moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowa na Air Show 2018 podpisana

Mistrzowie lotnictwa z ponad dwudziestu państw zaprezentują się na Air Show 2018 w Radomiu. Sierpniowe pokazy będą prawdziwą gratką dla miłośników podniebnych akrobacji, ale również częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy powstania wojskowego lotnictwa. Dziś podpisano porozumienie w sprawie organizacji pokazów.

– Tegoroczny Air Show będzie największym wydarzeniem w historii radomskich pokazów. Jesteśmy na nie w pełni przygotowani – mówił dziś Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. To właśnie tam zostało podpisane porozumienie w sprawie organizacji pokazów. Na dokumencie podpisy złożyli: gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Tomasz Skorupski, prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Radosław Witkowski, prezydent Radomia, Dorota Rajkowska, prezes Portu Lotniczego Radom S.A. oraz Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu Sp. z o.o. – Dokument, nad którym pracowało Biuro Organizacyjne Air Show 2018, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, radomski magistrat oraz spółki miejskie, określa warunki współpracy oraz zobowiązania poszczególnych podmiotów – mówi kpt. Magdalena Busz z biura prasowego Air Show 2018.

Słynna już impreza lotnicza w tym roku będzie miała wyjątkową oprawę, bo wpisze się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę utworzenia lotnictwa wojskowego. – Będą to pokazy wielowątkowe i wielodniowe, rozpoczną się bowiem już w czwartek 23 sierpnia w Dęblinie – mówił wiceminister Skurkiewicz. Natomiast pokazy w Radomiu zostały zaplanowane na weekend 25 i 26 sierpnia. Przez dwa dni będzie można oglądać popisy solistów i zespołów akrobacyjnych z 22 państw, m.in. z Chorwacji, Czech, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Jordanii, Rumunii i Słowacji. – Po raz pierwszy będziemy gościć lotników z Pakistanu – ujawnił wiceszef MON. Już kilka miesięcy temu swoją obecność na pokazach potwierdziły takie gwiazdy podniebnych akrobacji jak „Wings of Storm” z Chorwacji, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii, „Patrouille de Suisse” ze Szwajcarii. – Na niebie zobaczymy na przykład łotewski zespół „Baltic Bees", który jako jeden z ostatnich potwierdził nam swoją obecność – mówi kpt. Busz.. W Radomiu zaprezentują się również polskie zespoły: „Biało-Czerwone Iskry”, „Orliki” i „Xtreme Sky Force”.

Ale Air Show to nie tylko pokazy na niebie. Organizatorzy zapowiadają wiele wystaw statycznych, dzięki którym każdy będzie mógł zobaczyć statki powietrzne polskich sił zbrojnych. – Zaprezentujemy również sprzęt innych rodzajów sił zbrojnych. Na Air Show będą też żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy na pewno wyjaśnią zainteresowanym zasady przyjęcia do służby – mówi kpt. Magdalena Busz. W czasie pokazów będzie działać strefa historyczna, w której będzie można poznać dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej.

W ubiegłym roku podczas XV Międzynarodowych Pokazów Lotniczych przez dwa dni widzom zaprezentowało się w sumie ponad 100 maszyn – wojskowych i cywilnych samolotów i śmigłowców. Głównym punktem pokazów był blok wojskowy. Widzowie podziwiali podniebną defiladę 65 maszyn służących w barwach polskich sił powietrznych. W szyku znalazły się m.in. myśliwce F-16 oraz MiG-29, samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a także śmigłowce Mi-24 i samoloty transportowe Hercules. Widzowie obejrzeli też akrobacje polskich pilotów na takich maszynach, jak: MiG-29 i F-16, Orlikach i Iskrach oraz jedynych cywilnych śmigłowcach akrobatycznych na świecie BO-105 w barwach „Red Bulla”.

Bielty na tegoroczne pokazy będą sprzedawane przez internet. Nadal jednak trwa procedura wyłaniania operatora, za pośrednictwem którego sprzedaż będzie prowadzona.

KE

autor zdjęć: Mirosław C.Wójtowicz/ DG RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO