W dniach 19-22 września pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej realizowały przedsięwzięcia szkoleniowe z zakresu pokonywania szerokich przeszkód wodnych w oparciu o OC Biała Góra, zlokalizowanego w pobliżu Krosna Odrzańskiego.
Szkolenie przeznaczone było przede wszystkim dla żołnierzy kompanii rozpoznawczej ułanów wielkopolskich (krUW), batalionu dowodzenia strzelców wielkopolskich (bdowSW), 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej (1bpzmotZR) i 15 Batalionu Ułanów Poznańskich (15bUP), podczas którego pododdziały pokonywały rzekę Odrę. Ponadto doskonalono działania taktyczne w rejonie przeszkody wodnej podczas przygotowania do jej pokonania, jak i po przedostaniu się na przeciwległy brzeg.
Ze względu na niekorzystne warunki hydrologiczne panujące w okresie szkolenia w rejonie OC Biała Góra przeprawa przez Odrę odbywała się z wykorzystaniem inżynieryjnych środków przeprawowych będących na wyposażeniu 5 Kresowego Batalionu Saperów (5 Kbsap) oraz batalionu pontonowego z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia dowodzonego przez ppłk Artura Gruszczyka. Pododdziały współdziałały w realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego podczas pokonywania przeszkody wodnej przez 17 WBZ przy wykorzystaniu pływających transporterów PTS, promów zbudowanych z parku pontonowego PP-64, jak i łodzi desantowych. Wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas szkolenia w ubiegłych latach, pododdziały sprawnie wykonały wszystkie postawione przed nimi zadania, osiągając gotowość do ostatecznego sprawdzianu.
Po uprzednim zajęciu rejonu wyjściowego do przeprawy pododdziały 17 WBZ przystąpiły do pokonania Odry całością sił. Jako pierwsi na przeciwległy brzeg przeprawili się żołnierze kr i 15 bUP w celu zabezpieczenia rejonu przeprawy mostowej. Następnie do przeprawy metodą desantową na łodziach desantowych i PTS przystąpiły zespoły ogniowe z dywizjonu przeciwlotniczego z rakietami GROM natomiast na brzegu wyjściowym pozostały zestawy Hibneryt realizujące osłonę przeciwlotniczą i armatohaubice samobieżne Dana przygotowane do strzelania na wprost zabezpieczając przeprawiające się pododdziały.
Nad bezpieczeństwem szkolących się wojsk przez cały okres szkolenia czuwał 5 Kbsap dowodzony przez ppłk. Jarosława Szczypiorskiego, który wystawił grupę ratunkowo-ewakuacyjną oraz punkt medyczny przeprawy.
W szkoleniu udział wzięło ponad 600 żołnierzy i 140 jednostek sprzętowych. Pododdziały 5 Kbsap i 2 pinż pozostały na Białej Górze, aby w kolejnych dniach realizować zadania wsparcia inżynieryjnego na korzyść pozostałych pododdziałów 11 LDKPanc, w tym zabezpieczyć przeprawę czołgów Leopard pod wodą.
Tekst: ppłk Rafał Miernik
autor zdjęć: plut. Robert Jaworski
komentarze