Pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej i walki wręcz, występy zespołów artystycznych oraz konferencja naukowa i uroczysty apel – to główne punkty centralnych obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które od 27 do 29 maja odbędą się w Kielcach. Weźmie w nich udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji – mówi płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, jednostki, w której szkolą się żołnierze, zanim wyjadą na zagraniczną misję. Organizatorem obchodów jest Centrum Weterana oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, które współpracowały z innymi instytucjami MON i Sił Zbrojnych RP. W uroczystościach weźmie udział około 600– 700 osób z całego kraju.
– W poprzednich latach Dzień Weterana obchodziliśmy we Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Warszawie i Giżycku – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. I przypomina, że gdy w 2012 roku weszła w życie ustawa o weteranach, która wprowadziła to święto, weteranom zależało, aby co roku świętować w innym mieście. – Wtedy zauważają nas i doceniają różne lokalne społeczności – podkreśla Tomasz Kloc.
W niedzielę 27 maja na placu Wolności rozpocznie się piknik weterana. Odbędą się pokazy musztry paradnej i walki wręcz, występy zespołów artystycznych oraz pokaz sprzętu wojskowego. Następnego dnia w Wojewódzkim Domu Kultury uczestnicy konferencji naukowej „65 lat udziału Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych ONZ” będą dyskutować o tym, jak udział w nich żołnierzy Wojska Polskiego wpłynął na rozwój Sił Zbrojnych RP.
We wtorek 29 maja do Kielc przyjedzie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. O godz. 10 w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie msza św. w intencji weteranów. O godz. 12 rozpoczną się główne uroczystości na placu Wolności: uroczysty apel oraz pokazy – musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej WP, szkolenia w ramach projektu Wojownik oraz wyszkolenia krav maga.
Centralne obchody Dnia Weterana będą także okazją do uhonorowania żołnierzy – uczestników rajdu rowerowego upamiętniającego 22 poległych w Iraku oraz 44 poległych w Afganistanie, a także reprezentacji biorącej udział w przygotowaniach do Invictus Games 2018. Uczestnicy misji otrzymają odznaczenia resortowe. Wieczorem na kieleckim rynku odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Kamila Bednarka.
– Okazać weteranom szacunek i wsparcie to najważniejsze przesłanie Dnia Weterana – mówi płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. Placówka zaprosiła do Kielc około 150 osób, członków stowarzyszeń zrzeszających weteranów oraz organizacji pozarządowych. Płk Stępień zwraca uwagę, że 18 tys. uczestników misji zagranicznych ma status weterana, podczas gdy, wedle szacunków, jest ich obecnie około 70–80 tys. Działają tylko cztery stowarzyszenia zrzeszające weteranów, gdy np. w Holandii takich organizacji jest 17.
– Czekam na ten dzień przez cały rok, gdyż dla mnie to jedyna okazja, aby spotkać się z kolegami, z którymi byłem na misji w Iraku i w Afganistanie – mówi Szymon Mutwicki, weteran poszkodowany, od dziewięciu lat poza armią.
Obchody Dnia Weterana odbywają się także w innych miejscowościach w całym kraju. Np. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zorganizuje I Bieg Weterana, a oddział Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Głogowie uczci to święto meczem na miejskim stadionie.
autor zdjęć: mat. organizatora
komentarze