moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji

O zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie, wpływie Rosji na destabilizację sytuacji na naszym kontynencie i agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie międzynarodowej konferencji w Halifax. Kanadyjskie forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo.

– Polityka Rosji to nie jest już zimna wojna, to początek bardzo gorącej wojny – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zorganizowanego w kanadyjskim Halifax Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Szef polskiego MON podkreślał, że wskazują na to wyniki zakończonych dwa miesiące temu ćwiczeń „Zapad 17”. – Sięgały one od Morza Arktycznego po Morze Czarne i wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne, pokazały, że Rosja nie szykuje się do obrony, ale do agresji – zaznaczył Macierewicz.

Szef polskiego MON wziął udział w panelu poświęconym wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy i ostrzegał przed agresywną polityką tego kraju. – Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę, która łamie porządek międzynarodowy, jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo, by zmieniać systemy i granice krajów europejskich – podkreślał polski minister.

Antoni Macierewicz dodał też, że wojna hybrydowa i teleinformatyczna nie ogranicza się do Europy, ale można ją obserwować także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny. Szef polskiego MON zwrócił też uwagę na sytuację w Azji. – Z polskiego punktu widzenia aktywność Korei Północnej jest ściśle połączona z rosyjską agresją i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali planów, które Rosja obecnie realizuje – zaznaczył minister. Dodał jednocześnie, że najważniejszym sposobem, aby obronić się przed Rosją, jest zdolność przeciwstawienia siły sile.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył także m.in. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Określił on rosyjską politykę jako hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi. Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia krajów zachodnich. – Nasi przyjaciele z Polski i USA ćwiczyli z nami i to jest dla nas bardzo ważne – mówił Klimkin.

Wątek ten podjęła amerykańska senator Jeanne Shaheen, która podkreślała, że USA udzielają dużego wsparcia wschodniej flance NATO. O wkładzie USA w stabilność Europy i roli wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym rejonie Starego Kontynentu mówił także szef polskiego resortu obrony. – Prezydent Donald Trump powiedział w Warszawie, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA. Żaden prezydent USA nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich w naszym kraju – podkreślił minister Macierewicz.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone zwiększyły ostatnio swoją obecność wojskową w Europie. – Powrót tych dwóch krajów do Europy to znak siły i silnej więzi transatlantyckiej – stwierdził szef NATO.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Halifax International Security Forum) odbyło się już po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nim udział przeszło 300 uczestników z ponad 80 krajów. Forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo. Coroczne spotkania polityków i ekspertów poświęcone są wzmocnieniu strategicznej współpracy między demokratycznymi krajami. Tegoroczne dyskusje na Forum dotyczyły m.in. broni nuklearnej, odbudowy Bliskiego Wschodu, roli kobiet w procesie pokojowym, stosunków rosyjskich, terroryzmu i cyberataków oraz zmian klimatycznych.

AD , TVP Info, The Cronicle Herald

autor zdjęć: por. Robert Suchy/COM MON

dodaj komentarz

komentarze


Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
 
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wojna w świecie popkultury
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
NATO podsumowało 2022 rok
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Biały Dom o polskich MiG-ach
GROM szuka odważnych
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Celne oko strzelców CWZS-u
Słowo czekisty
VIS na misję
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Młot na dyktatora
Medic on the Battlefield
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Garnizon US Army na stałe
NATO patrzy na wschód
Pod okiem rangersów
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Kormorany, czyli praca zespołowa
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Będziemy produkować więcej amunicji
Nowatorskie manewry Marszałka
Więcej Bystrych dla armii
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Na trasie legendarnego biegu
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wspólne zakupy amunicji
Cegiełka na morzu
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Startuje „Jaskółka”
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w „Wisłę”
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Na ratunek „Rudemu”
Karą mogła być tylko śmierć
F-35 w powietrzu
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
To dobra ustawa dla wojska
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
O pomocy dla Ukrainy
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Air Policing piątej generacji
Great Game on the Sea
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO