moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne patrole w Kosowie

Obok kosowskich funkcjonariuszy i polskich policjantów w ramach międzynarodowych struktur EULEX za utrzymanie spokoju w Kosowie odpowiadają również żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego. Kosowo kilkanaście lat po wojnie sprawia wrażenie kraju spokojnego i bezpiecznego. Ale to mogą być tylko pozory. Niektóre obszary to enklawa przestępczości zorganizowanej. Dlatego żołnierze kompanii manewrowej wspierają polskich policjantów poprzez demonstrowanie swojej obecności militarnej na terenie Kosowa. Do ich zadań należy m.in. codzienna służba patrolowa, która realizowana jest nie tylko po bezdrożach górzystych terenów Kosowa, ale także w terenie zurbanizowanym.

Przygotowanie do każdego patrolu przebiega w bardzo określony sposób. – Sprawdzam przygotowanie żołnierzy uczestniczących w patrolu. Określam cel patrolu i postępowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych – mówi dowódca jednego z patroli ppor. Michał Fedorowicz.

Podczas patrolu realizowanego w terenie miejskim bardzo ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z systemem ulic, charakterystyką osiedli, z typem zabudowy w ciągach handlowych czy części peryferyjnych. W strefie działań patrolowych istnieje kilkanaście punktów, które należy monitorować. Często dojazd do tych punktów jest utrudniony przez duże natężenie ruchu, zły stan nawierzchni czy nasypy ziemne. Dlatego uwagi przekazane przez żołnierzy, którzy służyli w poprzedniej zmianie, okazały się być bardzo pomocne.

W ostatnim okresie nie odnotowano żadnych negatywnych incydentów kierowanych w stronę polskich żołnierzy. Pomimo tego prowadzenie patroli w terenie miejskim jest opatrzone dużym ryzykiem. Wysokie temperatury wpływają na utrzymanie koncentracji kierowców podczas wielogodzinnej jazdy po zatłoczonych ulicach miasta. Mieszkańcy Kosowa stwarzają stałe zagrożenie na drodze. Specyfika poruszania się po lokalnych drogach znacznie odbiega od przyjętych standardów bezpieczeństwa funkcjonujących w Polsce. – Bardzo ważnym elementem każdego patrolu jest utrzymywanie stałej łączności radiowej. Zawsze wymieniam krótkie informacje pomiędzy dowódcami poszczególnych pojazdów w zakresie zagrożeń, spostrzeżeń. Stawiam im zadania. Ułatwia nam to poruszanie się w zatłoczonym miejskim środowisku – dodaje ppor. Michał Fedorowicz.

Mieszkańcy Kosowa wielokrotnie dziękowali żołnierzom polskim za ich służbę. Podanie ręki, szczery uśmiech na twarzy czy słowa uznania kierowane nawet w języku polskim wydają się być dowodem życzliwości i aprobaty dla ich obecności w Kosowie.

Tekst: por. Damian Antonik

red. PZ

autor zdjęć: por. Damian Antonik

dodaj komentarz

komentarze


PKW Irak zostaje w Jordanii
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Pierwszy krok do Invictusa
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Poskromić kolosa
Jelcze z Raciborza
Święto wojska pod hasłem SAFE
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Baobaby docierają do wojska
Marzenia częściowo spełnione
Pancerne starcie
Inwestycje w bezpieczeństwo
Pieta Michniowska
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Test w stratosferze
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Atak i przejęcie dokumentów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ostatnia niedziela…
Polski Gnom
Triumf wojskowych lekkoatletów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Spadochronowy triumf
Azjatycka szansa
Wyścig snajperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Innowacje z PERUNA
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Gen wojownika
Paliwowy krwiobieg NATO
Rakietowcy na Hawajach
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Kajakiem na światowe podium
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Odniesione w walce rany łączą
Śmierć w sercu Azji
MON i MSZ o szczycie NATO
Wojsko stawia na „armię talentów”
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO