moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana dowodzenia w Batalionowej Grupie Bojowej

Żołnierze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, którzy od kwietnia stacjonowali w Bemowie Piskim, zakończyli swoją misję. Ich miejsce zajęły nowe pododdziały US Army, Wielkiej Brytanii, Rumunii i – po raz pierwszy – chorwackich sił zbrojnych. W sumie tysiąc żołnierzy. W ramach wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance przez pół roku będą współdziałać z 15 Brygadą.

 

Uroczyste przekazanie dowodzenia między pierwszą a drugą zmianą Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyło się dziś w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim.

– To bardzo ważna chwila, bo jeszcze rok temu pracowaliśmy nad politycznymi rozstrzygnięciami tego projektu. Nasi alianci, żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i całe Siły Zbrojne RP udowodnili, że można go bardzo szybko wprowadzić w życie – mówił Tomasz Szatkowski, wiceszef MON. – Te oddziały zetknęły się ze sobą po raz pierwszy, a mimo to bardzo szybko osiągnęły gotowość bojową, przeszły wiele ćwiczeń i dziś przyczyniają się do podnoszenia bezpieczeństwa w naszym kraju – dodał. Wiceminister zaznaczył także, że rolą Batalionowej Grupy Bojowej NATO jest odstraszanie potencjalnych przeciwników.

Także gen. bryg. Jarosław Gromadziński podkreślał, że sześć miesięcy, które żołnierze NATO spędzili w Polsce, było bardzo pracowitych. – W zasadzie co miesiąc żołnierze BGB uczestniczyli w dużych ćwiczeniach, takich jak „Saber Strike ’17”, „Puma ’17”, „Dragon ’17” czy „Iron Wolf ’17”, które odbyły się na Litwie – wymieniał generał. – W przypadku rozpoczynających zmianę pododdziałów będzie podobnie. Jednak bazując na dotychczasowych doświadczeniach, proces szkolenia będziemy przeprowadzać stopniowo, będziemy dążyć do interoperacyjności, czyli wzajemnego zrozumienia na polu walki – mówił.

W uroczystości przekazania dowodzenia uczestniczyli także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dyplomaci oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Podczas ceremonii sztandar Batalionowej Grupy Bojowej NATO z rąk dotychczasowego dowódcy Grupy ppłk. Christophera L.’Heureuxa odebrał ppłk Scott Cheney. To właśnie on będzie dowodził tysiącem żołnierzy, którzy od dziś przez kolejne sześć miesięcy będą służyć w Polsce. Trzon grupy stanowi 3 Szwadron 2 Pułku Kawalerii US Army, który będzie współdziałał ze szwadronem „B” brytyjskiego pułku Light Dragoons oraz pododdziałem przeciwlotników z 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions” z Rumunii. Po raz pierwszy szeregi Batalionowej Grupy Bojowej zasilą artylerzyści, logistycy i żandarmi z Chorwacji. Z żołnierzami stacjonującymi w Bemowie Piskim będzie ćwiczył 1 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady Zmechanizowanej.

Sojusznicy przywieźli do Polski także sprzęt, którym posługują się w czasie służby w swoich macierzystych jednostkach. Wojskowi będą mieli do dyspozycji m.in. amerykańskie kołowe wozy opancerzone Stryker, samochody terenowe Humvee, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal i wielozadaniowe Panther CLV, rumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 oraz samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Wówczas zadecydowano, że w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) w Polsce i krajach bałtyckich ma stacjonować 3,5 tysiąca żołnierzy państw sojuszniczych.

Jako pierwsi, w styczniu, przyjechali do Polski żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kolorado, którzy przez dziewięć miesięcy stacjonowali w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Orzyszu i Bolesławcu. We wrześniu, zastąpili ich wojskowi z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kansas. Natomiast Batalionowa Grupa Bojowa NATO rozpoczęła misję w Polsce w kwietniu. Druga zmiana żołnierzy, która dziś rozpoczęła służbę w Bemowie Piskim, zostanie w Polsce do kwietnia 2018 roku.

Poza Polską natowskie wojska rozlokowano także na Litwie, Łotwie i w Estonii. Dowodzą nimi odpowiednio Niemcy, Kanadyjczycy i Brytyjczycy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna na detale
 
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Gunner, nie runner
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEye dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
Pod skrzydłami Kormoranów
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kadisz za bohaterów
Rekordziści z WAT
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO