moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

AMW w programie „Mieszkanie plus”

Agencja Mienia Wojskowego włącza się w rządowy program „Mieszkanie plus”. Przekazane przez nią grunty zostaną przeznaczone na budowę bloków, w których zamieszkają średniozamożne polskie rodziny. Część powstałych lokali ma posłużyć też jako kwatery dla żołnierzy oczekujących na mieszkanie służbowe.

„Mieszkanie plus” to program rządowy. Adresowany jest do osób, których zarobki nie pozwalają m.in. na wzięcie kredytu hipotecznego lub swobodny wynajem mieszkania na wolnym rynku. Program zakłada więc budowę lokali do wynajęcia w cenach dostępnych dla takich lokatorów, którzy później mogliby też wykupić zajmowane mieszkanie. „Rządowe” budynki – wedle założeń – nie będą więc miały wygórowanego czynszu i ceny metra kwadratowego. Wszystkie inwestycje mają być realizowane na gruntach przekazanych przez m.in. skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa). Program ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Skorzystają też żołnierze

Kilkanaście miejscowości – w tym Gliwice, Radom, Katowice i Poznań – już wytypowało grunty pod budowę mieszkań. Wśród tych, którzy podpisali z zarządzającą projektem spółką, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, listy intencyjne o przyłączeniu się do programu, jest też Agencja Mienia Wojskowego. To pierwsza instytucja rządowa, która postanowiła uczestniczyć w tym ogólnokrajowym projekcie. – W miarę możliwości prawnych i finansowych staramy się wspierać projekty ważne społecznie. Dzięki partnerskiej współpracy i budowie mieszkań na wynajem dla średniozamożnych rodzin będziemy mieli swój udział w zapewnieniu dachu nad głową tysiącom polskich rodzin – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Ale włączając się w program „Mieszkanie plus”, Agencja chce nie tylko pomóc rozwiązać problem braku wolnych, niedrogich mieszkań w Polsce. W ten sposób realizuje również jedno ze swych ważniejszych zadań ustawowych – zakwaterowanie żołnierzy. Oni bowiem także skorzystają z programu. – Wstępna koncepcja zakłada, że część powstałych lokali posłuży właśnie jako kwatery dla żołnierzy oczekujących na mieszkanie, zwłaszcza w Warszawie – mówi Mateusz Mroz, p.o. prezesa AMW.

Przekazanie terenów

Jakie dokładnie tereny Agencja przekaże pod budowę tanich mieszkań, na razie nie wiadomo. Trwa jeszcze analiza jej zasobów mieszkaniowych. – Rozpatrując potencjalne lokalizacje i nieruchomości, musimy przede wszystkim uwzględnić potrzeby wojska. Wiemy, że żołnierze czekają na mieszkania, szczególnie długo w dużych miastach, takich jak Warszawa. Mamy tu zresztą grunty, których wykorzystanie pod inwestycję w ramach rządowego programu będziemy rozważać – wyjaśnia prezes Mroz.

Agencja bierze pod uwagę nie tylko grunty w stolicy. Jak przyznają jej przedstawiciele, również w innych miastach są rozpatrywane nieruchomości dobrze skomunikowane i położone blisko terenów z istniejącą już wielorodzinną zabudową. – Nie podjęliśmy jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących konkretnych nieruchomości i lokalizacji – podkreśla Małgorzata Weber.

Nie wiadomo też na razie, na jakiej podstawie prawnej AMW miałaby przekazać pod budowę wytypowane nieruchomości. Według obecnych przepisów Agencja może bowiem przekazywać działki i obiekty samorządom, ale nie spółkom. – Jednym z rozważanych rozwiązań może być przekazanie nieruchomości spółce właśnie za pośrednictwem gminy. W porozumieniu z BGK Nieruchomości S.A. przeprowadzimy analizy dotyczące wypracowania najlepszej formuły, która pozwoli sfinalizować współpracę – zapewnia prezes Mateusz Mroz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
WAM wraca po latach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Ratownicy na medal
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Honor weteranom misji!
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO