do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych, postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo - szklanego. W skład dywizjonu wchodzi 12 tego typu okrętów.

Słowa "Płyń po morzach i ocenach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię Gardno" wypowiedziała Matka Chrzestna Pani Krystyna Fabisz ponad 35 lat temu rozbijając butelkę szampana o kadłub okrętu. ORP Gardno zbudowany został w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Stępkę okrętu położono 4 maja 1982 roku, a zwodowany został 23 czerwca 1983 roku. Przekazanie jednostki Marynarce Wojennej odbyło się 20 grudnia 1983 roku, a uroczyste pierwsze podniesienie bandery na drzewcu rufowym trałowca o numerze taktycznym 631 nastąpiło 31 marca 1984 roku. Od tego dnia okręt rozpoczął zaszczytną służbę w obronie naszej morskiej granicy w składzie 13. Dywizjonu Trałowców 9. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonując na Helu. W październiku 1985 roku okręt został przeniesiony do 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Przez okres swojej służby okręt uczestniczył w wielu ćwiczeniach narodowych i międzynarodowych, podczas których osiągnął bardzo wysoką skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdził swoją wartość bojową na tle innych jednostek przeciwminowych.

Źródło: 8 FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
 
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Świat F-35
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Czarna Pantera celuje
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Ratownik w akcji
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Pancerny kot w polskim wojsku
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Inwestycja w żołnierzy
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Strażnicy polskiego nieba
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Podróż w ciemność
Podejrzane manewry na Bałtyku
„Różycki” zwodowany
Ewakuacja Polaków z Izraela
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Pracowity pobyt w kosmosie
Drukowanie dronów
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Wypadek Rosomaka
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Broń przeciwko wrogim satelitom
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Wyższe stawki dla niezawodowych
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Bezpieczniejsza Europa
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Planowano zamach na Zełenskiego
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Policjanci w koszarach WOT
Śmierć gorsza niż wszystkie
The Power of Infrastructure
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Musimy być szybsi niż zagrożenie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Święto sportów walki w Warendorfie
Kajakami po medale
Flyer, zdobywca przestworzy
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO