moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centralne obchody Dnia Weterana

Pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej i walki wręcz, występy zespołów artystycznych oraz konferencja naukowa i uroczysty apel – to główne punkty centralnych obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które od 27 do 29 maja odbędą się w Kielcach. Weźmie w nich udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji – mówi płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, jednostki, w której szkolą się żołnierze, zanim wyjadą na zagraniczną misję. Organizatorem obchodów jest Centrum Weterana oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, które współpracowały z innymi instytucjami MON i Sił Zbrojnych RP. W uroczystościach weźmie udział około 600– 700 osób z całego kraju.

– W poprzednich latach Dzień Weterana obchodziliśmy we Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Warszawie i Giżycku – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. I przypomina, że gdy w 2012 roku weszła w życie ustawa o weteranach, która wprowadziła to święto, weteranom zależało, aby co roku świętować w innym mieście. – Wtedy zauważają nas i doceniają różne lokalne społeczności – podkreśla Tomasz Kloc.

W niedzielę 27 maja na placu Wolności rozpocznie się piknik weterana. Odbędą się pokazy musztry paradnej i walki wręcz, występy zespołów artystycznych oraz pokaz sprzętu wojskowego. Następnego dnia w Wojewódzkim Domu Kultury uczestnicy konferencji naukowej „65 lat udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych ONZ” będą dyskutować o tym, jak udział w nich żołnierzy Wojska Polskiego wpłynął na rozwój Sił Zbrojnych RP.

We wtorek 29 maja do Kielc przyjedzie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. O godz. 10 w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie msza św. w intencji weteranów. O godz. 12 rozpoczną się główne uroczystości na placu Wolności: uroczysty apel oraz pokazy – musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej WP, szkolenia w ramach projektu Wojownik oraz wyszkolenia krav maga.

Centralne obchody Dnia Weterana będą także okazją do uhonorowania żołnierzy – uczestników rajdu rowerowego upamiętniającego 22 poległych w Iraku oraz 44 poległych w Afganistanie, a także reprezentacji biorącej udział w przygotowaniach do Invictus Games 2018. Uczestnicy misji otrzymają odznaczenia resortowe. Wieczorem na kieleckim rynku odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Kamila Bednarka.

– Okazać weteranom szacunek i wsparcie to najważniejsze przesłanie Dnia Weterana – mówi płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Placówka zaprosiła do Kielc około 150 osób, członków stowarzyszeń zrzeszających weteranów oraz organizacji pozarządowych. Płk Stępień zwraca uwagę, że 18 tys. uczestników misji zagranicznych ma status weterana, podczas gdy, wedle szacunków, jest ich obecnie około 70–80 tys. Działają tylko cztery stowarzyszenia zrzeszające weteranów, gdy np. w Holandii takich organizacji jest 17.

– Czekam na ten dzień przez cały rok, gdyż dla mnie to jedyna okazja, aby spotkać się z kolegami, z którymi byłem na misji w Iraku i w Afganistanie – mówi Szymon Mutwicki, weteran poszkodowany, od dziewięciu lat poza armią.

Obchody Dnia Weterana odbywają się także w innych miejscowościach w całym kraju. Np. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zorganizuje I Bieg Weterana, a oddział Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Głogowie uczci to święto meczem na miejskim stadionie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze

~Prawy
1527684060
Przez 3 dni obchodzono Dni Weterana w Kielcach, tylko dla kogo było to Święto? Nie zaproszono nawet weteranów poszkodowanych z naszego miasta?
EE-5E-23-77

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO