moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji

O zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie, wpływie Rosji na destabilizację sytuacji na naszym kontynencie i agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie międzynarodowej konferencji w Halifax. Kanadyjskie forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo.

– Polityka Rosji to nie jest już zimna wojna, to początek bardzo gorącej wojny – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zorganizowanego w kanadyjskim Halifax Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Szef polskiego MON podkreślał, że wskazują na to wyniki zakończonych dwa miesiące temu ćwiczeń „Zapad 17”. – Sięgały one od Morza Arktycznego po Morze Czarne i wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne, pokazały, że Rosja nie szykuje się do obrony, ale do agresji – zaznaczył Macierewicz.

Szef polskiego MON wziął udział w panelu poświęconym wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy i ostrzegał przed agresywną polityką tego kraju. – Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę, która łamie porządek międzynarodowy, jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo, by zmieniać systemy i granice krajów europejskich – podkreślał polski minister.

Antoni Macierewicz dodał też, że wojna hybrydowa i teleinformatyczna nie ogranicza się do Europy, ale można ją obserwować także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny. Szef polskiego MON zwrócił też uwagę na sytuację w Azji. – Z polskiego punktu widzenia aktywność Korei Północnej jest ściśle połączona z rosyjską agresją i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali planów, które Rosja obecnie realizuje – zaznaczył minister. Dodał jednocześnie, że najważniejszym sposobem, aby obronić się przed Rosją, jest zdolność przeciwstawienia siły sile.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył także m.in. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Określił on rosyjską politykę jako hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi. Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia krajów zachodnich. – Nasi przyjaciele z Polski i USA ćwiczyli z nami i to jest dla nas bardzo ważne – mówił Klimkin.

Wątek ten podjęła amerykańska senator Jeanne Shaheen, która podkreślała, że USA udzielają dużego wsparcia wschodniej flance NATO. O wkładzie USA w stabilność Europy i roli wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym rejonie Starego Kontynentu mówił także szef polskiego resortu obrony. – Prezydent Donald Trump powiedział w Warszawie, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA. Żaden prezydent USA nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich w naszym kraju – podkreślił minister Macierewicz.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone zwiększyły ostatnio swoją obecność wojskową w Europie. – Powrót tych dwóch krajów do Europy to znak siły i silnej więzi transatlantyckiej – stwierdził szef NATO.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Halifax International Security Forum) odbyło się już po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nim udział przeszło 300 uczestników z ponad 80 krajów. Forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo. Coroczne spotkania polityków i ekspertów poświęcone są wzmocnieniu strategicznej współpracy między demokratycznymi krajami. Tegoroczne dyskusje na Forum dotyczyły m.in. broni nuklearnej, odbudowy Bliskiego Wschodu, roli kobiet w procesie pokojowym, stosunków rosyjskich, terroryzmu i cyberataków oraz zmian klimatycznych.

AD , TVP Info, The Cronicle Herald

autor zdjęć: por. Robert Suchy/COM MON

dodaj komentarz

komentarze


Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Reforma administracji wojskowej
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Niemiec z Goździkiem
Niepowtarzalność 1918
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Nocne ataki na granicę udaremnione
Orlik po raz dziesiąty
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W BBN o sytuacji na granicy
Course on Diplomacy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
W jedynym słusznym kierunku
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Polskie wyrzutnie Wisły
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Amerykanie polegli nad Polską
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Nowy stopień w siłach zbrojnych
„Tumak ’21” na finiszu
Mecz z mistrzem!
Oczy na wschodnią flankę
Sojusznicze wsparcie
Bryza na południowej flance
Test odporności
W Sejmie o sytuacji na granicy
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Zespół NATO na bojowo
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Na straży polskich rubieży
Tor pod osłoną
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Będzie ustawa o obronie
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Żołnierz ranny na granicy
F-16 lecą na Litwę
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Mielec wraca do odrzutowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
SOMA dla specjalsów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Gdy mąż i tata na misji
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Cougary dla Wojska Polskiego
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO