moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Boeing dla VIP-ów wylądował w Polsce

Pierwszy z trzech Boeingów 737-800, które mają służyć do przewozu najważniejszych osób w państwie, wylądował dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego. Samolot o numerach bocznych 0110 nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jego matką chrzestną została st. szer. Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska. Maszyna wejdzie do służby w połowie 2018 roku. 

Boeing 737-800 w biało-czerwonych barwach wylądował na płycie lotniska Okęcie dziś około godziny 10.  Kołując pod hangar przejechał przez kurtynę wodną, którą zgodnie z lotniczą tradycją utworzyła wojskowa straż pożarna. Symboliczne klucze do samolotu otrzymał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Maszyna została poświęcona przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz przez zastępcę Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego ks. płk. Aleksego Andrejuka i Naczelnego Kapelana Wojskowego – Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. bp. płk. Mirosława Wolę. – To dla mnie wyjątkowo ważne wydarzenie, bo lotnictwo transportowe było od lat zaniedbywane, a teraz zostało odbudowane – mówił wiceminister Bartosz Kownacki podczas konferencji prasowej. 

Matką chrzestną nowego samolotu została st. szer. Oktawia Nowacka, pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Boeing 737-800 otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wizerunek Marszałka zdobi ogon maszyny oraz przednie drzwi. Samolot zostanie w Polsce przebudowany do wersji VIP. Przede wszystkim będzie dostosowany do lotów HEAD, czyli takich, podczas których na pokładzie znajdują się najważniejsze osoby w państwie. Maszyna – podobnie jak pozostałe dwie – będzie więc wyposażona w systemy obrony, kodowane systemy łączności oraz wojskowe systemy nawigacji i identyfikacji.Będzie też mogła wykonywać loty transatlantyckie. W środku znajdzie się czteroosobowa kabina, 8 miejsc business class oraz 120 o podwyższonym standardzie ekonomicznym. W przyszłości samolot może być wykorzystywany na przykład do ewakuacji żołnierzy. „Marszałek Józef Piłsudski” wejdzie do służby w połowie 2018 roku.



W marcu 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z koncernem Boeing umowę na zakup trzech samolotów Boeing 737-800. Umowa jest warta ponad 2 mld złotych. Początkowo jedna z maszyn miała być używana, ale MON wynegocjował zmianę kontraktu z amerykańskim producentem. Wszystkie samoloty będą więc nowe, a koszty zakupu pozostaną bez zmian.

Pierwszy Boeing do przewozu VIP wylądował dziś w Polsce, na kolejne dwa trzeba poczekać do 2020 roku. Będą to maszyny w wersji BBJ2 (Boeing Business Jet) – z kabiną HEAD dla czterech osób w układzie konferencyjnym, dwuosobową kabiną VIP, 12-osobową kabiną business class, 48-osobowym przedziałem ekonomicznym oraz sypialnią dla załogi. W samolotach zostanie wyznaczone specjalne miejsce do przewozu chorych lub ciężko rannych oraz miejsce dla personelu medycznego.

Boeing 737 jest najpopularniejszym samolotem pasażerskim na świecie. Z Boeinga 737 w wersji HEAD korzystają rządy USA, Indii, Australii i Białorusi.

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jego ofiara – nasza pamięć
Zbrodnicza farsa
Podróż w ciemność
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Ruszyły największe targi obronne
Polski wkład w operację „Overlord”
Bez zmian w emeryturach
Koło zamachowe gospodarki
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Wsparcie ma znaczenie
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Łączą nas wspólne cele
Kraków zaprosił weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska szykuje się do produkcji Panter
Święto DGRSZ
Lotnicze święto w Lesznie
Podchorążowie w dżungli
Czerwieńsze będą…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Generał z cienia
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Sojusz kontra drony
F-35 Changes Everything
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Umowa na pociski do Patriotów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mundur, medale i duma
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Ważne decyzje w Brukseli
Na straży nieba
Minister obrony RFN w Polsce
Śmierć w sercu Azji
Zełenski traci Order Orła Białego?
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Innowacje dla bezpieczeństwa
Stała baza wojsk USA w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Uniforms Are Worn by Real People
Krok w stronę pokoju
Wielka gra na ukraińskim froncie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Równanie z „Iksem”
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
W centrum uwagi
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
DOL(a) pilota
Sportowe jubileusze
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Premier powołał nową wiceminister obrony
Na granicy stratosfery
Koszykarskie widowisko
Najzdrowsi z najtwardszych
Trening działań połączonych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO