Miłośnicy kawalerii z całej Polski spotkali się w Hrubieszowie na dorocznym Święcie Strzelca Konnego. Nad Huczwą zostały rozegrane zawody wpisane w cykl Pucharu Polski MILITARI oraz Memoriał 2 Pułku Strzelców Konnych. Zawodnicy rywalizowali w miejscu, gdzie w 1934 roku odbyły się Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego, czyli słynne MILITARI.
Symbolicznym elementem łączącym współczesne zawody z imprezą zorganizowaną w Hrubieszowie 84 lata temu jest … rów z wodą, czyli jedna z przeszkód na trasie tzw. crossu. Miłośnikom kawalerii z Hrubieszowa udało się odnaleźć i odnowić przeszkodę, którą w 1934 roku musieli pokonywać uczestnicy tamtej rywalizacji. Tak cztery lata temu narodził się pomysł organizacji Święta Strzelca Konnego. – W 1934 roku przez tę przeszkodę odpadła z rywalizacji połowa zawodników. Do dziś mówi się o nim „ten słynny rów z Hrubieszowa” – opowiada ppor. kawalerii ochotniczej Kamil Ciesielczuk, dowódca oddziału 2 Pułku Strzelców Konnych. – Przedwojenne Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego były rozgrywane w różnych garnizonach. W 1934 roku odbyły się właśnie w Hrubieszowie, dokładnie na tych samych terenach, na których teraz zmagają się miłośnicy kawalerii z całej Polski – wyjaśnia Ciesielczuk, który jest jednym ze współorganizatorów Święta Strzelca Konnego.
W tym roku elementem spajającym teraźniejszość z historią była również pogoda. – Wiemy, że przedwojenne zawody, podobnie jak tegoroczne, rozgrywane były w strugach deszczu. W sprawozdaniu Mistrzostw Armii wspominano o opadach, które zmieniły „słynne wołyńskie drogi w jedną gliniastą lepką masę” – przytacza archiwalną relację Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości, która współorganizowała hrubieszowskie wydarzenie. Mimo niesprzyjających prognoz do Hrubieszowa przyjechała rekordowa liczba uczestników. W szranki zawodów wpisanych w cykl Pucharu Polski MILITARI stanęło niemal 30 jeźdźców. – Co roku odwiedzają nas coraz lepsi zawodnicy i jest ich coraz więcej. W tym roku była tu reprezentowana cała polska kawaleria ochotnicza. Spotykamy się, by wspólnie kultywować tradycję oraz pracować nad tym, by kawaleria znów była znana i lubiana – przekonuje Kamil Ciesielczuk. – Przedwojenne konne mistrzostwa armii były największym wydarzeniem sportu jeździeckiego. Zwycięstwo czy uzyskanie dobrej lokaty było punktem honoru dla każdego oficera, który w nich startował – zauważa.
Dwudniowe zawody składały się z sześciu konkurencji – trzech prób WKKW, czyli ujeżdżenia, crossu i skoków przez przeszkody, oraz trzech konkursów kawaleryjskich – strzelania, władania lancą i władania szablą konno. – Kiedyś oddzielną próbą był również przegląd mundurowy zawodnika oraz kiełznanie i siodłanie konia. W tej chwili nie jest to odrębna konkurencja, ale podczas wszystkich prób sprawdzamy, jak wyglądają te elementy oraz prezencja jeźdźca i konia – wyjaśnia sędzia zawodów por. Tadeusz Kowalski ze Szwadronu Jazdy RP w Starej Miłosnej.
Punkty zdobywane w poszczególnych konkurencjach sumowały się w klasyfikację generalną hrubieszowskich zawodów. Tę wygrał Patryk Sagan ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Triumfował on również w rozegranym równolegle Memoriale 2 Pułku Strzelców Konnych pamięci mjr. Michała Radzimińskiego, przedwojennego szefa wyszkolenia w hrubieszowskiej jednostce. Tu oceniany był kunszt władania lancą i szablą, a nagrodą dla zwycięzcy, tradycyjnie sfinansowaną przez Fundację Niepodległości, była kopia przedwojennej oficerskiej szabli wz. 21. – Po raz pierwszy startowałem w zawodach w takich strugach deszczu. Warunki były ciężkie nie tylko dla jeźdźców, ale i dla koni. Podczas przejazdu z lancą miałem sporo szczęścia, bo prawie wypadła mi z ręki i równie dobrze mogłem skończyć te zawody z najgorszym wynikiem. W ostatniej chwili udało się ją jednak złapać i zapewnić sobie wygraną w zawodach – opowiada Patryk Sagan, tegoroczny triumfator.
Memoriałowej rywalizacji przyglądała się córka mjr. Radzimińskiego, Maria Ciesielczuk. – Od najmłodszych lat poznawałam kawaleryjskie zwyczaje. Nasz dom był przesiąknięty tradycją ułanów, dawnych koszar, tamtego życia. Ten memoriał to jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu – przyznała Maria Ciesielczuk.
Kultywowanie i popularyzacja tradycji polskiej kawalerii to jedna z najważniejszych idei Święta Strzelca Konnego. – Chwała polskiej kawalerii opierała się nie tylko na słynnej odwadze i fantazji, ale także na olbrzymim zaangażowaniu w doskonałe wyszkolenie kawaleryjskie i taktyczne. Z naszej tradycji możemy więc czerpać wiele dobrych wzorców, tak bardzo dzisiaj potrzebnych – powiedział Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości. Fundacja zaprezentowała w Hrubieszowie historyczne pojazdy wojskowe, które znajdowały się w wyposażeniu pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jednym z pojazdów był Scout Cara w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
O pokaz współczesnego sprzętu wojskowego zadbał 2 Pułk Rozpoznawczy z Hrubieszowa. Jednostka, która dziedziczy tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych, od początku mocno angażuje się w organizację Święta Strzelca Konnego. – Prezentowaliśmy sprzęt, którym dysponuje pułk, m.in. pojazdy transportowo-opancerzone kompanii dalekiego rozpoznania, broń, a także wyposażenie specjalistyczne, np. przyrząd rozpoznawczy z termowizją i dalmierzem laserowym pozwalającym na precyzyjne określenie celu – wylicza st. kpr. Michał Dec z 4 kompanii rozpoznawczej 2 Pułku Rozpoznawczego. – Nasz pułk jest ściśle związany z miastem i wpisany w tradycję Hrubieszowa. Dlatego co roku pomagamy organizować to święto. Oprócz pokazów statycznych i dynamicznych, zabezpieczamy je również logistycznie – mówi st. sierż. Andrzej Leśko.
Sponsorem Głównym IV Święta Strzelca Konnego w Hrubieszowie była Polska Spółka Gazownictwa. Wsparcia finansowego udzielili także: Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
„Polska Zbrojna” była po raz kolejny patronem medialnym wydarzenia, które otrzymało także Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
autor zdjęć: Piotr Raszewski
komentarze