moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana na stanowisku dowódcy 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach odbyła się dzisiaj uroczystość przekazania obowiązków dowódcy. Ze sztandarem jednostki pożegnał się kmdr pil. Wiesław Cuper, który przez blisko 6 lat dowodził 43. Oksywską Bazą Lotnictwa Morskiego. Nowym dowódcą bazy został kmdr por pil. Cezary Wiatrak. Jednocześnie awansował na stopień komandora.

Komandor pil. Wiesław Cuper jest absolwentem studiów zawodowych w dęblińskiej „Szkole Orląt” a także studiów magisterskich i podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej. Od 1983 do 2005 roku pełnił służbę na darłowskim lotnisku, początkowo w 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego, a następnie w 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego, 40. Eskadrze Śmigłowców ZOP i Ratownictwa, 2. Dywizjonie Lotniczym oraz 29. Eskadrze Lotniczej. W tym czasie między innymi pełnił obowiązki pilota-nawigatora, dowódcy załogi, zastępcy dowódcy dywizjonu oraz dowódcy eskadry. W 2005 roku został skierowany do służby w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez kolejne 3 lata był starszym specjalistą Oddziału Planowania Operacyjnego i Współpracy Cywilno – Wojskowej w Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych w Europie Północnej w Ramstein. Po powrocie do kraju został szefem szkolenia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W latach 2010 – 2016 dowodził 43. Oksywską Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

Za sterami śmigłowców SM-1, Mi-2, W-3 oraz Mi-14 spędził ponad 2400 godzin. W trakcie 37 lat służby wojskowej był wielokrotnie wyróżniany, między innymi Medalem za Ofiarność i Odwagę, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Gwiazdą Afganistanu a także statuetką Ikara, tytułem Zasłużonego Pilota Wojskowego oraz Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych.

Komandor por. pil. Cezary Wiatrak to absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, trafił do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych. Następnie we wrześniu 1992 roku skierowano go do 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo–Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Od tego momentu jego kariera zawodowa związana jest z lotnictwem morskim. W 1995 roku powierzono mu dowodzenie kluczem 1. Puckiego Dywizjonu Lotniczego, a sześć lat później, został zastępcą dowódcy eskadry. Od marca do lipca 2004 roku pełnił obowiązki szefa sekcji szkoleniowej 28. Puckiej Eskadry Lotniczej, a następnie kolejny raz został zastępcą dowódcy eskadry. W lutym 2011 objął dowodzenie Grupą Lotniczą 44. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonującą na lotnisku w Darłowie. Następnie został skierowany na podyplomowe studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w listopadzie 2015 roku, objął obowiązki dowódcy Grupy Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Komandor Cezary Wiatrak jest pilotem śmigłowców ratowniczych W-3RM Anakonda i transportowych Mi-17, latał również śmigłowcami Mi-2 i Mi-8. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził ponad 2700 godzin. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, między innymi: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz statuetką Ikara oraz tytułem Zasłużony Pilot Wojskowy. Za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi Za Dzielność.

Źródło: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowe śmigłowce kawalerii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rakietowy szach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwszy skok
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ślubowanie kadetów OPW
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szef MON-u w Brukseli
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Śnieg może być groźną bronią
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO