moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowie klas mundurowych rozpoczęli rok szkolny

Macie w sobie moc! To polski fenomen, że tak popularne są w naszym kraju klasy mundurowe. Kiedyś będziecie strzec naszego bezpieczeństwa, a to zaszczytna funkcja – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w Kielcach. W dniu otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego klas mundurowych.

W Kielcach na zbiórce z okazji inauguracji roku szkolnego klas mundurowych stanęło ponad 400 uczniów z 12 szkół średnich. Uroczyste otwarcie XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego poprzedził szkolny apel. Mundurowa młodzież, wraz ze swoimi nauczycielami i dyrektorami placówek przyjechała z Tomaszowa Mazowieckiego, Tarnowskich Gór, Trzebini, Radomia, Lublina, Jaworzna, Mielca, Rzeszowa, Urli oraz Tarnowa. To uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, które biorą udział w drugiej edycji pilotażowego programu MON-u.

– To polski fenomen, że tak popularne są w naszym kraju klasy mundurowe. To także nadzieja, że Ci ludzie, kiedy skończą szkoły, będą strzegli naszego bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak, podczas uroczystego apelu. Szef resortu obrony wyraził nadzieję, że większość mundurowych uczniów w przyszłości zasili szeregi sił zbrojnych, część z nich dołączy do policji lub innych służb mundurowych. – Nauka w klasach mundurowych kształtuje charaktery. Świetnie się prezentujecie, a to efekt wychowania, jakie zdobywacie w swoich szkołach – podkreślił minister Błaszczak.

Podczas uroczystości nagrody odebrali także laureaci fotograficzno-filmowego konkursu MON-u „Zoom na proobronność”, który promuje nowoczesne formy patriotyzmu. Nagrody ufundowała Agencja Mienia Wojskowego.

Biuro do Spraw Proobronnych MON we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej uhonorowały także szkoły, które zwyciężyły w konkursie „Siła w tradycji”. Obył się on w pierwszym półroczu  tego roku i był przeznaczony dla uczniów klas mundurowych o profilu wojskowym ze szkół realizujących pilotażowy „Program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. – Celem tego konkursu było między innymi budowanie w uczniach poczucia świadomości narodowej oraz pogłębienie ich wiedzy historycznej. Przedsięwzięcie to doskonale wpisało się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i było doskonałą okazją do przypomnienia młodzieży o drodze naszego kraju ku niepodległości – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura do Spraw Proobronnych. Nagrody dla laureatów ufundowała m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Instytut Pamięci Narodowej.

– Gratuluję zwycięzcom konkursów, ale gratuluję także wam wszystkim. Przede wszystkim tego, że wybraliście naukę w klasach mundurowych. Gratuluję też waszym nauczycielom, że zachęcają was do zdobywania wiedzy, a także dyrektorom szkół, że potrafią zachęcać młodzież do nauki w klasach mundurowych – mówił minister Błaszczak.

Po uroczystości uczniowie zwiedzili MSPO, oglądali m.in. sprzęt polskich sił zbrojnych, produkty prezentowane przez polski przemysł obronny oraz wystawy związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ministerstwo Obrony Narodowej od 2017 roku wspiera systemowo szkoły prowadzące klasy mundurowe MON. Ideą ministerialnego programu jest  wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie uczniów-ochotników do służby wojskowej. Pierwsza edycja programu ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Wzięło w niej udział 58 szkół z 16 województw. Zajęcia w ramach programu organizowane są przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia.


 

W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D. Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”. 
Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO