moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej

Kilkanaście jam grobowych, a w nich szczątki co najmniej siedmiu osób, prawdopodobnie ofiar komunistycznego terroru, odkryli pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej na terenie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Dokładnie za budynkiem byłego szpitala więziennego.

– Celem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie byłego Aresztu Śledczego na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej jest odnalezienie miejsc pochówków ofiar zbrodni komunistycznych i nazistowskich oraz upewnienie się, że na tym terenie nie pozostaną żadne szczątki ludzkie – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

Podczas obecnego, piątego już etapu prac, badacze IPN odnaleźli za budynkiem byłego szpitala więziennego kilkanaście jam grobowych, czyli miejsc pochówku. – Odkryliśmy w nich szczątki siedmiu osób, ale myślę, że następne dni ujawnią kolejne – podaje prof. Szwagrzyk.

Specjaliści znaleźli także przedmioty osobistego użytku: łyżkę, guziki, grzebień i fifkę do papierosów. – Te przedmioty są niezwykle ważne dla ustalenia czasu, w którym pogrzebano ofiary – podkreśla wiceprezes IPN. Na razie badacze nie są w stanie podać z całą pewnością, czy są to ofiary zbrodni niemieckich, czy komunistycznych. – Mam nadzieję, że odpowiedź poznamy do końca października po analizie odkrytych przedmiotów. Na razie wstępnie zakładamy, że są to raczej ofiary komunistycznego terroru z początku 1945 roku – informuje profesor.

Na terenie byłego aresztu, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN prowadzi poszukiwania od lipca 2016 roku. Na pierwsze ludzkie ciała natrafiono tam w lipcu tegoż roku. Odnaleziono wówczas zbiorową mogiłę, a w niej szczątki ośmiu osób, a także rzeczy osobiste, m.in. medalik i krzyż. Zdaniem IPN, najprawdopodobniej były to ofiary zbrodni niemieckiej z okresu powstania warszawskiego. W drugim dniu zrywu Niemcy zamordowali na terenie więzienia ponad sześćset osób. Szczątki odkryto przy dawnym pawilonie śledczym, tzw. pałacu cudów. Po wojnie tak go nazwano, ponieważ funkcjonariusze UB dokonywali tam brutalnych przesłuchań, po których więźniowie w „cudowny” sposób przyznawali się do wszystkich stawianych im zarzutów. Podczas obecnego etapu prac na Rakowieckiej, który potrwa do końca października, specjaliści chcą dokładnie zbadać teren przylegający do tego pawilonu. – Mamy nadzieje, że wszystkie prace na Rakowieckiej zakończą się pod koniec przyszłego roku – informuje prof. Szwagrzyk.

W więzieniu przy Rakowieckiej przetrzymywano, torturowano i zamordowano w okresie stalinizmu wielu więźniów politycznych. Wśród zabitych na Mokotowie był m.in. gen. August Fieldorf „Nil” – szef Kedywu Komendy Głównej AK, płk Witold Pilecki – dobrowolny więzień Auschwitz, płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK, czy płk Łukasz Ciepliński – szef IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Ich ciała chowano potajemnie m.in. na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Możliwe też, że grzebano ich w najbliższym sąsiedztwie miejsca kaźni. Na Łączce IPN prowadził prace do lipca 2017 roku. Jak zapewnia prof. Szwagrzyk, zbadano cały teren kwatery i odnaleziono wszystkie szczątki potajemnie pogrzebanych tam osób. Wśród nich IPN zidentyfikował na razie około 70 osób, w tym płk. Szendzielarza. Pozostałe szczątki są badane w laboratoriach genetycznych w celu ich identyfikacji. 

AD

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze

~Slawomir
1541160060
cześć i chwała bohaterowi
72-96-27-B1

Społeczna solidarność na rzecz dzieci
 
Advantages of Efficient Organization
AZOR – podwodny specjalista
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
O bezpieczeństwie państw NATO
Raki dla podhalańczyków
Ciemne strony Facebooka
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Test mobilności 12 Dywizji
Czy będą podwyżki?
Inwestycje Stoczni Wojennej
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Ogień na alpejskich szczytach
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
„Ramstein Alloy” nad Litwą
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Dron dla hydrografów
Emerytura wypłacana w … karmie
Szczury Torbuku
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Star Army
Time for Miecznik
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Saper robi przejście
Eto, pies na misje
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szef MON odwiedził USA
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Legia Akademicka po raz piąty
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Kraby dla podhalańczyków
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Dron z LAW-u
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Duch Invictus jest, czas na formę
Żołnierze bez testów z WF-u
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zbrodnia bez kary
Kobiety a pokój
Wzmocnione siły na granicy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO