moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zadania dla zwiadowców

Drugi tydzień listopada był to dla żołnierzy kompanii rozpoznawczej pancernej brygady kolejny tydzień obfity w zajęcia z taktyki. Zwiadowcy przez trzy dni realizowali szereg zajęć na pasie ćwiczeń taktycznych.

Szkolenie żołnierzy kompanii rozpoznawczej rozpoczęło się we wtorek. W tym dniu doskonalono zagadnienia dotyczące prowadzenia obserwacji. W działaniach rozpoznawczych obserwacja jest podstawowym narzędziem do monitorowania pola walki. Nowe zasady prowadzenia działań bojowych oraz nowe środki techniczne zmieniają warunki prowadzenia działań na polu walki i stawiają obserwacji większe wyzwania.

Zwiadowcy wykorzystując wyposażenie posterunku obserwacyjnego doskonalili swoje umiejętności. Wykorzystując lornetki pryzmatyczne oraz przyrządy noktowizyjne wykonywali zadania postawione przez przełożonych. Opracowywali dokumenty niezbędne dla obsady posterunku obserwacyjnego, w tym między innymi prowadzenie dziennika obserwacji i wykonywanie szkiców obserwacji. Noktowizory JIM, znajdujące się na wyposażeniu pododdziału, jest to nowy sprzęt i dlatego przełożeni poświęcają dużo czasu i uwagi, aby wszyscy żołnierze mogli się z nim zapoznać i wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Ten specjalistyczny sprzęt ma ułatwić zwiadowcom wykonywanie zadań, a tym samym pomagać im realizować zadanie efektywniej.

Środa i czwartek to dni, kiedy zwiadowcy skupili się na zagadnieniach związanych z patrolowaniem. W najprostszej formie patrol jest bezpiecznym sposobem przemieszczenia się z punktu A do punktu B w terenie, gdzie możliwy jest kontakt z przeciwnikiem. Drużyna składająca się z siedmiu do dziesięciu żołnierzy jest najmniejszym elementem, który porusza się w terenie w formacji patrolowej. Zadaniem dowódców jest kontrola swojej drużyny w oparciu o wspólne umiejętności każdego żołnierza. Podczas zajęć dowódcy wszystkich szczebli doskonalili właściwe zachowanie się żołnierzy oraz umiejętności posługiwania się sygnałami patrolowymi. Zostały zweryfikowane umiejętności oraz wiedza wszystkich żołnierzy uczestniczących w zajęciach.

Zajęcia z taktyki są dla żołnierzy z kompanii rozpoznawczej chlebem powszednim. Zwiadowcy na terenie poligonu doskonalą swoje umiejętności. Szkolą się, pogłębiając swoją wiedzę indywidualną, a także umiejętności współdziałania w drużynach, plutonach i kompanii.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Kolarskie święto w stolicy
Pieta Michniowska
Polskie uzbrojenie na wojnie i w gospodarce
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
Na ratunek pancerniakom
Rekompensaty na ostatniej prostej
Ten beton... żyje!
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
Każdy z nas był w sieci zaatakowany
Zmiana warty na wschodniej granicy
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
BWR-1 – weteran po liftingu
„Z dumą nosiłem polską flagę w kosmosie”
Sprawdził się na misjach i na granicy. Dron latający Orbiter
Dzieci wojny
Ogień z Grotów wyborowych w Nowej Dębie
Orlik na Alfę
Cisza przed wojną
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
Kontrakt na K2 gotowy do podpisu
Inwestycje w mobilność wojska
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Nocny patrol myśliwców
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
W drodze po młodszego nurka
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cel: wyszkolić podoficera
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
7TP – czołg kompromisu
Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w gotowości w Brzegu i Nisku
Opady ustąpiły, ale żołnierska misja trwa
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Czas próby
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Czas na wspólne działania
Terytorialsi usuwają skutki nawałnic
Terytorialsi zawitają do Płocka
Planowano zamach na Zełenskiego
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Rząd o bezpieczeństwie Polski
Tłumy na zawodach w Krakowie
Na rosyjskim pasku
Pucharowe zmagania Polaków
Najbardziej żołnierski żołnierz
Pożegnaliśmy bohatera naszych czasów
Żołnierze walczą ze skutkami ulew
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Zmodernizowany Leopard 2PL
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Ostatnia niedziela…
Cześć bohaterom naszej wolności
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Kanadyjski żołnierz ranny podczas ćwiczeń
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Rekrutacja w Dęblinie na finiszu
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Brytyjczycy żegnają Malbork

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO