Jak pokierować swoją karierą i zdobyć wymarzoną pracę? Studenci, absolwenci oraz doktoranci Wojskowej Akademii Technicznej mogli się tego dowiedzieć podczas targów pracy „Przyszłość i kariera”, które zorganizowała dla nich uczelnia. Pracę, staże oraz praktyki oferowali przedstawiciele 28 firm.
Targi pracy „Przyszłość i kariera”, które odbyły się dziś w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej, były skierowane przede wszystkim do studentów, absolwentów i doktorantów WAT, ale uczelnia, za pośrednictwem biur karier mazowieckich szkół wyższych oraz urzędów pracy, zaprosiła również studentów innych uczelni. Podczas targów swoje oferty zaprezentowało 28 firm, zarówno państwowych, jak i z sektora prywatnego. Wśród nich m.in. Bosch, Delphi, Orange, PKO czy Transbit. Oczywiście nie zabrakło też przedstawicieli przemysłu obronnego.
– Każdy z wystawców miał 4-5 konkretnych ofert pracy, stażu lub praktyk – mówi Karol Kwietniewski, koordynator Biura Karier WAT, które było organizatorem wydarzenia. – Firmy, które zaprosiliśmy do udziału w targach, zostały dobrane tak, aby studenci i absolwenci każdego z kierunków WAT mogli znaleźć coś dla siebie – dodaje.
– Wojskowe Zakłady Elektroniczne cały czas się rozwijają. Powstało u nas między innymi centrum systemów rakietowych NSM Kongsberg i dlatego poszukujemy nowych pracowników, głównie elektroników, ale także konstruktorów, informatyków oraz programistów – mówi Zdzisław Zieliński, przedstawiciel firmy. – Pracą u nas zainteresowani są także studenci pierwszego czy drugiego roku. Podpowiadamy im, jak powinni ukierunkować swoją edukację, aby mieć szansę ją otrzymać – dodaje Marek Szymański z WZE. – Cały czas kształci się przede wszystkim operatorów poszczególnych systemów, a nie ich konstruktorów, a to takich ludzi nam najbardziej brakuje – dodaje.
Konkretne oferty pracy oferowała także firma Mesko, która zajmuje się produkcją rakiet i amunicji. – Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do absolwentów mechatroniki, budowy maszyn czy chemii. Poszukujemy laborantów, specjalistów do spraw kontroli jakości, technologów, konstruktorów – wyjaśnia Grzegorz Kosierkiewicz, kierownik działu zarządzania kadrami firmy Mesko. – Każda osoba zainteresowana pracą u nas wypełniała ankietę, w której opisywała swoje doświadczenie, a także oczekiwania dotyczące stanowiska, które chciałaby zajmować. Mamy kilkadziesiąt kwestionariuszy, wszystkie zostaną przeanalizowane, a najlepsi otrzymają propozycję pracy lub praktyk – dodaje.
Największe zainteresowanie targami wykazali studenci z kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem. – Szukamy pracy lub praktyk, w trakcie których będzie można zdobyć doświadczenie – mówili Artur i Olek, studenci trzeciego roku informatyki. – Odwiedziłem właśnie stoisko firmy Baak. Jej oferta bardzo mnie zainteresowała, więc jak tylko wrócę do domu, złożę aplikację – dodaje Łukasz, który chciałby pracować jako programista.
Przez cały czas trwania imprezy nie malała także kolejka do doradcy zawodowego. Na specjalnie przygotowanym przez uczelnię stanowisku można było skorzystać z porad eksperta. Dotyczyły one budowania kariery, zagadnień formalnoprawnych związanych z różnymi formami zatrudnienia oraz prawidłowego składania aplikacji.
W ramach targów odbyły się także wykłady dotyczące budowania kariery zawodowej. Słuchacze mogli m.in. dowiedzieć się, w jaki sposób założyć i prowadzić własną firmę, jak wygląda praca w agencjach rządowych, a także zasięgnąć informacji o najnowszych wersjach oprogramowania, które jest przydatne w pracy inżyniera. – Zorganizowano także różne konkursy, na przykład na najlepiej przygotowane CV. Wśród nagród były między innymi tablety, laptop, konsola Xbox One czy wkrętarka – wylicza Grażyna Palczak, rzecznik prasowy WAT.
Organizatorem targów pracy „Przyszłość i kariera” było Biuro Karier Wojskowej Akademii Technicznej. Mimo że podobne wydarzenia miały już wcześniej miejsce, nigdy dotąd nie odbywały się na tak dużą skalę.
Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Dziś na wydziałach Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Logistyki, Mechaniki, Mechatroniki i Lotnictwa, Nowych Technologii i Chemii oraz Optoelektroniki kształci się ponad 10 tys. studentów. Wśród nich są zarówno podchorążowie, jak i cywile. W akademii są także prowadzone badania z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Naukowcy WAT uczestniczą też w wielu międzynarodowych przedsięwzięciach naukowo-badawczych.
autor zdjęć: Magda Miernicka
komentarze