moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

"Biała sobota" w Kosowie

Żołnierze Zespołu Łącznikowo-Moniturującego XXXV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie zorganizowali pomoc medyczną dla najbiedniejszych mieszkańców Kosowa.



Ideą pomocy medycznej zwanej „białą sobotą” jest udzielenie podstawowej pomocy lekarskiej lokalnej ludności przez międzynarodowy personel medyczny przy współudziale miejscowych lekarzy.

Pomoc medyczna została zorganizowana 1 kwietnia 2017 r. w gminie Hani i Elezit w wiosce Palivodenica liczącej ok. 300 rodzin. W akcję pomocową polskiego zespołu LMT zaangażowali się przedstawiciele JRD-S (Joint Regional Detachment – South), turecki zespół CIMIC oraz turecki i polski personel medyczny, przedstawiciele gminy Hani i Elezit oraz miejscowej służby zdrowia z dyrektorem Departamentu Zdrowia i Opieki Socjalnej na czele. W trakcie akcji wydano pomoc humanitarną z zasobów tureckiego CIMIC.

Mieszkańcy wioski z entuzjazmem przyjęli pomoc. Przebadano ok. 100 osób w różnym wieku, którym przekazano nadwyżkowe lekarstwa i środki medyczne.

Celem akcji tego typu jest udzielenie podstawowej opieki medycznej w małych miejscowościach, gdzie ta pomoc na co dzień nie dociera lub jest w bardzo ograniczonym zakresie. To także doskonała okazja do budowania zaufania i uwierzytelnienie lokalnych lekarzy wśród miejscowej ludności. „Biała sobota” to odpowiedź na potrzeby mieszkańców małych wiosek oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z lokalną ludnością.Takie akcje wzmacniają pozytywny wizerunek żołnierzy KFOR, zbliżają i pomagają w oswojeniu się z mundurem. To także promocja polskich sił zbrojnych na arenie międzynarodowej.

Tekst: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

red. PZ

autor zdjęć: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

dodaj komentarz

komentarze


PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Każdy z nas był w sieci zaatakowany
Żołnierze walczą ze skutkami ulew
Orlik na Alfę
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Czas na wspólne działania
Na rosyjskim pasku
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji
Pucharowe zmagania Polaków
Terytorialsi zawitają do Płocka
Rząd o bezpieczeństwie Polski
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
W paradnym szyku
Pożegnaliśmy bohatera naszych czasów
„Z dumą nosiłem polską flagę w kosmosie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekrutacja w Dęblinie na finiszu
W drodze po młodszego nurka
Najbardziej żołnierski żołnierz
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Pieta Michniowska
7TP – czołg kompromisu
BWR-1 – weteran po liftingu
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
Tłumy na zawodach w Krakowie
Brytyjczycy żegnają Malbork
Na ratunek pancerniakom
Cisza przed wojną
Nocny patrol myśliwców
Zmodernizowany Leopard 2PL
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Ten beton... żyje!
Inwestycje w mobilność wojska
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
Dzieci wojny
Zmiana warty na wschodniej granicy
Planowano zamach na Zełenskiego
Ogień z Grotów wyborowych w Nowej Dębie
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Rekompensaty na ostatniej prostej
Kontrakt na K2 gotowy do podpisu
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Terytorialsi usuwają skutki nawałnic
Opady ustąpiły, ale żołnierska misja trwa
Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w gotowości w Brzegu i Nisku
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Cel: wyszkolić podoficera
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Sprawdził się na misjach i na granicy. Dron latający Orbiter
Ostatnia niedziela…
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Kolarskie święto w stolicy
Tak szkolą sterników wojsk specjalnych
Kanadyjski żołnierz ranny podczas ćwiczeń
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO