moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza II edycja programu dla klas mundurowych

Kolejne szkoły z klasami mundurowymi mają szansę na udział w pilotażowym programie MON. Ich uczniowie będą m.in. częściej ćwiczyć na poligonach, a absolwenci zyskają preferencje w przyjęciu do wojska. W drugiej edycji programu weźmie udział ok. 100 szkół, wnioski można składać do 12 lutego. Warto się pospieszyć, bo liczy się m.in. kolejność zgłoszeń.

Do udziału w programie zaprasza Dominik Smyrgała, podsekretarz stanu w MON. „Takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie” to historyczne zdanie hetmana Jana Zamoyskiego stało się myślą przewodnią działań Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczętych w 2017 roku, mających na celu systemowe wsparcie szkół. Mam zaszczyt zaprosić państwa do II edycji naszego programu. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Państwem założenia drugiej edycji programu pilotażowego staną się dobrą podstawą systemowego kształcenia wojskowego w polskich szkołach” – napisał wiceminister w liście do dyrektorów szkół.

Jednym z głównych celów pilotażowego „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych” jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży-ochotników do służby wojskowej.

Pierwsza edycja programu ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Bierze w niej udział 58 szkół z całej Polski. Jednak zainteresowanie programem było dużo większe, bo akces zgłosiło ponad 200 placówek. – Nie mogliśmy przyjąć od razu wszystkich chętnych. Głównie ze względów organizacyjnych, ale także dlatego, że najpierw chcieliśmy zobaczyć w mniejszej skali, jak program się sprawdzi – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Podkreśla, że pierwsza edycja przebiega wręcz wzorowo. – Uczniowie klas mundurowych mają wielki zapał i potencjał, a szkoły w pełni angażują się w szkolenie. Aby dać także innym szansę, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej podjęło decyzję o kolejnej edycji – dodaje Waldemar Zubek.

Teraz 100 szkół

Na zgłoszenia zainteresowanych placówek przedstawiciele Biura czekają do 12 lutego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. – Czekamy na szkoły, które prowadzą klasy mundurowe od co najmniej trzech lat, licząc z aktualnie trwającym rokiem szkolnym. Muszą też udokumentować, że prowadzą szkolenie wojskowe dla uczniów, na przykład w formie autorskiego programu nauczania – mówi dyrektor.

Do programu zostanie zakwalifikowanych ok. 100 placówek. O przyjęciu będzie decydowała także kolejność zgłoszeń oraz ocena Biura ds. Proobronnych dotycząca m.in. możliwości związanych z bazą szkoleniową. Jeśli zainteresowanie będzie przekraczać liczbę miejsc, pod uwagę będzie brana także dotychczasowa współpraca z wojskiem, a także opinie z wojewódzkiego sztabu wojskowego oraz kuratorium.

Informacja o zakwalifikowaniu do programu ma zostać podana na przełomie marca i kwietnia. Szkoły wraz z przyjęciem do programu staną się częścią powiatowej sieci szkół certyfikowanych przez MON. Oznacza to wsparcie merytoryczne, logistyczne i finansowe ze strony resortu obrony.

Zajęcia w klasie i na poligonie

Szkoły, które wezmą udział w programie, będą realizować opracowany przez MON kompleksowy program nauczania wojskowego. Rozpocznie się on 1 września 2018 roku i zostanie podzielony na trzy etapy. Pierwszy potrwa półtora roku i obejmie cały rok szkolny klasy drugiej oraz pierwsze półrocze klasy trzeciej (w technikum odpowiednio – klasy trzeciej i czwartej). W tym czasie uczniowie poznają m.in. regulaminy wojskowe i musztrę, zagadnienia profilaktyki i dyscypliny wojskowej, przejdą też szkolenie inżynieryjno-saperskie oraz bojowe, w tym taktykę i szkolenie strzeleckie. Zajęcia będą organizowane przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia.

Drugi etap, obejmujący ostatnie półrocze nauki, ruszy 1 lutego 2020 roku. W tym czasie uczniowie zainteresowani np. studiami wojskowymi czy służbą w armii będą mogli spotkać się m.in. z przedstawicieli sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. Ci, którzy ukończyli już 18 lat, będą też mogli przejść kwalifikację wojskową.

Trzeci etap programu (1.07.2020–31.08.2020) odbędzie się już po ukończeniu szkoły, w czasie wakacji. – Absolwenci ochotnicy, którzy w ramach kwalifikacji potwierdzą zdolność do czynnej służby wojskowej, będą mogli wziąć udział w krótkim szkoleniu wojskowym zakończonym złożeniem przysięgi – zapowiada dyrektor Biura.

Zgodnie z założeniami programu absolwenci zyskają m.in. pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz ułatwienia w trakcie egzaminów wstępnych do uczelni wojskowych.

Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikacji, a także założeń i przebiegu programu dostępne są na stronie Biura ds. Proobronnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~kris
1516097340
Witam , chciałem kilka słów odnośnie zdjęcia z nagłówka artykułu. KTO SZKOLI TĄ MŁODZIEŻ LUDZIE JAK JEDEN TAK I DRUGI TRZYMA PALEC NA SPUŚCIE PODCZAS PORUSZANIA SIĘ W BUDYNKU ! W WARUNKACH BOJOWYCH ODSTRZELI KOLEDZE DUPĘ PALEC WSKAZUJĄCY MA BYĆ WYPROSTOWANY BY MOŻNA GO BYŁO SZYBKO POŁOŻYĆ NA SPUŚCIE ! CZY NIE MA W TYCH SZKOŁACH DOŚWIADCZONYCH INSTRUKTORÓW ?
DF-28-31-7C

„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nie szpital, a instytut
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO