moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia ma nowych oficerów

432 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zostało dziś promowanych na pierwszy stopień oficerski. To głównie słuchacze kilkumiesięcznych kursów organizowanych w tej wojskowej uczelni. - Pamiętajcie, że wasze życie poświęcacie Polsce i narodowi polskiemu - mówił obecny na uroczystości Antoni Macierewicz, szef MON.

Uroczystości związane z nadaniem pierwszego oficerskiego stopnia rozpoczęły się już w piątek. Absolwenci otrzymali świadectwa, dyplomy ukończenia uczelni oraz patenty oficerskie. Z kolei dziś na placu Gołębim we Wrocławiu absolwenci stanęli do uroczystej promocji. Aktu mianowania do stopnia podporucznika dokonali: gen. broni Michał Sikora, I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz gen. bryg. Jan Dziedzic zastępca szefa SG WP . 

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej podkreślał, że promowani dziś absolwenci WSOWL "przejmują na siebie obowiązek tworzenia nowej kadry wojska polskiego". - Wraz z tą przysięga bierzecie na siebie wielki obowiązek i wielki trud. Polska armia ma być nie tylko silniejsza i nowocześniejsza, ale musi też być skuteczniejsza i zdolna do współdziałania z sojusznikami. To wy niedługo będziecie dowodzili oddziałami współpracującymi z sojusznikami - mówił szef MON. Minister zauważył też, że wielu z promowanych dziś oficerów będzie współtworzyło nowy rodzaj wojsk - obronę terytorialną. - Pamiętajcie, że wasze życie poświęcacie Polsce, narodowi polskiemu, poświęcacie tym, którym przysięgaliście - dodał minister.

– Składam Wam serdeczne żołnierskie gratulacje i przekazuję wyrazy najwyższego uznania za pracę, którą wykonaliście nad sobą. Pracę związaną z pokonywaniem własnych słabości i doskonaleniem umiejętności niezbędnych w zapewnieniu bezpieczeństwa Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówił do podporuczników płk Dariusz Skorupka, rektor-komendant uczelni. Dodał, że elitarność towarzysząca zawodowi oficera, nie tylko wyróżnia, lecz przede wszystkim zobowiązuje. – To zobowiązanie do dobrego przewodzenia, do nieustannego dążenia do doskonałości, a w sytuacjach kryzysowych do bezkompromisowych poświęceń. Ktoś mógłby zadać pytanie, jak się zachować w sytuacji zagrożenia? Może pozostać biernym? Nas, żołnierzy ten dylemat nie dotyczy, ponieważ my, dzięki naszym jakże młodym i jakże prawdziwym autorytetom, już wiemy, że można i należy „zachować się jak trzeba”. Wierzę, że tak będzie! – dodał rektor.

W murach uczelni

Pierwsze oficerskie gwiazdki uzyskało 432 absolwentów (w tym 65 kobiet). – Promocję absolwentów pięcioletnich studiów mieliśmy w lipcu. Teraz stopień podporucznika otrzymali przede wszystkim ci, którzy w naszej uczelni ukończyli kilkumiesięczne studium oficerskie – wyjaśnia mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy wrocławskiej WSO. Wśród promowanych najwięcej było absolwentów półrocznego studium oficerskiego o specjalnościach pancernej, zmechanizowanej i lądowych działań specjalnych. Kształciło się tu 258 podoficerów. Na Placu Gołębim stanęło też dziś dziewięciu absolwentów trzymiesięcznego studium, które jest przeznaczone dla osób o rzadkich specjalnościach, takich jak lekarze, weterynarze czy farmaceuci.

Podporucznikowskie gwiazdki zdobyli też absolwenci najdłuższego, bo trwającego 12 miesięcy studium. 22 osoby szkoliły się w specjalnościach zmechanizowanej, łączności oraz geograficznej. Podporucznikami zostało także 14 osób, które ukończyły 8,5-miesięczne szkolenie w grupach prawniczej, ekonomiczno-finansowej oraz orkiestr i zespołów estradowych. Oficerskie gwiazdki otrzymało także: dziewięciu absolwentów studiów stacjonarnych w WSO, 60 żołnierzy po kursie przeszkolenia kadr rezerwy oraz 60 absolwentów uczelni cywilnych, którzy w wojsku zasilą korpus medyczny.

– Tak szerokie spectrum specjalności w prestiżowych dziedzinach wiedzy świadczy o tym, że nowo promowani oficerowie Wojska Polskiego należą do elity intelektualnej naszego społeczeństwa. Takie zasoby determinują właściwy rozwój Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, a przez to wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju – mówił do zebranych płk Skorupka.

Wyróżniony podoficer

Wyróżniającym się słuchaczem został podporucznik Dominik Adamkiewicz, służący w armii od 1999 roku, ostatnio jak chorąży w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dwukrotnie służył w Iraku i raz w Afganistanie. Kwalifikacje podnosi od kilku lat. W Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach uzyskał tytuł licencjonowanego ratownika medycznego. Potem kształcił się w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Rok temu obronił tam pracę magisterską. Ostatnie pół roku spędził we Wrocławiu kształcąc się w grupie aeromobilnej.

– Wyższe wykształcenie otworzyło mi drogę do korpusu oficerskiego. Podporucznikowskie gwiazdki, które dziś otrzymałem, to początek nowego etapu w służbie, dającego większe perspektywy na rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń – mówi ppor. Adamkiewicz, który ukończył nawet kurs przywództwa. Posiada uprawnienia sędziego strzelectwa sportowego III klasy, instruktora strzelectwa sportowego LOK oraz instruktora systemu bezpiecznego posługiwania się bronią BLOS. Jest także starszym ratownikiem wysokościowym Państwowej Straży Pożarnej, instruktorem wspinaczki skałkowej. Ukończył kurs wspinaczki wysokogórskiej oraz operatora technik linowych i ratownictwa wysokościowego. Od 2006 roku ma również uprawnienia instruktora spadochronowego klasy mistrzowskiej.

W poniedziałek żołnierz obejmie pierwsze stanowisko oficerskie – dowódcy plutonu rozpoznawczego w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej. – Mam to szczęście, że będę dowodził w batalionie, w którym zaczynałem swoją służbę. Na pewno będzie mi łatwiej, znam bowiem środowisko, jednostkę i ludzi, z którymi przyjdzie mi służyć – mówi podporucznik.

W gronie najlepszych absolwentów znaleźli się także: Maria Kurzawa (absolwentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku wojskowo-lekarskim oraz WSOWL), Rafał Skorupka (absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i 8,5-miesięcznego studium w WSO, we wrześniu 2016 roku zdał egzamin na aplikację radcowską), Łukasz Sochaczewski (uczestnik dwóch misji w Afganistanie, na co dzień służy w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, przez pół roku kształcił się w grupie osobowej zmechanizowanej), Sylwester Tomczyk (ukończył z najlepszym wynikiem kurs przeszkolenia kadr rezerwy w grupie pancerno-zmechanizowanej, w przyszłości chce zostać żołnierzem zawodowym).

Pierwszy stopień oficerski podporucznika nadaje prezydent. Wręczenie stopnia jest elementem ceremoniału wojskowego i nawiązuje do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. Współcześnie promocje oficerskie odbywają się publicznie z udziałem przedstawicieli wojska i zaproszonych gości, w tym rodzin absolwentów wojskowych uczelni. Nominacji dokonuje zazwyczaj generał w służbie czynnej. Szablą dotyka lewego ramienia, przyklękającego na jednym kolanie podchorążego. Potem mianowany oficer wstaje i przyjmuje gratulacje od generała. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze

~q
1473704160
od 1999 do 2006 nie da się zgodnie z IKIS/ Instrukcja klasyfikowania Instruktorów Spadochronowych/ dojść do klasy Mistrzowskiej.
8E-21-91-DB
~przyszły
1473545280
Dlaczego żołnierzy WSOWL, kadry oficerów i lekarzy pominięto, a na pewno bardzo pomniejszona została ich udadział w ich promocji wedle tego artykułu?
64-00-71-97
~SNCO
1473523860
Jak czytam stwierdzenie ..." Podporucznikowskie gwiazdki, które dziś otrzymałem, to początek nowego etapu w służbie, dającego większe perspektywy na rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń" to przechodzą mnie dreszcze. Kiedy w SZRP będziemy mieli taką ścieżkę rozwoju podoficerów, żeby nie opłacało się podoficerom z takim doświadczeniem jak Pana Dominika przechodzić do korpusu oficerskiego? Jakiś czas temu podczas rozmowy z jednym z generał, doszliśmy jednomyślnie do stwierdzenia, SZ tracą dwukrotnie w takich przypadkach: korpus podoficerów, że odchodzi z ich szeregów doświadczony podoficer; a korpus oficerów że przychodzi 40-o letni dowódca plutonu. Ilu podoficerów decydując się na taki krok, robi to dl "podniesienia prestiżu"?, a ilu z chęci podniesienia statusu materialnego? Pani Paulino, może warto o tym napisać artykuł? ;) Mimo wszystko, gratuluję kolegom podoficerom, którzy uzyskali gwiazdki oficerskie i życzę powodzenia.
07-43-A0-54

Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO